Početna strana > Hronika > Sonja Liht: Najveće patriote spremne da instrumentalizuju Kosovo
Hronika

Sonja Liht: Najveće patriote spremne da instrumentalizuju Kosovo

PDF Štampa El. pošta
subota, 20. avgust 2011.

- Mora se naći modus za prisustvo predstavnika Srbije na regionalnim forumima kada su predstavnici Kosova pozvani. Nesporno je da će oni biti pozvani jer je većina zemalja regiona priznala Kosovo. Naš neodlazak, pre svega, košta nas jer nismo prisutni, a onaj ko nije prisutan, lako ga je zaboraviti, pa i oštetiti - kaže za „Blic“ Sonja Liht, predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost.

Kakav modus bi bio prihvatljiv?

- Često se pominje iskustvo Nemačke. Činjenica je da je Nemačka ušla u Evropsku ekonomsku zajednicu, a da nije priznala Istočnu Nemačku, međutim bila je prisutna sa predstavnicima Istočne Nemačke na svim značajnim međunarodnim skupovima. Da li će modus biti da se zaobiđu znamenja država i da se ide sa imenima učesnika na primer, ili nešto drugo, videćemo. To je nešto čime će pregovarači morati da se bave i naravno njihov glavni mentor EU.

Koliko je važno da Beograd i Priština obnove pregovore?

- Izuzetno. Pravi se sprdnja od toga da „ovo nema alternativu, ono nema alternativu“. Naravno da sve ima alternativu. Možemo da ne pregovaramo nego da se bijemo, da odemo u samoizolaciju, ekonomsku stagnaciju, još dublje siromaštvo. Pitanje je, međutim, da li takve alternative vode ovu državu u neku vrstu kolektivne propasti ili ne. Svaki put kada neka strana osmisli drugi način osim dijaloga, kao što je Tačijevo jednostrano slanje specijalnih snaga na punktove, a zatim i akcija paljenja kontejnera, upadamo u zamku koja vodi ka propasti.

Da li je posle dešavanja na severu Kosova moguće da Srbija do kraja godine dobije i status kandidata za članstvo i datum početka pregovora?

- Ta dešavanja će svakako uticati na odluku Evropske komisije. Da li ona mogu da sputaju status i datum, ne zavisi samo od EK. Komisija će ocenjivati pre svega šta smo uradili od zadatih poslova, u kojoj meri su usvojeni zakoni i koliko se primenjuju, kako se sprovodi reforma pravosuđe, borba protiv korupcije, organizovanog kriminala, kako se poštuju ljudska i manjinska prava. Ocenjivaće i sve druge reforme. Dakle, mnogo zavisi od komisije, ali i od zemalja članica. One su te koje će odlučiti da li ćemo dobiti kandidaturu i datum za početak pregovora.

Ne verujem da je datum u ovom trenutku toliko značajan ako se u izveštaju EK oceni da smo uradili ogroman deo onoga što nam je zadato. Datum može da dođe sada ili za pola godine. On je garancija više da odmičemo na evropskom putu. Nije najvažniji datum već kandidatura jer se nikad nije desilo da je ona povučena.

U Srbiju dolazi Angela Merkel. Mnogi se plaše poruke koju bi mogla da donese, a koja se pre svega tiče Kosova. 

- Nemačka je najuticajnija članica EU, daje najveći neto doprinos evropskim fondovima. Merkelova se pre neki dan sastala s predsednikom Francuske Nikolom Sarkozijem da se dogovore o stvaranju evropske ekonomske vlade. To su izuzetno značajni momenti u trenutku ozbiljne krize u evrozoni i kada svetu preti novi talas krize. Nije dobro za nas da gledamo na svet samo iz svoje perspektive, moramo imati u vidu i širi kontekst. Kada se fokusiramo isključivo na to da li da Merkelova dolazi sa porukom da Srbija prizna Kosovo, gubimo iz vida širi evropski i svetski kontekst koji je i za nas veoma značajan. Da bismo razumeli da ta poseta ima više značenja, moramo da pogledamo stvari iz šire perspektive. Naravno da je Kosovo značajna tema, vezana i za našu evropsku budućnost, ali sam ubeđena da to nije jedini razlog posete.

Koje su to druge zajedničke teme za Srbiju i Nemačku?

- Nemačka je veoma važan partner Srbije i celog Balkana. Nemačka nam je od 2000. godine dala nekoliko stotina miliona evra bespovratne pomoći i to za vrlo značajne kapitalne projekte. Nemačka Agencija za tehničku pomoć je u Srbiji već deset godina i, između ostalog, ulaže veliki napor na preformulisanju naših energetskih mogućnosti. Od toga zavisi budućnost zemlje jer ako nemamo mnogo odgovorniju energetsku politiku nemamo šanse da izađemo iz siromaštva. Dakle postoji nešto što je direktna i nešto što je indirektna pomoć i veoma nam je značajna njena podrška za dobijanje kandidature i nakon toga u procesu pregovora.

Izbori nisu raspisani, kampanja nije zvanično počela, a stranke su već uveliko počele da se ponašaju predizborno. 

- Srbija je pred velikim izazovima i svaki ozbiljan političar bi morao svoje uskostranačke interese da stavi u drugi plan, pred interesima zemlje. Brine me što to nije tako. Oni koji se predstavljaju kao najveće patriote su spremni da instrumentalizuju Kosovo, najveći evropejci su spremni da dovedu u pitanje neke od suštinskih evropskih vrednosti. Naravno dobar deo razloga je u tome što je veliki deo stranaka na ivici cenzusa. Nisam zadovoljna ni ponašanjem velikih stranaka. Ozbiljna politička elita bi morala da se ponaša na mnogo odgovorniji način.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner