недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Посланици немачког Бундестага: „На крају преговора о придруживању ЕУ, Србија мора да призна Косово“
Хроника

Посланици немачког Бундестага: „На крају преговора о придруживању ЕУ, Србија мора да призна Косово“

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 22. јун 2011.

Београд - Србија ће на крају преговора о придруживању ЕУ морати да призна Косово или посланици немачке скупштине неће одобрити њено чланство.

Почетак преговора о пријему Србије у ЕУ неће бити угрожен захтевом за признање Косова, рекли су посланици немачког Бундестага.

"Србија ће 15. децембра добити статус кандидата, али највероватније не и датум за почетак преговора", поручили су посланици наводећи да ће процес приступања Србије трајати најмање осам година, колико је и Хрватској било потребно.

Они су додали да на крају преговора "на столу мора бити фактичко признање Косова"

"На крају преговора о прикључењу фактичко признање Косова мора бити на столу, а ако то изостане, немачки парламент неће подржати чланство Србије у ЕУ", рекли су посланици Бундестага на неформалном састанку у Београду новинарима и уредницима београдских редакција.

Они су рекли да ће преговори о пријему Србије у ЕУ почети и бити завршени и без формално правног (de iure) признања независности Косова које јесте пожељно, али у сваком случају морају бити прихваћена нека решења која ће значити фактичко признање косовске независности.

Према њиховим речима, фактичко признање независности Косова подразумевало би поред осталог прихватање чланства Косова у Уједињеним нацијама и међународним организацијама, и то је оно што ће Србија до завршетка преговора о чланству у ЕУ морати да испуни.

Навели су да је питање признања независности Косова кључно и указали да се чланице ЕУ у својим проценама придржавају става Међународног суда правде у Хагу чија је одлука о законитости једностраног проглашења независности подстакла признања Косова.

"Разговори (Приштине и Београда) морају да се наставе, а на крају тих разговора мораће да стоји и признање. То се подразумева", речено је новинарима уз оцену да је јасно да се спорна питања не могу решити преко ноћи, већ да је за то неопходно неколико година.

По мишљењу немачких посланика, најтежа препрека која би могла да угрози почетак преговора Србије о пријему у ЕУ је хапшење хашког оптуженика Горана Хаџића, јер то пре свега неће дозволити холандски парламент.

На питање да ли би несугласице унутар ЕУ о даљем ширењу Уније могле да угрозе нове кандидатуре, речено је да за Србију неће бити додатних препрека ни одуговлачења, ако буду испуњени сви услови.

Посланици су указали и да је "пожељно" да се Србија заложи за улазак у НАТО јер између тог војног савеза и ЕУ постоји блиска веза која се огледа у заједничкој безбедносној и одбрамбеној политици.

"Треба бити обазрив са изјавама 'Никад у НАТО'. Србија не мора да буде чланица НАТО, али онај ко жели у ЕУ, мора да сарађује и са НАТО", рекли су посланици.

Посланици немачког Бундестага разговарали су у Београду са представницима Владе Србије и политичких странака о приступању Србије ЕУ и испуњењу критеријума за то.

Оцењено је да је у погледу успостављања правне државе, борбе против корупције, регионалној сарадњи, дијалогу Приштине и Београда и сарадњи с хашким Трибуналом уочен напредак, али да је неопходно да је преостало још посла који мора бити обављен.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер