среда, 08. јануар 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Повереник за заштиту информација од јавног значаја Милан Мариновић: Покушаћу да истражим ко је медијима проследио податке из пасоша студената
Хроника

Повереник за заштиту информација од јавног значаја Милан Мариновић: Покушаћу да истражим ко је медијима проследио податке из пасоша студената

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. јануар 2025.

Повереник за заштиту информација од јавног значаја ће предузети мере и покушати да дође до података о томе ко је медијима проследио податке из пасоша браће Лазара и Луке Стојаковића, студената који учествују у блокадама факултета, изјавио је ФоНету повереник Милан Мариновић. Рекао је ће случај бити истражен, али је и додао да, према закону, његова институција у односу на медије нема овлашћења, када је реч о "сврси информисања јавности".

Вечерње новости су објавиле фотографије пасоша студената, браће Лазара и Луке Стојаковића, а наслов инсинуира да Хрвати предводе протест студената, што таблоиди у Србији већ данима покушавају да припишу протестима који блокирају факултете.

Повереник Мариновић каже да ће случај бити истражен, али подсећа да, према закону, његова институција у односу на медије нема овлашћења, када је реч о „сврси информисања јавности“.

„Када је у сврху информисања јавности, шта год то значило, Повереник нема овлашћења. Имају други органи, попут Министарства информисања, или РЕМ, ако је реч о електронским медијима“, додао је Мариновић.

Мариновић је истакао да ће пробати да дође до извора од кога су медији добили информације, али искуство показује да медији неће одати свој извор.

Мариновић наводи да би и сами оштећени студенти могли да упуте допис Министарству унутрашњих послова и затражили одговор на питање откуд подаци из њихових пасоша у медијима. Уколико нема одговора, ту је и притужба поверенику.

„Ако се утврди да је дошло до кршења закона, најчешће завршава на томе да повереник проследи надлежном тужилаштву кривични пријаву против НН лица и најчешће се не утврди ко је то лице које је информације и личне податке проследило медијима“, навео је Мариновић.

Упитан да прокоментарише наводе појединих студената у блокади, које су потврдили и декани њихових факултета – да су им стизали узнемирујући позиви и поруке са непознатих бројева телефона, Мариновић каже да му се нико од студената тим поводом није обратио.

Напомиње да је и ту процедура иста – обраћање операторима мобилне телефоније, а потом и реакција повереника.

„Оператер има могућност да онима који узнемиравају одузме корисничке бројеве. Следећи корак је притужба поверенику“, казао је Мариновић.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер