Početna strana > Hronika > SPC: Raskolnička MPC narušava ionako ograničena ljudska i verska prava arhiepiskopa Jovana
Hronika

SPC: Raskolnička MPC narušava ionako ograničena ljudska i verska prava arhiepiskopa Jovana

PDF Štampa El. pošta
utorak, 17. januar 2012.

Raskolnička organizacija u Republici Makedoniji – „Makedonska Pravoslavna Crkva” – neskriveno utiče na sudstvo u Republici Makedoniji, protiv prava Njegovog Blaženstva Arhiepiskopa ohridskog i Mitropolita skopskog g.g. Jovana. Naime, nema takvog osuđenika u Republici Makedoniji koji je bio osuđen u odsustvu, a da mu nije bilo odobreno ponovno suđenje u njegovom prisustvu, čim bi za takav postupak postojali uslovi koji su propisani zakonom.

Raskolnička MPC utiče u pravcu kako se ne bi dozvolilo ponovno suđenje arhiepiskopu Jovanu, premda je osuđen u odsustvu i ispunjava sve zakonom propisane uslove da mu se odobri ponovno suđenje. Arhiepiskop Jovan se već mesec dana nalazi u Republici Makedoniji, u zatvoru Idrizovo, i odatle traži da mu se omogući ponovno suđenje, a pritom je priložen dokaz da je poštovao rok od jedne godine otkada je doznao za presudu da bi zatražio ponavljanje postupka. Zbog činjenice da su bili ispunjeni svi uslovi da mu se omogući ponavljanje postupka, Prvostepeni sud u Velesu je po hitnom postupku odobrio ponavljanje postupka, no na tu odluku se preko javnog tužioca žalila raskolnička MPC. Žalba MPC nije se odnosila na dozvolu da se arhiepiskop Jovan brani sa slobode već je traženo da se ne dozvoli ponovno suđenje u njegovom prisustvu. Apelacioni sud u Skoplju vratio je predmet Osnovnom sudu u Velesu kako bi isti odlučio o ovom predmetu i sada postoji mogućnost da sud u Velesu ne dozvoli ponovno suđenje arhiepiskopu Jovanu u njegovom prisustvu. U tom slučaju on bi bio prvi i jedini čovek u Republici Makedoniji kome se ne bi dozvolilo korišćenje zakonskog prava da mu bude suđeno u prisustvu.

U ovom predmetu, u kome se traži ponavljanje sudskog postupka, arhiepiskop Jovan je već dva puta oslobađan kad je imao mogućnost da se brani u prisustvu. Treći put, sud je rešavao u njegovom odsustvu i osudio ga. Znači, arhiepiskopu Jovanu kao da je bilo ukinuto pravo da se brani, a na kraju je bio osuđen. Sada MPC traži nešto što je krajnje nezakonito – da se arhiepiskopu Jovanu naloži izdržavanje zatvorske kazne u rezultatu sudskog procesa u kom nije imao mogućnosti da se brani.

Znajući u kolikoj meri se krše ljudska – a osobito verska – prava u Republici Makedoniji i imajući u vidu to da su svi dosadašnji sudski procesi protiv arhiepiskopa Jovana bili politički procesi, zahtev javnog tužioca, premda nezakonit, uopšte ne čudi. Čudno je to što je pokrenut i podržan od raskolničke MPC. MPC, iako je u raskolu sa svim Pravoslavnim Crkvama, istovremeno je verska organizacija. Bilo kojoj verskoj organizaciji, no osobito hrišćanima, svojstveno je da stanu u odbranu ljudskih i verskih prava, pa čak da budu milostivi prema onima koji su prestupili neki zakon; no MPC, suprotno tome, čini sve da u potpunosti naruši ionako ograničena ljudska i verska prava arhiepiskopa Jovana. Kada je 2005. godine arhiepiskop Jovan bio osuđen „za raspirivanje nacionalne i verske mržnje” i bio u zatvoru, jedan od episkopâ MPC, i to „Svetogorac” – kao što sâm sebe naziva (bio je sedam godina na Svetoj Gori) – tražio je od tadašnjih vlasti da se arhiepiskopu Jovanu sudi za izdaju države i da dobije doživotnu zatvorsku kaznu. Konačno, u poslednjih trideset dana, dok je Arhiepiskop u zatvoru, istupila su u javnosti dvojica episkopa MPC, i to iz broja onih najstarijih, tražeći od države da arhiepiskop Jovan ostane u zatvoru i da mu se onemogući odbrana u njegovom prisustvu.

Ovakva dejstva i izjave episkopâ raskolničke MPC nisu za komentarisanje zato što je lako uočljiv njihov bezobrazluk, a pogotovu njihova nehrišćanska motivacija. Među svim pravoslavnim hrišćanima, pa i šire, arhiepiskop Jovan je priznat kao savremeni ispovednik vere, no pitanje koje se postavlja jeste sledeće: kako raskolnička MPC sa ovakvim delovanjem i potpuno nehrišćanskim mentalitetom misli da može da uđe u jedinstvo sa drugim Crkvama? Očigledno je da ona nema iskrenu nameru da bude istinska Crkva i da iziđe iz raskola, ali da ne bi bila tretirana kao jeretička organizacija, ona hoće da u javnosti ostavi utisak da je zainteresovana da reši stanje raskola u kome se nalazi.

Ipak, Crkva je porodica koja može da prepozna svoje domaće.

(17. januar 2012, SPC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner