петак, 27. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Славица Ђукић Дејановић: Предлог допуна Закона о високом образовању није стављен ад акта, у наредном периоду наћи ће се поново у скупштинској процедури
Хроника

Славица Ђукић Дејановић: Предлог допуна Закона о високом образовању није стављен ад акта, у наредном периоду наћи ће се поново у скупштинској процедури

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 03. децембар 2024.

 Министарка просвете Славица Ђукић Дејановић изјавила је данас да предлог допуна Закона о високом образовању није стављен ад акта и да ће се у наредном периоду наћи поново у скупштинској процедури.

Ђукић Дејановић је у интервјуу за Танјуг рекла да се тренутно ради на још неким допунама.

"Он ће се сигурно у наредном периоду наћи у процедури. Међутим, ми имамо инструкције и високог образовања у вези са тим како би требало да изгледа тај закон", рекла је Ђукић Дејановић на питање да ли је предлог који је недавно повучен из скупштинске процедуре стављен ад акта.

На питање како коментарише могућност коју је најавио председник Србије Александар Вучић да он лично поднесе предлог тог закона Скупштини Србије, Ђукић Дејановић је објаснила да се ради на допунама.

"То су баш допуне закона и ми смо предвидели да са једним-два члана заправо допунимо постојећи закон и решимо ово питање. Суштина је да они факултети који су у свом систему акредитације, у својим земљама и по својим стручним програмима врло квалитетни и где наша деца радо одлазе да би стекла та знања и информације буду доступнији и да буду код нас и ту интерес имају родитељи и млади људи", навела је она.

Коментаришући то што Српска академија наука и уметности (САНУ) оцењује да су предложене измене закона проблематичне и да би угрозиле квалитет високог образовања, министарка је навела да конкуренција никада није сметала квалитетним људима.

"Да ли ће се довођењем иностраних факултета повећати захтеви у високом образовању и код наших квалитетних високообразовних институција - да. А да ли ће се на било који начин реметити постојећи систем довођењем - никако неће. Према томе, жао ми је, ја волим да се сложим са академицима, али просто морам да будем објективна", рекла је Ђукић Дејановић.

Она је навела да је идеја да универзитети који су на међународним рејтинзима изнад наших или у рангу као наши, омогућавају да они који желе могу под повољнијим условима да стекну њихове дипломе, а да не одлазе из Србије.

"Велики број њих кад оде на усавршавање у сфери високог образовања, остане тамо и иде ка професионалним постигнућима у земљи у коју је отишао", рекла је Ђукић Дејановић.

О одлагању почетка примене система Здравитас

Говорећи о одлагању почетка примене система Здравитас, министарка је рекла да је тај систем изазвао контроверзе у јавности, иако се у суштини ради о замени папирне форме одређених података електронском.

"Од 2017. године у оквиру физичког и здравственог васпитања у основним и средњим школама, од другог разреда па до завршетка средње школе, потребно је да деца буду праћена кроз физички развој и кроз одређене моторне активности, у смислу телесне тежине, висине, трчања, брзине трчања, одређених физичких активности, на пример квалитета трбушне мускулатуре и других својстава. До сада је то било вођено кроз педагошке дневнике", рекла је она.

Објаснила је да је идеја да кроз платформу Здравитас ти подаци буду дигитални и да се да могућност родитељима да имају увид уколико за њихово дете постоји одређена сугестија наставника.

"Ни говора о томе да ће те податке имати било ко други, јер се ради о нарочито осетљивим подацима. Дакле, изузев наставника, детета и родитеља нико други. Али се створила атмосфера да се ради о нарочито осетљивим подацима везаним за здравље. Заправо ниједан елемент здравља, изузев ових шест-седам карактеристика физичких детета и одређени тестовни, праћење тестовних вредности би било на тој платформи", рекла је Ђукић Дејановић.

Један број родитеља је заинтересован управо за овакав начин стицања информација о свом детету, рекла је министарка и додала да њима то неће бити ни ускраћено.

"Не крећемо данас са платформом Здравитас, како је било планирано. Одлажемо је и видећемо којом динамиком ћемо ићи уопште на овај сегмент реализације пројекта", навела је она.

На питање на који начин ће убудуће радити на приближавању тог система грађанима, Ђукић Дејановић је рекла да зависи од тога којом ће брзином програм прихватити део родитеља који га за сада не прихватају.

"По школским управама ћемо ићи на информисаност родитељима, на најдиректније контакте и мислим да родитељи који буду већ осетили бенефите од оваквог начина рада ће и сами учествовати у промоцији овог начина стицања информација о моторици, физичком стању, здрављу и напредовању свог детета", навела је она.

Ђукић Дејановић је истакла и да се неретко помиње да су наставници оптерећени администрацијом, а да је Здравитас један од начина да се администрација елиминише.

Говорећи о одлагању почетка примене СПИРИ система за високошколске установе, министарка је рекла да је на захтев факултета почетак примене померен на 1. јул.

Она је објаснила да читав систем образовања и управљање системом образовања практично је саставни део сарадње Министарства просвете са Трезором и са Министарством финансија, а да систем СПИРИ даје увод у токове новца.

"Средње школе и установе студентског и ученичког стандарда већ примењују овај систем, а од 1. јануара почеће то да чине и основне школе. Тражило је високо образовање да се то помери. Сматрала сам да ће у високом образовању то бити најпре прихваћено и да ће најбрже савладати, али има одређених специфичности", рекла је министарка и прецизирала да су субјекти факултети, а не универзитети, тако да има логике да примена почне 1. јула.

Пример Мађарске и Словеније

"Мађарска је читаве две године провела да би дошла до примене Здравитаса, Словенија више од годину дана. Очигледно да то чека и нас", рекла је Ђукић Дејановић.

План да се бар два пута годишње процењују могућности да се испуни главни захтев просветара

На питање колико ће у идућој години бити простора за повећање плата просветним радницима, Ђукић Дејановић је рекла да је план да се бар два пута годишње процењују могућности да се испуни главни захтев просветара - да најнижа плата у просвети буде изједначена са просечном платом у осталим сегментима.

"У разговорима са репрезентативним синдикатима оцењујемо да бар два пута годишње у будућности, дакле у 2025. години, негде у јуну месецу и пред нови буџет, дакле пред крај године, треба са синдикатима процењивати могућност да се онај захтев који заправо испостављају као једини потпуно нереализован - да најнижа плата у просвети буде изједначена са просечном платом у осталим сегментима, да тежимо ка том циљу у наредној години", рекла је она.

Ђукић Дејановић је навела да ће сви да добију осам одсто повећања изузев просветних радника и запослених у просвети који ће добити повећање од 11 одсто.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер