недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Санда Рашковић Ивић: Власт гази 13. годину, биланс је предаја КиМ и најава копања литијума, уз рударски десант на Србију. Степен диктатуре расте и незадовољство се гомила
Хроника

Санда Рашковић Ивић: Власт гази 13. годину, биланс је предаја КиМ и најава копања литијума, уз рударски десант на Србију. Степен диктатуре расте и незадовољство се гомила

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 06. октобар 2024.

Тешко је дати прави савет Србима са КиМ, али рекла бих им да треба да се поуздају у саме себе, да изаберу најчеститије и најмудрије да их поведу и представљају и да не пристају да буду монета за поткусуривање високе политике. Упознала сам неколико сјајних, срчаних младих жена са КиМ и мислим да би оне имале шта да кажу, каже у интервјуу за новине “Нова” бивша потпредседница Народне странке санда Рашковић Ивић, одговарајући на питање шта би Срби с КиМ у овом тренутку могли да ураде, с обзиром да су препуштени сами себи.

Још једном објашњава зашто се повукла из политике, шта мисли о одлуци бившег лидера своје странке Вука Јеремића да понуди дипломатску помоћ председнику Србије Александру Вучићу, а има и једну поруку за власт. У стиху…

Делује да сте се претходних месеци потпуно повукли из политичког живота. Какав је сад ваш статус у Народној странци и како вам изгледа њено деловање у овом тренутку?

После децембарских избора сам се повукла из политике и то јавно и обзнанила. Да поновим и за ваше новине. Катастрофалан резултат на изборима за мене је значио да су нам(мени) грађани окренули огледало и рекли да неће ни нас, нити нашу политику или можда начин на који је представљамо. Пошто је моје име било у називу листе, сматрала сам да сам добила јасну поруку и повукла сам се из активне политике. Народна странка је променила руководство, али је остала верна двема темама, а оне су борба за Косово и Метохију и борба против ископавања литијума.

Подржавате ли одлуку Вука Јеремића да на неки начин помаже Вучићу на међународном плану, пре свега, кад се расправљало о Резолуцији о Сребреници?

Господин Јеремић је искористивши своје контакте на међународном плану помагао Србији, а не Вучићу. Уверена сам да је његова дипломатска активност помогла да се у ГС УН отвори дискусија и резултат по Србију не буде поражавајући. Укратко, његова активност је била државотворна, а не режимска.

Тренутно се на Косову и Метохији гаси и оно мало преосталих српских институција. Мислите ли да је то заправо спровођење Француско-немачког споразума који је прихватио Александар Вучић?

Вратила бих се на 2013.годину када је потписан Бриселски споразум којим су укинуте институције Републике Србије на северу КиМ. Потписао га је Дачић, а осмислио га Вучић. Да подсетим да је север КиМ био институционално потпуно уклопљен у правно-политички систем Републике Србије. Француско-немачки план из фебруара 2023. је само завршни чин Бриселског споразума којим је започело заокруживање државности Косова. Уверавали су нас да водимо 5:0 кад је режим у Београду дао Косову позивни број, електроенергетски систем и језеро Газиводе… листа је дугачка. Онда је након што је усмено прихватио Француско-немачки план председник Вучић уверавао јавност да ништа није потписао,пренебрегавајући чињеницу да реч председника и премијера неке земље значи исто што и потписан папир. Да, на сцени је спровођење Француско-немачког плана уз замајавање и српског народа на КиМ и у Србији, јер се шеф државе понаша као новински извештач који ламентира над судбином народа уз истовремену немушту причу о борби за КиМ.

На састанку опозиције и представника Срба са Косова, било је речи о томе да на КиМ треба формирати политичку организацију која би била опозиција Српској листи. Мислите ли да је то могуће и видите ли човека који би могао да је води?

Српска листа је протеза режима у Београду и никада није била заступник интереса Срба на КиМ. Видите да ти људи из Српске листе, на сва иживљавања и злодела режима у Приштини над својим сународницима и суграђанима Србима, сада ћуте као рибе. Неопходно је формирање јединствене опозиционе листе Српској листи. О томе ко ће да је предводи треба да одлуче Срби са КиМ, и то они који тамо живе са својим породицама, чију кожу и судбину дотиче свакодневни живот на КиМ у времену Куртијеве страховладе.

Поред косовске, актуелно је још неколико криза у Србији, пре свега, она литијумска. Мислите ли да је могуће спречити отварање рудника литијума и на који начин?

Против копања литијума је устала цела Србија и мислим да власт треба да ослушне народ. Јасно ми је са ће скупштинска седница о литијуму, која је манипулацијом власти пребачена из ванредног на редовно заседање, а све с разлогом да власт води главну реч, бити више свађа и оптуживање опозиције, а не размена аргумената. Народ, па и гласачи странака на власти су решени да се одупру литијумском десанту власти. Да сам на месту власти, не бих се играла сентиментом грађана.

С обзиром да су незадовољни и просветари и пољопривредници, мислите ли да је могуће да у Србији дође до генералног штрајка, који је спомињала посланица ДС Драгана Ракић? Да ли смо дошли до те тачке кључања, када би сви могли да изађу на улице истог дана?

Мрак је најгушћи пред зору! Степен диктатуре расте, БИА позива пољопривреднике и еколошке активисте који протестују на информативне разговоре, а премијер Вучевић нам објашњава да је све неспорно и у складу са законом. Неко је израчунао да би новац који је утрошен на куповину рафала био довољан да 10 година сви просветни радници у Србији добијају плату за 18.000 динара месечно већу. Власт гази 13. годину и биланс је предаја КиМ, најава копања литијума уз рударски десант на Србију, изиграни, незадовољни пољопривредници, незадовољни просветари који примају срамотне плате испод републичког просека, проблеми с пијаћом водом у неколико градова, извођење батинаша на студенте у Новом Саду… Незадовољство се гомила и ако власт прибегне даљем сејању страха, трпило ће пући и сасвим је могућ сценарио генералног штрајка.

Да ли је то једини начин за борбу против одлука овог режима?

Видели смо како изгледају избори. Да сам на месту власти имала бих на уму ону песму „ко не слуша песму, слушаће олују“.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер