Početna strana > Hronika > Premijeri Višegradske grupe usvojili Deklaraciju o Zapadnom Balkanu: Ubrzati pregovore o članstvu u EU sa Srbijom i Crnom Gorom
Hronika

Premijeri Višegradske grupe usvojili Deklaraciju o Zapadnom Balkanu: Ubrzati pregovore o članstvu u EU sa Srbijom i Crnom Gorom

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 12. septembar 2019.

Premijeri zemalja Višegradske grupe, koju čine Češka, Slovačka, Mađarska i Poljska, danas su u Pragu usvojili Deklaraciju o Zapadnom Balkanu kojom su ponovo potvrdili nedvosmislenu podršku pristupanju država tog regiona Evropskoj uniji i istakli da ujedinjenje Evrope nije potpuno bez njih.

Deklaracija je usvojena na sastanku sa premijerima Zapadnog Balkana, a među njima je bila i premijerka Srbije Ana Brnabić.

Deklaracijom se poziva na otvaranje pristupnih pregovora sa Severnom Makedonijom i Albanijom i izražava očekivanje da će se pregovori o članstvu sa Srbijom i Crnom Gorom ubrzati tokom mandata nove Evropske komisije.

Lideri Višegradske grupe u deklaraciji navode da pristupanje EU jeste i ostaje proces zasnovan na pojedinačnim zaslugama koji u potpunosti zavisi od objektivno postignutog napretka.

Oni pozvaju sve aktere u EU da zadrže i osnaže pozitivan zamah i energiju koja je proizašla iz napretka u reformama i stupanja na snagu istorijskog Prespanskog sporazuma i otvaranjem pregovora o pristupanju sa Severnom Makedonijom i Albanijom.

Premijeri zemalja članica Višegradske grupe takođe kažu da očekuju da da će se pregovori sa Srbijom i Crnom Gorom o pristupanju EU ubrzati tokom sledećeg mandata Komisije u skladu s napretkom koju su postigle ove dve zemlje, kao i da će reformski procesi u Bosni i Hercegovini i na Kosovu dodatno poboljšati izglede za članstvo u EU.

U saopštenju na sajtu vlade u Skoplju navodi se da deklaracija naglašava da će otvaranje pregovora o pristupanju sa Skopljem i Tiranom u oktobru 2019. omogućiti da se dve zemlje više obavežu na potrebne reforme, kao i da će poslužiti kao značajan podsticaj za ceo region.

U deklaraciji se ističe da je politika proširenja EU sredstvo od neprocenjive vrednosti za postizanje sigurnosti, stabilnosti i prosperiteta u regionu i da, stoga, postojanje verodostojne politike proširenja predstavlja strateško ulaganje za sigurnost, stabilnost i prosperitet EU.

Praška deklaracija ponavlja podršku partnerima sa Zapadnog Balkana u njihovoj opredeljenosti za održavanje stabilnosti, jačanje vladavine zakona, borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, suprotstavljanje hibridnim pretnjama, sprečavanje radikalizacije i kontrolu migracija.

(Beta)