уторак, 10. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петер Стано: Споразум о путу ка нормализацији односа важећи и обавезујући и за Косово и за Србију, укључујући и члан четири, лобирање Србије против Косова представља кршење споразума
Хроника

Петер Стано: Споразум о путу ка нормализацији односа важећи и обавезујући и за Косово и за Србију, укључујући и члан четири, лобирање Србије против Косова представља кршење споразума

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. јун 2024.

 Споразум о путу ка нормализацији односа је важећи и обавезујући у целини и за Косово и за Србију, укључујући и члан четири, па лобирање Србије против Косова представља јасно кршење споразума, наводи се у писаној изјави портпарола Европске уније (ЕУ) Петера Стана.

Његова изјава, достављена медијима коју преноси Радио Слободна Европа, указује да Брисел први пут јасно потврђује да Србија крши споразум о путу ка нормализацији са Косовом тиме што се активно ангажује у спречавању чланства Косова у међународним организацијама.

Србија и Косово су у фебруару 2023. постигли споразум о путу ка нормализацији односа, а у марту исте године на састанку у Охриду усаглашен је анекс примене тог договора.

Члан четири споразума наводи да се неће противити чланству Косова у било којој међународној организацији.

Косово није успело да се учлани у најстарију европску организацију јер није испунило услов који су зацртале важне чланице Савета Европе, а који се односи на процес формирање заједнице општина са српском већином, што је обавеза коју Косово и даље не испуњава.

Упитан да потврди да ли је међусобно признање циљ дијлога о нормализацији односа Србије и Косова, Стано је само навео да се став Брисела око овог питања није променио, већ је „остао је исти као што је више пута преношено у прошлости и како је наведено у критеријумима за приступање“.

(Фонет-РСЕ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер