Početna strana > Hronika > Obeležena 26. godišnjica NATO bombardovanja kineske ambasade u Beogradu. Ambasador Kine u Srbiji Li Ming: Brutalni zločini NATO ozbiljno narušili suverenitet Srbije i Kine
Hronika

Obeležena 26. godišnjica NATO bombardovanja kineske ambasade u Beogradu. Ambasador Kine u Srbiji Li Ming: Brutalni zločini NATO ozbiljno narušili suverenitet Srbije i Kine

PDF Štampa El. pošta
sreda, 07. maj 2025.

 Polaganjem venaca i belih ruža na spomen-ploču poginulim kineskim državljanima u NATO agresiji na Saveznu Republiku Jugoslaviju 1999. godine, danas je obeležena 26. godišnjica bombardovanja Ambasade Narodne Republike Kine u Beogradu.

Vence nastradalima u tom napadu, na spomen-ploču ispred Kineskog kulturnog centra, izgrađenog na mestu uništene kineske ambasade na Novom Beogradu, položili su ministarka za rad, boračka i socijalna pitanja ministarka Milica Đurđević Stamenkovski i ambasador Kine u Srbiji Li Ming.

Đurđević Stamenkovski izjavila je da današnji dan treba da bude podsetnik na sve nevino nastradale žrtve bombarovanja 1999. godine, ali i podsetnik na čvrsto prijateljstvo Srbije i Kine. Naglasila je da je napadom na kinesku ambasadu 7. maja 1999. izvršen zločin protiv Kine i njenog naroda.

"Lansirane bombe udarale su u temelje Povelje UN i mnogih drugih međunarodnih konvencija. Nažalost NATO agresiju na Ambasadu Kine nije zaustavila ni Konvencija o diplomatskim odnosima, koja predviđa da ambasade imaju posebnu zaštitu usled čega ne smeju da budu predmet napada čak ni u slučaju rata", ukazala je Đurđević Stamenkovski.

Ambasador Ming je rekao da se danas kineski i srpki narod sećaju svih nevinih života izgubljenih tokom NATO agresije.

"NATO, predvođen SAD, 24. marta 1999. godine, pod izgovorom 'humanitarizma', bezobzirno je pogazio međunarodno pravo, ignorisao UN i pokrenuo 78-dnevni vazdušni napad velikih razmera, ubivši više od 2.000 nevinih civila, ranivši više od 6.000 ljudi i raselivši skoro milion ljudi", naveo je Ming.

Dodao je da je na današnji dan pre 26 godina bombarovana Ambasada Kine u Jugoslaviji višestrukim NATO precizno navođenim projektilima. Zgrada ambasade, tada je, ističe, teško oštećena, više od 20 diplomata je povređeno, dok su tri kineska novinara poginula.

"Brutalni zločini NATO-a ozbiljno su narušili suverenitet Srbije i Kine, ozbiljno pogazili međunarodno pravo i osnovne norme međunarodnih odnosa i doneli duboke katastrofe zemljama u regionu koje je teško otkloniti čak i danas", konstatovao je Ming.

Počast nastradalima odali su i zamenica gradonačelnika Beograda Vesna Vidović, predsednik NUNS-a Nino Brajević, kao i predstavnici Ambasade Kine u Beogradu, koji su na spomen obeležje položili po belu ružu.

Pre tačno 25 godina u NATO agresiji na Saveznu Republiku Jugoslaviju bombardovana je zgrada kineske ambasade na Novom Beogradu, a tom prilikom poginula su tri novinara i povređeno je 20 osoba.
Stradali su dopisnik kineske nacionalne novinske agencije Sinhua Šao Junhaun, kao i dopisnici dnevnog lista Guang ming Su Singhua i DŽu Jing. Ambasada, koja je bila vidno obeležena kao objekat od diplomatskog značaja, pogođena je sa tri projektila, a pored glavne zgrade, uništene su i pomoćni objekti u dvorištu ambasade. U napadu na ambasadu znatna oštećenja pretrpele su i građevine u neposrednoj blizini - zgrada "Energoprojekta" i Stambeno-poslovni centar JBC, a NATO avijacija je dva puta u toku noći bombardovala hotel "Jugoslavija", prenosi RTS.

U, do tada, najmasovnijem napadu na prestonicu Srbije, bombardovan je ponovo centar grada - zgrade Saveznog MUP-a, Generalštaba Vojske Jugoslavije, Ministarstva odbrane, Vlade Srbije u Ulici Kneza Miloša, kao i zgrada MUP-a Savski venac.

Na mestu bombardovanja ambasade Kine, 2009. godine otkrivena je spomen ploča.

 

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner