Početna strana > Hronika > Obeležena godišnjica zločina Bošnjaka nad kolonom JNA u Dobrovoljačkoj ulici
Hronika

Obeležena godišnjica zločina Bošnjaka nad kolonom JNA u Dobrovoljačkoj ulici

PDF Štampa El. pošta
utorak, 03. maj 2011.

Mučki napad na kolonu JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu bio je nesporni ratni zločin i pucanj u mir u BiH – ocijenio je predsjednik Odbora Vlade Republike Srpske za obilježavanje 19 godina od napada na pripadnike JNA u Dobrovoljačkoj ulici 2. i 3. maja 1992. godine Petar Đokić.

“Nesporna je činjenica, potkrijepljena nepobitnim materijalnim dokazima, da je 2. i 3. maja u Dobrovoljačkoj ulici nad pripadnicima JNA izvršen težak zločin koji su počinile Armija RBiH, Teritorijalna odbrana RBiH i paravojne muslimanske snage“, rekao je Đokić danas novinarima tokom ceremonije obilježavanja 19 godina od stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj.

On je podsjetio da je tih dana napad izvršen na JNA uprkos činjenici da je miran izlazak vojne kolone iz Sarajeva bio dogovoren na najvišem državnom i političkom nivou.

“To je tada bio težak pucanj u mir u BiH, jer se u to vrijeme još nisu bile razvile oružane borbe širom BiH, mada je svakako bilo nekoliko oružanih incidenata. To je bila prilika da se manifestuje zajedničko povjerenje, koje je nažalost, na primjeru izigravanja dogovora za izlazak kolone JNA izgubljeno u Sarajevu“ – istakao je Đokić, koji i ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske.

On je podvukao da i današnje okupljanje članova porodica stradalih pripadnika JNA i predstavnika svih nivoa vlasti u RS u Dobrovoljačkoj ulici, gdje su položene bijele ruže i upaljene svijeće, predstavlja dostojanstven čin sjećanja i odavanja počasti žrtvama.

„Niko dobronamjeran ne bi smio naše današnje mirno i civilizovano okupljanje da shvati kao bilo kakvu provokaciju niti čin sa pozadinom koja nosi lošu namjeru. Naprotiv, ovo je manifestacija poštopvanja prema žrtvama, poštovanja prema onima kojima to dugujemo“ – poručio je Đokić.

On smatra da bi dobra poruka bila da se neko od predstavnika federalnih vlasti i uprave grada Sarajeva danas pridružio mirnoj šetnji i ceremoniji obilježavanja stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj, ali to se, nežalost, nije dogodilo ni ove godine.

Đokić je vjeruje da će pravosudne institucije u BiH konačno procesuirati i primjereno kazniti sve one koji su učestvovali u pripremi i činjenju zločina nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

U tom zločinu ubijena su 42 vojnika tadašnje JNA, ranjena su 73 vojnika, a 215 ih je zarobljeno. Stradalo je deset oficira, 28 vojnika i četiri civila, a po nacionalnom sastavu 32 Srbina, šest Hrvata i četiri Bošnjaka. Za zločine u Dobrovoljačkoj ulici, kao i tuzlanskoj koloni, kada su takođe stradali vojnici JNA polovinom maja 1992. godine, još niko nije odgovarao.

Obeležavanje 19. godišnjice zločina nad vojnicima JNA u Sarajevu u Dobrovoljačkoj ulici proteklo je danas bez incidenta, iako policija kantona Sarajevo nije dozvolila tročlanoj srpskoj delegaciji, i pored ranijeg dogovora, da na mestu stradanja vojnika položi venac, pravdajući to bezbednosnim razlozima.

Oko stotinjak članova porodica i predstavnika nevladinih boračkih organizacija i vlasti RS zapalili su sveće i položili bele ruže u blizini Dobrovljačke, koja sada nosi ime Hamdije Kruševljakovića, kod  mosta Drvenije.

Tri autobusa koja su došla iz Istočnog Sarajeva, među kojima su bili i predstavnici vlasti RS, zaustavila su se ispred zgrade Fakulteta  političkih nauka u Sarajevu, odakle su učesnici pomena sa zapaljenim  svećama i belim ružama u mimohodu došli do mosta Drvenija na Miljacki. Skup su obezbeđivale jake policjske snage.

Pomen poginulim vojnicima JNA danas je služen u pravoslavnom  hramu u Miljevićevima u Istočnom Sarajevu, a položeni su i venci na vojničkom groblju u Sokocu.

Slučaj Dobroovljačke ulice istražuje godinama Tužilaštvo BiH, a prema nedavnim obećanjima, u junu će biti poznata sudbina tog predmeta.

Na osnovu srpske poternice zbog Dobrovoljačke, prošle godine u Londonu je uhapšen ratni član Predsedništva  Bih Ejup Ganić, koji je posle puštan na slobodu. Ove godine, takođe na osnovu srpske poternice, u Beču je  uhapšen ratni general Armije BiH Jovan Divjak , koji čeka sudsku odluku u vezi ekstradicije Srbiji.

I dok Srbi odaju pomen nevino stradalim u Dobrovoljačkoj,  Islamska zajednica u BiH sinoć je u Domu Oružanih snaga BiH, kako su preneli lokalni mediji, "u znak sećanja na hapšenje Alije  Izetbegovića i poznate događaje u Dobrovoljačkoj ulici 1992. godine" Ejupu Ganiću dodelila javno priznanje "ALEM bosanskog gazije".

Ganić je prvi nosilac ovog priznanja, koje će Islamska zajednica dodeljivati ubuduće onima koji su "svojim delovanjem za dobrobit  bošnjačkog naroda, islamske vere i države BiH, pokazali jedinstvenu i  nepokolebljivu opredeljenost i ustrajnost u borbi za zaštitu tih vrednosti".

(RTV BN, Tanjug)

 

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner