петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Петр Павел: Нереална надања да би Трамп могао брзо да реши сукоб у Украјини. Вероватни договор са Путином ићи ће на штету Украјине и Европе
Хроника

Петр Павел: Нереална надања да би Трамп могао брзо да реши сукоб у Украјини. Вероватни договор са Путином ићи ће на штету Украјине и Европе

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. новембар 2024.

 Председник Чешке Петр Павел оценио је вечерас отварајући Прашки одбрамбени самит да су нереална надања да би будући амерички председник Доналд Трамп могао да реши сукоб у Украјини брзо како је обећао и упозорио је да ће вероватни дил са руским председником Путином ићи на штету Украјине и Европе.

„Многе земље надају се да ће Доналд Трамп донети промену, посебно пошто прича да ће сукоб решити за 24 сата. То је нереално али мислим да ће уложити напоре да се договори са Путином. То вероватно неће бити у нашем интересу ни у корист Украјине“, казао је Павел у дебати на почетку тродневне конференције.

Чешки председник, иначе генерал у пензији и бивши шеф Војног комитета НАТО казао је да је потребно сачекати на конкретне потезе када Трамп дође у Белу кућу јер ово што се тренутно сазнаје о мировном плану од Трампових саветника изгледа као пуко препуштање Русији територија које је окупирала уз забрану Украјини на 20 година да уђе у НАТО док се на Европу пребацује одговорност за евентуалну велику демилитаризовану зону.

„Резултат је привремена сецесија неких територија и постављање административне границе у сукобу док не успемо да додјемо до дипломатског решења“, казао је Павел.

Чешки председник упозорио је да је ситуација на ратишту где Русија има предност таква да је тешко мотивисати зараћене стране на преговоре.

„Предлога за преговоре није до сада ни било. Ни руски предлог ни украјински план потпуне победе нису били преговарачки предлози. Ни Кина није изнела конкретан план преговора“, казао је Павел и упозорио да у мировне иницијативе треба да се укључе и Индија и Кина да изврше притисак на Русију.

Чешки председник сматра да је садашња предност Русије на ратишту резултат споре и слабе почетне подршке Запада Украјини када је напала Русија.

„Агресија Русије на Украјину није само још један сукоб у низу већ редефинише медјународни поредак и кључан је не само за Украјину већ и за медјународна начела као што су суверенитет и територијални интегритет. Подршка Украјини не сме да ослаби“, рекао је чешки председник.

По његовој оцени трансатлантске везе су нужност за то да се свет суочи са изазовима и претњама ауторитарних држава попут Русије, Северне Кореје и других.

„Позивао сам Кину на активнију улогу. Бити светска сила не доноси само погодности већ значи и одговорност“, рекао је Павел.

Председник Чешке апеловао је да Европа не чека на потезе нове америчке администрације ;већ да већ сада почне сама да учи да мир сочива на јакој одбрани, да уступци зарад мира увек представљају само позивницу за даљу агресију а да јој безбедност не гарантује пука чињеница да НАТО постоји.

„Европа мора да инвестира више у одбрану. Два одсто БДП-а једноставно није довољно. Европа ће морати да учини више без обзира на исход америчких избора. Са Трампом то можемо да учинимо брже“, рекао је Павел.

Петр Павел подсетио је да је у првом председничком мандату Трамп шокирао савезнике када је рекао да САД неће бранити оне савезнике који не улажу довољно у одбрану, иако члан 5. споразум НАТО гарантује колективну одбрану.

„Остали смо шокирани али неки амерички пријатељи су ми рекли – одвој човека од изјаве. И та порука тако јесте у реду“, рекао је Павел.

У Прагу је вечерас почела тродневна безбедносна конференција британског Медјународног института за стратешке студије Прагуе дефенце суммит.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер