Početna strana > Hronika > SPC pokrenula podkast, tema prve epizode "Obojena revolucija ili medijski napadi na crkvu": U ovom čitavom procesu obojene revolucije je najmanje studenata
Hronika

SPC pokrenula podkast, tema prve epizode "Obojena revolucija ili medijski napadi na crkvu": U ovom čitavom procesu obojene revolucije je najmanje studenata

PDF Štampa El. pošta
petak, 23. maj 2025.

Srpka pravoslavna crkva poslednjih godina pažljivo prati društvene trendove, pa je tako sada pokrenula podkast. Za sada, emitovana je prva epizoda, ali teme nisu bile sasvim crkvene. A ni sagovornici nisu imali različite stavove, naprotiv.

Pre mesec dana o njoj je prvo pričao Patrijarh Porfirije, i to u Moskvi. Oči u oči s ruskim predsednikom Vladimirom Putinom.

"I kod nas ovih dana imamo revoluciju. Kako se zove? Obojena revolucija. Vi to znate, nadam se da ćemo to iskušenje pobediti", rekao je srpski patrijarh 23. aprila.

"Da li je blokada nasilje? Postoji taj strah..." - tako je počeo podkast.

Bez straha, čini se, Srpska pravoslavna crkva je nastavila gde je patrijarh stao. U podkastu koji je lansirala - prva epizoda "krštena" je nazivom - "Obojena revolucija ili medijski napadi na crkvu".

Gost podkasta bio je profesor Filozofskog fakulteta Vladimir Vuletić koji je rekao: "To je borba koja nije borba legalnim, nego putem ulice, vaninstitucionalnim, u tim i takvim borbama imate snažan upliv i uticaj međunarodnog faktora - finansijski, organizaciono i tako dalje."

Društvo mu je u podkastu pravio protojerej-stavrofor Velibor DŽomić, koji je govorio u sličnom tonu: "U ovom čitavom procesu obojene revolucije je najmanje studenata, oni su tako zloupotrebeljeni... Ovde su ozbiljni politički igrači kojima studenti samo služe kao onim Albancima osamdesetih godina kad su isturali decu u prve redove da ne bi mogla da deluje policija."

Milićević: Dobro je da su maske pale

Ovakvo poređenje je neprimereno, smatra teolog i bivši predavač na Pravoslovno-bogoslovskom fakultetu Vukašin Milićević.

"Dobro je da su maske pale, a i samo su ih skinuli vidimo u tom podkastu, sama činjenica da se studenti sada prikazuju kao nekakvi izmanipulisani deo populacije...u tom smislu je i pomenuta obojena revolucuja, pošto sad ne mogu da negiraju da je patrijarh pominjao obojenu revoluciju, iako bi im to bilo verovatno najlakše oni sada moraju neko značenje tome da pridaju", kazao je Milićević.

Đenović: Za njih očigledno ne postoji nezavisnost fakulteta i univerziteta

U podkastu se između ostalog govorilo o učestalim napadima na patrijarha, ali i da su crkva i država odvojeni. Tema su bili i fakulteti.

"Beogradski univerzitet 217-18 godina već postoji i nikada sebi nije dozvolio da na ovako direktan način bude uvučen u dnevno-političke borbe, čini mi se da je takva zamisao postoji kod nekih da i crkva treba da bude iskorišćena na sličan način", rekao je Vuletić.

"On govori sa stanovišta crkve koja je bliska državnom vrhu i jednostavno na taj način žele da kažu da ne može to tako jer država je ta koja finansira univerzitet, fakulteti bi trebalo da slušaju državu za njih očigledno ne postoji nezavisnost fakulteta i univerziteta", smatra verski analitičar Draško Đenović.

Tema prvog podkasta ne iznenađuje s obzirom na aktuelnost poslednjih meseci, ali zbog čega - baš o "Obojenoj revoluciji" i sagovornici koji su istomišljenici - iz info službe Srpske pravoslavne crkve nismo dobili odgovor.

(N1)

 

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner