Početna strana > Hronika > Olujno nevreme opustošilo deo Srbije
Hronika

Olujno nevreme opustošilo deo Srbije

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 26. jun 2011.

Arilje, koje u ovo doba godine vrvi od berača malina, sezonskih radnika, otkupljivača i nakupaca juče je bilo sablasno tiho. Grad koji je preksinoć pogodio ovu opštinu i susedne Lučane, Ivanjicu, Čajetinu i Kosijerić gotovo je uništio malinjake, voćnjake i povrtnjake. Ledenice veličine jajeta oštetile su krovove stotina kuća i desetina automobila. Vetar je čupao drveće, lomio grane i za sobom ostavio pustoš. Voda je prodrla u podrume mnogih domaćinstava, odnela puteve i mostove... Zbog ovoga je u Arilju, inače najviše stradalom u zlatiborskom okrugu, proglašena elementarna nepogoda.

Šteta koju je pretrpeo ovaj voćarski kraj prvenstveno poznat po uzgajanju malina, prema rečima Mirjane Avakumović, predsednice opštine, meri se desetinama miliona evra.

– Godišnji prihod od malina procenjuje se na 30 miliona evra, od čega je ovom nepogodom skoro polovina izgubljena. Stoprocentnu štetu su pretrpeli zasadi jabuka i šljiva, a malinjaci negde oko 80 odsto. U mnogima je ostala samo trska. To je prvi utisak. A konačni bilans štete znaće se kada komisije završe obilazak terena. Protivgradna zaštita je ispalila dosta raketa, ali je očigledno bila nedovoljna da zaustavi toliku stihiju. Ako se tome doda da s bosanske strane nije delovala protivgradna zaštita ovakva nepogoda se teško mogla zaustaviti – kaže predsednica opština.

Ona dodaje da je veliki broj seoskih kuća oštećen, navodeći, primer sela Dobrače u kome je dve trećine domaćinstava ostalo bez krovova. Takođe, većina lokalnih puteva je neprohodna i zakrčena iščupanim stablima drveća.

– Komunalne ekipe raščišćavaju teren i pomažu oko pokrivanja kuća, jer je to trenutno prioritet. Toliko možemo da finansiramo iz opštinskog budžeta, a za ostatak će nam biti neophodna pomoć države – naglašava Avakumovićeva.

Mile Stojić, svetski rekorder u proizvodnji malina iz sela Mirosaljci, kaže da je za njega ovogodišnja berba završena, iako je počela tek pre nekoliko dana.

– Grad nas je preduhitrio i učinio svoje. Više od 80 odsto zasada na četiri hektara mi je uništeno. Ali bojim se da će se ovo negativno odraziti i na naredne sezone, jer su stradale mlade sadnice. Uništen mi je automobil, traktor i crep na kući – kaže Stojić.

Ovu oluju, kakvu ne pamte ni najstariji meštani, Dragan Simović, tridesetčetvorogodišnji poljoprivredni proizvođač, posmatrao je iz svog malinjaka u selu Dragojevac.

– Prizor je bio strašan. Ledenice veličine jajeta obarale su na zemlju nedozrele plodove malina, jabuka, šljiva i oraha. Njive su se zabelele i grad smo mogli da zgrćemo lopatama. Očekivao sam da ću ubrati 40 tona malina, ali siguran prihod mogu da očekujem od 15 tona, koliko sam osigurao. Nešto berbe će biti, ali u to ne mogu mnogo da se pouzdam – navodi Simović.

Oni koji su poput njega osigurali useve i imovinu ili malinjake natkrili mrežicom mogu nečemu da se nadaju.

Milovan Bošković, direktor glavne filijale „Dunav osiguranja” u Užicu, potvrđuje da poljoprivrednici i građani ovog kraja jedini spas vide u naplati štete.

– Od preksinoć u svim poslovnicama neprekidno zvone telefoni. Odmah smo poslali ekipe u najugroženija područja da snime štete. Ne možemo odmah da se izjasnimo o procentu, jer će naši procenitelji pratiti poljoprivredne kulture do kraja sezone, a potom napraviti obračun i dostaviti osiguranicima. Kada je reč o kućama i automobilima postupak je daleko jednostavniji – objašnjava Bošković.

Prema oceni Svetislava Petrovića, profesora Poljoprivrednog fakulteta u Čačku, ova nepogoda je bila velikih razmera, a posledice ćemo još dugo sagledavati.

– Čitava sela u ariljskoj opštini, kao što su Bogojevići, Dobrače, Latvica, Stupčevići, Mirosaljci, Trešnjevica i Dragojevac, slobodno se može reći, pretrpela su štetu od oko 80 odsto – upozorava Petrović.

Ne samo da je izgubljen ovogodišnji rod voća i povrća, već su mnoge kulture trajno uništena. Postoji opasnost da se na pukotinama stabala jave gljivična oboljenja i da dođe do sušenja biljaka. Bujice su, kako ističe, na mnogim mestima odnele rodnu zemlju.

Ono što je sigurno, ariljskom kraju će trebati mnogo vremena i novca da se oporavi od ove nezapamćene vremenske nepogode.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner