Početna strana > Hronika > Siniša Mali: Projekat "Jadar" velika razvojna šansa Srbije, njegov uticaj na BDP između 10 i 12 milijardi evra na godišnjem nivou, sa zapošljavanjem do 20.000 ljudi
Hronika

Siniša Mali: Projekat "Jadar" velika razvojna šansa Srbije, njegov uticaj na BDP između 10 i 12 milijardi evra na godišnjem nivou, sa zapošljavanjem do 20.000 ljudi

PDF Štampa El. pošta
sreda, 28. avgust 2024.

 Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar finasija Siniša Mali izjavio je danas da je projekat "Jadar" velika razvojna šansa Srbije i da se na taj projekat ne gleda samo kroz litijum, nego kroz ceo lanac vrednosti koji podrazumeva izgradnju nekoliko fabrika, od onih za proizvodnju baterija preko fabrike za proizvodnju automobila, ali i drugih.

On je nakon sednice Socijalno-ekonomskog saveta (SES) rekao da je studija za taj projekat pokazala je da je uticaj tog projekta na bruto domaći proizvod (BDP) Srbije između 10 i 12 milijardi evra na godišnjem nivou, sa zapošljavanjem do 20.000 ljudi.

"To je upravo i razlog zbog kojeg razmišljamo, razmatramo i gledamo šta možemo da uradimo i na koji način taj projekat može dodatno da doprinese potencijalima rasta naše zemlje", rekao je Mali.

Mali je ponovio i da je samo do prve aktivnosti koja je vezana za taj rudnik, ako se, kako je naglasio on uopšte i desi, period od 24 meseca.

"Čekamo studije koje su vezane i za ekologiju i za uticaj na zdravlje ljudi pa i tek na osnovu toga ćemo doneti odluku da li je to pravi, ispravan i dobar projekat za Srbiju", rekao je ministar finansija i zamolio  građane za strpljenje jer kako je naglasio "ništa neće biti urađeno preko noći i nekome iza leđa, već se sve radi transparentno".

On je dodao da će se sagledati na koji način taj veliki potencijal i potencijalna razvojna šansa može da utiče dalje na ekonomiju Srbije.

"Znate li koliko bi taj rast BDP-a uticao na dodatno povećanje plata, penzija, minimalne zarade, kao i na taj deo Srbije i za njihove lokalne samouprave. Ako imate 20.000 zaposlenih u raznim delovima Srbije, a najveći deo poreza i doprinosa se vraća lokalnim samoupravama, to je onda za svakog zaposlenog dodatni prihod za njihovo dalje ulaganje u lokalnu infrastrukturu, škole, vrtiće i sve ono ostalo što je u njihovoj nadležnosti", rekao je Mali.

On je naglasio da država veoma odgovorno pristupa svakom problemu, ali i svakoj razvojnoj šansi, što je pokazala i danas utvrđivanjem minimalne zarade kada je napravljen koncenzusom i gde je država opet na sebe preuzela najveći teret tog povećanja, želeći da postakne dalji rast zaposlenosti, plata, penzija, ali i prihode u budžetu.                     

"Ozbiljno ćemo se posvetiti i ovom projektu i, naravno, kako budemo imali neke dodatne informacije, tako ćemo podeliti sa vama i sa građanima Srbije", rekao je Mali.

(Politika)

 
Pošaljite komentar