Početna strana > Hronika > Politika: Srbi bojkotuju albanske prodavnice i lokale u Kosovskoj Mitrovici i Leposaviću
Hronika

Politika: Srbi bojkotuju albanske prodavnice i lokale u Kosovskoj Mitrovici i Leposaviću

PDF Štampa El. pošta
utorak, 29. oktobar 2024.

Dva poznata marketa koja su Albanci otvorili u dve opštine na severu Kosova i Metohije, u centru Kosovske Mitrovice i u centru Leposavića, mesta na severu Kosova koja su naseljena i ogromnom većinom srpskog življa, Srbi bojkotuju, a sudeći po profitu, na gubitku su i vlasnici i radnici.

U poznati lanac marketa „Meridijan ekspres”, koji je otvoren pre dva meseca, na samo par koraka od Trga kneza Lazara, gde je zaposlen i jedan Srbin, a koji posluje pod sloganom „u vašem komšiluku”, dolazi tek pokoji Albanac iz južnog dela grada, dok u svojevrsnoj robnoj kući „Intereks”, iza opštinske zgrade, koju je pre skoro 16 meseci zaposeo albanski „gradonačelnik”, do sada je prodato par džačića deterdženta, par pečenih kokošaka od po 2,5 evra i samo jedan hleb.

Kako za „Politiku” kaže dobro obavešten izvor, u „Intereksu”, gde je zaposleno 50 Srba, koji su „obuku” prošli u Prištini, kombi vozilo sa dobavljačem hleba više ne zalazi u Leposavić, jer je neisplativo da pored dve pekare hleb stiže sa juga, a pritom se prodavao samo onaj dugotrajni „rezani” hleb.

Iako u lokalnim poslastičarnicama i u Kosovskoj Mitrovici i Leposaviću svakodnevno sede agenti u civilu, u jednom od lokala koji je nedavno otvoren na samom šetalištu u Kosovskoj Mitrovici, na pedesetak metara od glavnog mosta na Ibru, primetna je gužva, ali gosti su isključivo Albanci koji dolaze sa južne strane grada.

Nezvanično se čuje da se Albancima daje značajan popust, a čuje se i da albanski gosti dobijaju određenu sumu novca kako bi sedeli u bašti kafića, da bi pravili gužvu.

Ista situacija je i u prodavnici brze hrane, koja je takođe otvorena u šetališnoj zoni, a osim Albanaca koji dolaze iz južne Kosovske Mitrovice, Srbi ni tu ne zalaze.

Srbi bojkotuju i nekadašnji čuveni kafić „Dolče vita”, koji je na „licitaciji” dobio Albanac, a osim kosovskih policajaca i već poznatih agenata u civilu, pa i kosovskog ministra policije DŽeljalja Svečlje i lokalnih albanskih „opštinara”, nijedan Srbin tu nije kročio.

Ima lokala u kojima su se sad odomaćili Albanci, a ranije su ih po 30 godina držali Srbi, koji nisu imali nikakve šanse da prođu na u „licitaciji”, jer se događalo da pored novca koje ponude Srbi, doskorašnji vlasnici, sa duplo većom ponudom izađu albanski biznismeni.

Za nekadašnju „Dolče vitu” čuje se da je sada drži poznati biznismen iz Orahovca, da vlasnik „Meridijan ekspresa” ima lanac od oko 30 prodavnica na celom Kosovu i Metohiji, ali se i čuje i da imaju bezrezervnu finansijsku podršku privremene kosovske vlade na čelu sa Albinom Kurtijem, koji je „svečano” presekao vrpcu prilikom otvaranja „Intereksa” u Leposaviću.

Srbi zaobilaze i benzinske pumpe čiji su vlasnici doskora bili Srbi ili su bile u vlasništvu Republike Srbije.

Iako je prva „kosovska pošta” otvorena u Banjskoj samo par meseci posle „događaja” u ovom selu u opštini Zvečan, ona nikad nije proradila, nema zaposlenih, a osim table ispisane na albanskom jeziku, niko ne bi ni znao da je i ovaj objekat u vlasništvu privremene kosovske vlade.

Za sada su privremene institucije u Prištini zaposele samo lokale u Kosovskoj Mitrovici i Leposaviću, ali je pitanje dana kada će Albanci „okupirati” i lokale u Zubinom Potoku i Zvečanu.

Sever Kosmeta sada je okupiran od strane kosovske policije, specijalaca Rosu, ali i agenata u civilu, koji treniraju strogoću, ali i propagiraju „red i zakon”. Ipak, skoro su svakodnevni slučajevi da i pored tolike policijske svite Albanci koji kolima prolaze kroz sve ulice Kosovske Mitrovice, posebno srpskim devojkama i ženama, ali i majkama koje voze bebe u kolicima, dobacuju uvredljive, neprimerene reči, pa je retkost da se sa prvim mrakom mogu videti Srpkinje koje se same kreću gradskim ulicama, a posebno neosvetljenim sokacima.

Iako se ponovo pominje otvaranje glavnog mosta na Ibru, karakteristično je da se iz pravca juga vide grupe ljudi koji dolaze u severni deo grada, dok ka južnoj strani Kosovske Mitrovice odlaze samo oni koji su na jugu zaposleni ili moraju da završe neki administrativni posao.

(Politika)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner