Početna strana > Hronika > Pravobranioci traže suđenje DŽordžu Bušu zbog odobravanja mučenja zatvorenika
Hronika

Pravobranioci traže suđenje DŽordžu Bušu zbog odobravanja mučenja zatvorenika

PDF Štampa El. pošta
utorak, 16. novembar 2010.

Bivši predsednik SAD DŽordž Buš mlađi treba da bude izveden pred sud zbog prećutkivanja mučenja zatvorenika osumnjičenih za terorizam. Takav poziv uputilo je aktualnom američkom predsedniku Baraku Obami skoro 150 centara za rehabilitaciju žrtava mučenja, koji deluju u 73 zemlje.

Skandal izazvan korišćenjem metoda isleđivanja zabranjenih u međunarodnom pravu od strane Amerikanaca vuče se već nekoliko godina. Mučenje je primenjivano u glavnom zatvoru SAD, koji se nalazi, da podsetimo, van granica zemlje, u Guantanamu na Kubi. U Evropi su istraživani slučajevi korišćenja takozvanih tajnih letećih zatvora od strane američkih specijalnih službi. Iznajmljeni avioni CIA-e leteli su iz zemlje u zemlju. U njima su se nalazili zatvorenici prema kojima se nisu ponašali u skladu sa zakonom. Pri čemu vlasti država gde su avioni sletali da napune gorivo, nisu čak ni bile upoznate sa tim šta se dešavalo u letećim kazamatima. Ali tada su optužbe pokretane ne protiv konkretnih ljudi, već protiv specijalnih službi. I mada niko nije sumnjao da su prva lica SAD u toku događaja, konkretne optužbe protiv njih nisu pokretane.

Ovih dana bivši predsednik SAD DŽordž Buš u intervjuu američkoj televiziji izjavio je da ne samo da je znao, već je i dopustio primenu mučenja. Pri tome cinično je izjavio da je korišćenje tih metoda spaslo živote mnogih ljudi. Međunarodne pravobranilačke organizacije su izjavile da slična priznanja predstavljaju udarac za međunarodno pravo. Tako je analitičar Amnesti Internešenela Rob Frier pozvao vladu SAD da reaguje na ove izjave. A britanski ekspert u oblasti međunarodnog prava Filip Sends smatra da akcije Buša dovode u sumnju vodeću ulogu i ugled Amerike u svetu.

Između ostalog, eksperti sumnjaju da će Bela kuća reagovati na poziv da se započne istraga protiv Buša-mlađeg. To nije u tradiciji SAD mada bivši predsednik nema imunitet od krivičnog gonjenja za izvršene međunarodne zločine i može da bude stavljen van zakona u bilo kojoj zemlji sveta. Zato Barak Obama teško da će preduzeti neka dejstva. Nije mu potreban presedan. Tako smatra ovlašćeni predstavnik advokatske komore EU u Rusiji Aleksandar Treščev.

Bez obzira na to što su oni predsednici iz suprotnih tabora – jedan demokrata, a drugi republikanac, njihov stav će biti nepokolebiv. Zato što su Amerikanci navikli da je najvrednije što imaju nacionalna bezbednost. I u okviru svojih programa oni mogu da zatvore oči pred bilo kojim zločinom koji se vrši i kojim je bio šokiran čitav svet, saznavši za mučenja i izrugivanja nad ličnošću.

Ipak sama činjenica da pravobranioci skreću pažnju međunarodnog javnog mnjenja na slične postupke zaslužuje poštovanje. U svakom slučaju, tradicionalna politika dvostrukih standarda u pogledu ljudskih prava, toliko omiljena na Zapadu, prestaje da bude argument u međunarodnim poslovima.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner