Početna strana > Hronika > Politika: Kuda idu bivši ministri Vlade Srbije
Hronika

Politika: Kuda idu bivši ministri Vlade Srbije

PDF Štampa El. pošta
subota, 12. mart 2011.

Od osam ministara koji će zbog rekonstrukcije vlade za nekoliko dana ostati bez fotelja najveći broj njih, kako najavljuju, vratiće se svom starom poslu. Ministarka telekomunikacija Jasna Matić jedina je koja će i dalje raditi za državu. Ona će, kako je rekao njen stranački šef, lider G 17 plus Mlađan Dinkić, biti postavljena na mesto državnog sekretara u novom Ministarstvu za kulturu, informisanje i informaciono društvo. I za nju se na izvestan način može reći da se vraća starom poslu, jer je i pre nego što je u julu 2008. godine izabrana za ministarku telekomunikacija obavljala posao državnog sekretara u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja na čijem je čelu bio Mlađan Dinkić.

Odlazeći ministar trgovine Slobodan Milosavljević kaže za „Politiku” da razmatra nekoliko opcija.

„Ne znam još čime ću se profesionalno baviti. Vanredni sam profesor ekonomije i pre nego što sam postao ministar trgovine bio sam profesor na Poslovnoj školi u Beogradu. Kao član Demokratske stranke politički ću se angažovati u pripremi za izbore”, kaže Milosavljević i dodaje da ovih dana sprema primopredaju dužnosti.

Ministar poljoprivrede Saša Dragin ranije je najavio da se vraća na Poljoprivredni fakultet, gde je pre ministarskog mandata radio kao profesor.

Ministar vera Bogoljub Šijaković i ministarka finansija Diana Dragutinović takođe se vraćaju profesorskom pozivu. Kako za „Politiku” kažu u Šijakovićevom kabinetu, on će nastaviti da predaje na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu Srpske pravoslavne crkve na kome je radio i primao platu i za vreme ministrovanja. Šijaković je predavač na predmetu religija i filozofija.

Ministarka Dragutinović je, kao i njen kolega Šijaković uporedo sa radom u vladi, radila i kao profesor i na tom poslu primala i platu.

„Radna knjižica mi je sve vreme na Ekonomskom fakultetu. Mislim da je jasno čime ću se baviti s obzirom na to da počinje letnji semestar”, kaže ministarka za „Politiku”.

Ona je, podsetimo, na čelo Ministarstva finansija došla sa mesta viceguvernera Narodne banke Srbije na kome je bila od 2004. do 2008. godine. I u to vreme uporedo je radila na Ekonomskom fakultetu.

Najviše mogućnosti da bira čime će se u budućnosti baviti, čini se, ima ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić. Prema rečima Milana Budimira, savetnika za odnose sa medijima u ovom ministarstvu, ministar Škundrić još nije doneo definitivnu odluku, a neke od mogućnosti su da se vrati na Beogradski univerzitet, da bude profesor na Petrogradskom univerzitetu ili nekom drugom univerzitetu u svetu s kojim ima saradnju.

Postoji i mogućnost, kako kaže Budimir, da ministar Škundrić u narednom periodu nastavi da radi na poslovima i projektima u sektoru energetike. „Sigurno je samo da će ostati i dalje prisutan u društvenom i javnom životu Srbije bez obzira na buduće angažovanje”, ističe Budimir.

Ministar kulture Nebojša Bradić angažovan je do poslednjeg dana mandata. Juče nam se javio iz Beča, gde predvodi srpsku delegaciju na konferenciji „Dunav – nove dimenzije, nove sinergije” na kojoj je predstavio ideje za bolje iskorišćavanje kulturnog nasleđa na Dunavu.

Na pitanje šta će raditi kada kroz neki dan bude „bivši ministar”, Bradić kaže da nema baš nikakve planove. Ne vraća se, kako kaže, ni u Beogradsko dramsko pozorište, kojim je rukovodio pre izbora na ministarsku funkciju.

Ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić je jedini od koga nismo mogli da dobijemo ni naznaku o tome šta će raditi kada ostane bez ministarske fotelje. U njegovom kabinetu kažu da on ne želi da govori o ovoj temi do utorka, dok njegovo ministarstvo i zvanično ne bude pripojeno Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu. Podsetimo, ministar Čiplić je pre izbora, od 2002. do 2008. godine, bio sudija Ustavnog suda Srbije.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner