Početna strana > Hronika > Pet godina od smrti Slobodana Miloševića
Hronika

Pet godina od smrti Slobodana Miloševića

PDF Štampa El. pošta
petak, 11. mart 2011.

BEOGRAD - Danas se navršava pet godina od smrti bivšeg predsednika Srbije i SR Jugoslavije, haškog optuženika Slobodana Miloševića.

Milošević je umro od infarkta u svojoj ćeliji u pritvoru Haškog tribunala tokom suđenja za ratne i zločine protiv čovečnosti na Kosovu i u Hrvatskoj, i za genocid u Bosni i Hercegovini.

Pošto gradske i državne vlasti nisu dale dozvole koje su tražili porodica i visoki funkcioneri Socijalističke partije Srbije (SPS) da se on sahrani u Beogradu uz državne počasti, sahranjen je u dvorištu porodične kuće svoje supruge Mirjane Marković u Požarevcu.

Socijalisti zvanično neće doći na pomen Slobodanu Miloševiću, ali će u Požarevcu biti potpredsednik Milutin Mrkonjić. – Mi smo ozbiljna partija, a ne verska sekta, kaže Dijana Vukomanović, potpredsednica SPS-a

Politička zaostavština Slobodana Miloševića koji je na današnji dan, pre pet godina, preminuo u ćeliji Haškog tribunala, ne postoji ni simbolično u zvaničnoj politici Dačićevog SPS-a. Čak su i portrete osnivača socijalista i dugogodišnjeg predsednika Srbije i Jugoslavije, koji su bili glavni scenski element nekadašnjih kongresa SPS-a, na poslednjem takvom samitu u decembru, zamenile zastave Srbije i EU. Ali ako se držimo simbolike, portreti su uklonjeni iz SPS-a – ali nisu iz zgrade Vlade Srbije: fotografija Miloševića i dalje visi na zidu u kabinetu novog-starog ministra Milutina Mrkonjića.

Iako Ivica Dačić na decembarskom kongresu nijednom rečju u svom programskom govoru nije pomenuo Miloševićevo ime, iako potpredsednica SPS-a Dijana Vukomanović kaže da je upravo taj kongres podvukao jednu debelu crtu u politici i strategiji SPS-a i pokazao da je „SPS Miloševićeve ere devedesetih ušao u Dačićevu eru 21. veka”, postavlja se pitanje: Koliko je danas Miloševićev duh zaista prisutan u partijskoj politici i među biračima socijalista?

– SPS je nepovratno ušao u novu eru moderne partije levice i socijaldemokratske stranke proevropske orijentacije. Ekonomske reforme i evropska orijentacija Srbije, sadašnjost i budućnost su i za SPS i za Srbiju osnovne strateške orijentacije – napominje Vukomanovićeva.

Ona tvrdi da SPS neće posebno obeležavati današnji dan niti prisustvovati pomenu Slobodana Miloševića u Požarevcu:

– Mi smo ozbiljna politička partija, a ne verska sekta. Niti je Milošević naša ikona kojoj se klanjamo nakon njegove smrti. Slobodana Miloševića prepuštamo sudu istorije, a mi smo dokazali da smo opstali i bez njega i njegovog vođstva, što govori da smo ozbiljna i organizovana partija.

Prema rečima Vukomanovićeve, niko iz SPS-a više neće graditi karijeru niti na odbrani, niti na napadu na lik i delo Slobodana Miloševića iz dva razloga: to nije politički mudro, ni politički hrabro.

– Mi se okrećemo jednoj novoj generaciji birača SPS-a koji će rejting naše partije meriti na osnovu rezultata rada našeg novog lidera i njegovih saradnika. A ukoliko neko od naših kadrova ima pozitivan odnos prema Miloševiću, to je njegov lični odnos prema bivšem predsedniku, sa kojim je izvesno vreme sarađivao – dodaje Vukomanovićeva.

Jedan od tih kadrova je upravo potpredsednik SPS-a Milutin Mrkonjić koji će danas prisustvovati pomenu Slobodanu Miloševiću. Milošević je, da podsetimo, sahranjen u dvorištu porodične kuće Mirjane Marković. Iz Mrkonjićevog kabineta su to potvrdili, uz pojašnjenje da će Mrkonjić posetiti grob svog velikog prijatelja u svoje ime. Dodali su još nešto: da Mrkonjiću ne pada na pamet da skida Miloševićev portret iz svoje ministarske kancelarije.

Međutim, bivši visoki funkcioner SPS-a i predsednik Skupštine udruženja „Sloboda” Uroš Šuvaković, organizator današnjeg pomena Miloševiću, kaže da će Mrkonjić u Požarevcu predvoditi delegaciju SPS-a.

Ova neusaglašenost stavova među socijalistima u neku ruku potvrđuje mišljenje direktora agencije za istraživanje javnog mnjenja Ipsos stratedžik marketing Srđana Bogosavljevića. On kaže da se rukovodstvo SPS-a ponaša kao moderna partija levice sa proevropskim stavovima. U nezvaničnim nastupima, međutim, Milošević je i te kako prisutan.

– Politička zaostavština Miloševića među biračima SPS-a postoji. Kako se to prevodi u biračko telo? Oni su sada stranka vlasti, ali kada testirate biračko telo SPS-a u odnosu na neke poteze vlasti, birači SPS-a su veoma često bliži opoziciji. Po nekim pitanjima – da li treba pregovarati o Kosovu, da li ste za EU, ili niste – većina stranaka ima homogen stav, a kod biračkog tela socijalista često se oseća da neki potezi vlasti nisu njihov autentični politički izraz. SPS je, međutim, očigledno dobio i neke nove birače koji su za ovakav SPS. Ono što je dobro za SPS jeste to, što je Dačić svojom popularnošću otišao iznad SPS-a i ostaje prihvatljiv za neke neopredeljene birače – ukazuje Bogosavljević.

Sa Bogosavljevićem se slaže Uroš Šuvaković, iako to na prvi pogled može predstavljati iznenađenje, jer je Šuvaković pripadao takozvanoj tvrdoj Miloševićevoj struji.  

– Mislim da politička zaostavština Miloševića postoji – to su 90 odsto sadašnjih članova SPS-a. Da budem precizniji, to su 90 odsto birača SPS-a. Ja takođe glasam za SPS. I njihov sam član – kaže on.

Šuvaković podržava strateško partnerstvo SPS-a i DS-a, kao i proevropsku orijentaciju Dačića.

Što se tiče saradnje sa DS-om Šuvaković time nije iznenađen i podseća da je to nastavak saradnje koju je Milošević pokušao da započne 1993. godine sa Zoranom Đinđićem.

– Tada je pregovarač u ime DS-a bio Milan Beko i jedan broj članova DS-a je ušao u vladu Mirka Marjanovića. Mi se kao partije nismo konačno dogovorili, jer je Đinđić tražio mesto premijera ali smo bili spremni da razgovaramo sa njima. Kada je pravljena ova vlada, ja nisam bio pristalica saradnje sa DS-om. Iz sadašnje perspektive, da socijalisti nisu ušli u tu vladu, bilo bi gore po Srbiju nego što je sada slučaj – kaže Šuvaković.

Putinov funkcioner dolazi na pomen Miloševiću

Današnjem pomenu u Požarevcu, pored delegacije „Slobode”, prisustvovaće i Konstantin Zatulin, predsednik poslaničkog kluba Jedinstvena Rusija u državnoj Dumi, koji je, inače, predstavnik partije premijera Putina – najavljuje Šuvaković. Doći će i penzionisani ruski general Leonid Ivašov, koji je prisustvovao sahrani Slobodana Miloševića.

U Domu kulture u Požarevcu održaće se promocija knjige „Takvog ga znam” u kojoj je 60 Miloševićevih saradnika, stranih državnika i ljudi koji su učestvovali u haškoj odbrani napisalo autorski tekst o bivšem predsedniku Srbije i SRJ. Među autorima su i Jevgenije Primakov, Remzi Klark, Peter Handke, Borislav Jović, Momir Bulatović, Milutin Mrkonjić, akademik Milorad Ekmečić... Među autorima je i Marko Milošević, sin Slobodana Miloševića.

(Politika)