Početna strana > Hronika > Politika: U toku prepiska Dika Martija sa Euleksom
Hronika

Politika: U toku prepiska Dika Martija sa Euleksom

PDF Štampa El. pošta
subota, 05. februar 2011.

Izvori „Politike” u Briselu potvrdili su da je u toku prepiska između kancelarije Euleksa i Dika Martija, izvestioca Saveta Evrope i autora rezolucije o trgovini organima na Kosovu. Prema rečima naših izvora, Marti je od Euleksa zatražio dodatne odgovore u vezi sa njegovom istragom o trgovini organima, koja je i dalje u preliminarnoj fazi.

Podsetimo da je Euleks pokrenuo preliminarnu istragu navodeći da ima kapacitet, ali ne isključujući mogućnost da se u slučaju potrebe uputi još istražitelja.

Budući da je OVK zločine prema civilima učinila i na teritoriji Albanije, kako je naveo Marti u svom izveštaju, jedno od pitanja tiče se istrage na teritoriji te zemlje na kojoj Euleks nema nadležnost.

„Euleks ima zakonski osnov za istragu, delom utemeljen na starim, a delom na novim zakonima na Kosovu. Istražitelj Euleksa boravio je u Albaniji i tamo su mu rekli da će sarađivati u istrazi“, navodi naš izvor.

Portparol Euleksa u Prištini Irina Gudeljević precizira za „Politiku“ da se Euleks već bavio navodnim zločinima počinjenim van teritorije Kosova. „Potvrđena je optužnica u vezi sa mogućim zlostavljanjem osoba koje su držane u objektima OVK na severu Albanije za vreme sukoba u periodu 1998–1999. koju su istraživali i podigli Euleksovi tužioci. Sabit Geci i Riza Aljija čekaju na suđenje u vezi sa navodnim zločinima počinjenim u objektima OVK u Kukešu i Cahanu“, podseća Gudeljevićeva.

Međutim, državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović negira da Euleks može da sprovodi istragu u Albaniji i kaže da su Geci i Aljija pritvoreni i da se protiv njih vodi istraga na osnovu optužnice za izvršena krivičnih dela na teritoriji Kosova: zbog kidnapovanja i zlostavljanja Albanaca, a ne za krivična dela izvršena u Albaniji. „Zatvorenici su dalje transportovani u Kukeš, u Albaniji, ali za krivična dela počinjena nad njima u Albaniji Euleks neće imati dokaze i istraga neće obuhvatiti ta dela“, naglašava Ivanović.

Na pitanje koji bi pravni okvir Euleks koristio za procesuiranje i istragu zločina koje navodi Marti, iz Euleksa navode da je zakonski osnov za istragu utemeljen delom na starim, a delom na novim zakonima na Kosovu.

„Postojali su različiti zakoni primenjivani na Kosovu u vreme kada su navodna dela izvršena: Krivični zakon SFRJ, Krivični zakon Autonomne Pokrajine Kosovo. Sada je na snazi Krivični zakon Kosova, kao i kosovski Zakon o krivičnom postupku, uključujući i Zakon o kancelariji Specijalnog tužilaštva, kao i Zakon o nadležnosti Euleksa o raspodeli i izboru predmeta“, navodi Gudeljevićeva.

Ivanović, međutim, smatra da pozivanje na te zakone neće biti od velike pomoći Euleksu, zato što ne može da se obezbedi preduslov da bi istraga uopšte počela, a to je zaštita svedoka.

„Apsolutno sam siguran da Euleks neće moći da sačuva zaštićene svedoke na teritoriji Kosova. A da bi ih transportovali i smestili na sigurno mesto, moraju da imaju novi fond i novu odluku Evropske komisije. Poznato je da se na Kosovu ne preti samo svedoku, nego užoj i široj familiji. I to je velika razlika u odnosu na zaštitu svedoka u zapadnom svetu, gde se štiti svedok i njegova najuža porodica“, podseća Ivanović.

Jedan od ključnih stavova Martija povodom istrage o trgovini organima i organizovanom kriminalu na Kosovu jeste da efikasna istraga ne može da bude pokrenuta dok se ne obezbedi adekvatna zaštita svedoka na Kosovu. To je potvrđeno i u delu rezolucije SE koja je usvojena na bazi izveštaja izvestioca Žana Šarla Gardeta, koji je istakao da je najveći problem nepostojanje zakona za zaštitu svedoka na Kosovu.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner