Početna strana > Hronika > "Politiko": Da li je Austrija postala "Putinova alpska tvrđava" ili se samo vodi svojim interesima
Hronika

"Politiko": Da li je Austrija postala "Putinova alpska tvrđava" ili se samo vodi svojim interesima

PDF Štampa El. pošta
utorak, 06. jun 2023.

 Da li je Austrija postala "Putinova alpska tvrđava" ili se samo vodi svojim interesima uprkos zapadnom ratnohuškačkom narativu, pitanje je koje je postavio "Politiko".

Navodeći primere u okviru probranih delova istorije druge polovine HH veka, ovo proatlantsko glasilo je došlo do epohalnog zaključka da se neutralnost pokazala korisnom za Beč, koji, služeći kao samoproglašeni "most ka Rusiji", nije ulazio u čarke sa sovjetskim vlastima, uživao u blagodatima jeftinog ruskog gasa, dok je ujedno postao domaćin štabova različitih međunarodnih organizacija poput OPEK, OEBS i UN.

"Politiko" primećuje da se Beč, iako deklarativno podržava zapadne sankcije Rusiji, nije odrekao poslovanja u Rusiji, niti ruskog gasa, napomenuvši da je Evropska komisija prošle nedelje prozvala Austriju da ne ulaže dovoljno napora u taj poduhvat i da skoro 70 odsto ovog energenta, koji se u proteklim mesecima trošio u toj zemlji, dolazi iz Rusije.

Ovaj medij podseća i na istraživanje kijevskih ekonomista, u kome se saznaje da dve trećine od ukupno 65 austrijskih kompanija u Rusiji namerava tamo i da ostane, ali i na to da je Rusija drugi najveći investitor u toj zemlji posle Nemačke, te da su direktne strane investicije iz Rusije prošle godine iznosile 25 milijardi evra, dok su američke 13 milijardi evra.

Na žalost "Politika", energetski konglomerat "OMV", "Rajfajzen" banka i "Red bul" i dalje posluju sa Rusijom.

Međutim, ono što je glavna zamerka ovog lista — ima i drugih zemalja čije kompanije nisu u potpunosti raskrstile s ruskim gasom, niti prekinule poslovanje u Rusiji, i to "Politiko" otvoreno priznaje — jeste vojna neutralnost Beča, koji i dalje nije članica NATO saveza.

Tako "Politiko" strahuje da će od Austrije i Mađarske nastati novi proruski blok u centru Evrope — kao što autor teksta priznaje, iako se ne povećuje Mađarskoj jer je "Viktor Orban beznadežan slučaj koji bi mogao podriti evroatlasnko vojno jedinstvo".

Nije ni dovoljno to što je bivši kancelar i aktuelni ministar spoljnih poslova Aleksandar Šalenberg, koji je prigrlio narativ Zapada o istorijom nepotkrepljenim teritorijalnim ambicijama Moskve (od koga podozrevaju i neki iskusni zapadni stručnjaci), "Politiko" kaže da Beč nije više most ka Rusiji, jer, kako navodi, zemlja koja se vodi "neoimperijalističkim maštanjem" ne može biti druga obala. A tu je i novi strah od "proruske" Slobodarske partije Austrije, koja se, sa podrškom među 28 odsto Austrijanaca, pokazala na nacionalnim anketama kao najpopularnija politička partija u zemlji.

Podsetimo, "Politiko" se od avgusta 2021. godine nalazi pod vlasništvom nemačkog medijskog giganta "Aksel Špringer", inače poznatog po agresivnim pro-NATO i proameričkim stavovima, a bivši vlasnik zaposlene nazvao "većim Amerikancima od samih Amerikanaca."

"Njujork tajms" je pisao da je "praksa" ove kompanije da zaposleni moraju da potpišu izjavu da su privrženi definisanoj listi principa, od kojih jedan glasi "Zagovaramo transatlantsko savezništvo između Sjedinjenih Američkih Država i Evrope".

(RT)