Početna strana > Hronika > Politika: Teroristi stižu u Evropu preko Balkana
Hronika

Politika: Teroristi stižu u Evropu preko Balkana

PDF Štampa El. pošta
sreda, 10. novembar 2010.

BEOGRAD, SARAJEVO - Stručnjaci za terorizam upozoravaju da bi ekstremisti, koji poslednjih dana prete da će napasti određene ciljeve u Evropi i Americi, mogli da stignu preko Balkana, gde bi mogli, bez mnogo problema, da se domognu oružja i eksploziva.

„U Evropi i Americi je, posle nedavnih pretnji, pojačana kontrola unošenja oružja, kao i aktivnosti ekstremnih islamskih i kriminalnih grupa koje preprodaju oružje. Ali, jedna praznina ostaje, a to je Balkan”, ističe se u analizi agencije Rojters, koja se poziva na eksperte za terorizam.

„Najmanji problem za terioriste je da ovde dobiju oružje i municiju”, ističe Adem Huskić, član parlamentarne komisije BiH za bezbednost i odbranu.

Milioni komada lakšeg naoružanja ostali su neregistrovani posle raspada komunističkog sistema na prostoru Jugodslavije i ratova koji su vođeni u poslednjoj deceniji prošlog veka.
U ratnoj zoni gotovo svako je imao naoružanje, i to gotovo bez ikakve kontrole. Ono je devedesetih godina prodavano kriminalnim grupama na Zapadu, kao i paramilitarnim grupama u severnoj Irskoj i separatistima u Baskiji. Ali, lako naoružanje se i dalje, u velikom broju, nalazi u ilegalnom posedu građana na prostoru bivše Jugoslavije. „Samo Bog zna koliko sada ima oružja u Bosni. Prema nekim procenama, 20 odsto stanovništva ilegalno poseduje naoružanje. Ovo predstravlja ozbiljan problem ne samo za Bosnu nego i za region i celu Evropu”, citira agencija Huskića.

Na taj problem u izjavi agenciji ukazao je i Zoran Dragišić, predavač na Fakultetu za strateške studije u Beogradu.

Oružje koje je prodavala bivša Jugoslavija i ono koje je „nestalo” tokom poslednjih ratova, biće okolo najmanje tri decenije, dok ga ne pojede rđa i postane neupotrebljivo.

Velike količine ilegalnog oružja postoje na Kosovu, gde je ostalo posle sukoba između Srba i Albanaca devedesetih godina. Bivši borci i građani poseduju, prema nekim procenama, oko 400.000 ilegalnih cevi, što znači jedna puška ili pištolj na svakog petog stanovnika.

Ogromne količine oružzja na Kosovo su stigle iz Albanije posle 1997. godine, kada su građani opljačkali tamošnja armijska skladišta naoružanja, pošto su otkrili da su izgubili štredne uloga u bankama.

Posle terorističkih napada na Njujork i Vašington 11. septembra 2001. godine, balkanske zemlje pridružile su se Americi u borbi protiv terorizma. „Srbija, Bosna i druge zemlje poboljšale su napore u borbi protiv islamističkih militanata u Bosni i u regionu Sandžaka. Ali region se i dalje smatra raskrsnicom za švercovanje droge, ljudi i naoružanja”, zaključuje se u ovoj analizi.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner