Početna strana > Hronika > Studenti i profesori u "Utisku nedelje": Urušavanje univerziteta se neće zaustaviti povratkom na nastavu. Ne može vlast da razgovara sa akademskom zajednicom kao da smo mi mala deca, koja će biti u kazni ako ne urade nešto što oni žele
Hronika

Studenti i profesori u "Utisku nedelje": Urušavanje univerziteta se neće zaustaviti povratkom na nastavu. Ne može vlast da razgovara sa akademskom zajednicom kao da smo mi mala deca, koja će biti u kazni ako ne urade nešto što oni žele

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 26. maj 2025.

Vraćenjem studenata i profesora na neku vrstu nadoknade nastave neće se sprečiti urušavanje univerziteta i visokog obrazovanja u Srbiji, zajednička je ocena učesnika emisije "Utisak nedelje". Studentkinje Maja Varga i Nada Trifković nemaju dileme da su prevremeni izbori rešenje i da bi studentska lista pobedila na njima, dok su profesori Marija Babović i Vladimir Momčilović saglasni da bi pristankom na ustupke vlasti profesori pokazali da nemaju hrabrost da se usprotive daljem urušavanju univerzitetu. 

Maja Varga, studentkinja master studija Fakulteta tehničkihn nauka u Novom Sadu smatra da nije trenutak za povratak na nastavu. Poručila je da su studenti spremni za dijalog sa profesorima i upravama fakultetas kako da bi se balansirala studentska borba i povratak na nastavu.

„Naravno da nam je cilj da se vratimo na nastavu i naravno da želimo da spasimo Univerzitet, ali smo i na prekretnici naše borbe i ne možemo da odustanemo odjednom“, istakla je ona.

Podvukla  je da je jedino rešenje zajednička borba studenata i profesora za očuvanje univerziteta.

„Šta nam znači da spasimio univerzitet, ako će on funckonisati u razorenoj državi i obrnuto šta ćemo ako spasimo državu, ali ako nemamo klupe u koje ćemo da se vratimo“, istakla je Maja Varga.

Govoreći o studentskom zahtevu da se raspišu izbori, ona je ocenila da bi to bio realan način da stignemo da vlasti koja bi mogla da ispuni studentske zahteve. Za predsednika Srbije je rekla da bi raspisivanje izbora bilo gest koji njemu nije svojstven, a to je da pokaže da sluša volju svojih građana.

„Mi mislimo da imamo jaku listu da se njemu suprostavimo na tim izborima i pobedimo ga. Važno je da kandidati budu eksperti u svojim oblastima kojima se bave. Cilj je da lista bude apolitična stranački, koliko je to moguće, jer je studentski pokret takav“, istakla je ona. Studentkinja FTN tvrdi da nastavkom borbe ne može ništa da izgubi, ali da može da dobije normalnu državu.

„Što više odlaže raspisivanje izbora, naša pobeda je neminovnija“

Nada Trifković, studentkinja Fakulteta poliltičkih nauka u Beogradu, saglasila se da nema sumnje da bi studentska lista odnela pobedu na izborima i podsetila da su višemesečni studentski protesti promenili zemlju.

„Narod nije više gluv i nem na ono što se dešava u društvu i što predsednik više odlaže raspisivanje izbora, naša pobeda je neminovnija.  Na izbore gledam kao na jedno praktično i demokratično rešenje da se ispune ti naši zahtevi“, naglasila je ova studentkinja FPN.

Najavila je da će studenti napraviti listu na kojoj će biti ljudi od časti i integiriteta i navela da će se znati ko je na njoj kada budu raspisani izbori.

Govoreći o Inicijativi Univerziteta u Beogradu za rešenje krize, ona je istakla da su i studenti i profesori svesni da je njihovo zajedništvo jako bitno, zbog pritiska kojima je Univerzitet izložen.

„Nismo mi ti koji uništavaju ovaj univezitet već ova vlast. Za mene bi poraz bio razdvajanje studenata i profesora. Zajedno smo jači i samo zajedno možemo da odolimo pritiscima vlasti na univerzitet. Mi nismo ti koji uništavaju univerzitet, već upravo vlast. Došlo je do ogoljavanja njihove namere da unište univerzitet i tim radnim grupama i uredbama“, istakla je.

Na njenom fakultetu kako kaže nije izglasana onlajn nastava, jer profesori nisu smatrali da o tome treba da se priča.

„Ja ću dobiti jedno normalno društvo i jedna godina studija ne može da se meri sa tim. To nikada ne mogu da stavim na vagu i da merim“, odgovorila je na pitanje da li i šta može da izgubi daljim nastavkom borbe.

Vladimir Momčilović, profesor Saobraćajnog fakulteta u Beogradu, poručio je da nema održivog rešenja za izlazak iz krize bez saglasnosti profesora i studenata.

„Mi smo pod velikim pritiskom vlasti. Ne možemo da pokrenemo nastavu i da isključimo deo studenata iz nje. Mi jednostavno bez kompromisa ne možemo dalje. Loša stvar je što država ne vidi studente kao sagovrnike u pregovorima,  a od nas očekuje da mi rešimo stvari i prema državi pokažemo odgovornost“, istakao je on.

„Vlast se neće odreći odmazde“

Momčilović je ocenio da se vlast neće odreći odmazde i poručio da „onaj ko to nije razumeo, vreme je da to shvati“.

„Mi na univerzitetu smo počeli još ranije da trpimo odmazdu zbog plagijata nekih predstavnika vlasti. Ovaj novi ministar je ministar osvete i on je doveden sa jasnim planom da nastava počne. Urušavenje univerziteta se neće zaustaviti povratkom na nastavu, a nije ni počelo prvog novembra, već ranije mnogo ranije“, zaključio je.

Izbori su, i prema njegovoj oceni, jedino rešenje jer se „univerzitetu nudi da ispuni sve što vlast traži i da veruje na reč vlasti da će ona kasnije ispuniti ono što je od nje traženo, iako je poznata da ne ispunjava obećano“.

Marija Babović, profesorka Filozofskog fakulteta u Beogradu, objasnila je da je u grupi profesora koji su se ne slažu sa Inicijativom Beogradskog univerziteta za rešenje jer se u nekim njenim delovima odgovornost za stanje univerziteta prenosi na studente i profesore iako je jasno da je ona prvenstveno na vlasti.

„Prebacuje se odgovornost za krizu na univerzitetu na profesore i studente, kao da su svi zaboravli posle ovih šest meseci zašto je sve ov počelo. Ta polovična rešenja koja su usvojili neki fakulteti su krajnje nekorektna. Okačite na sajtove fakulteta svoje predavanja, pa ko hoće da pogleda, to nije tradicija Beogradskog univerziteta. Studenti su preuzeli odgovornost više nego iko, više nego profesori, a da ne pričamo o vladi, državi, ministru“, istakla je ona.

Navela je da je potrebno da studenti kažu šta imaju o inicijativi pa da se vidi šta dalje.

„Univezitet nije napadnut od studenata i profesora, već od vlade, predsednika, ministara. Zašto šest meseci nisu ispunjeni uslovi, nijedan, a zašto se ignorišu studenti? To je pravo pitanje, a ne to da li smo mi krivi sada jer tražimo da živimo u jednoj boljoj državi.  Sada se ponavlja pitanje što univezitet ne radi, a u ovoj zemlji mnoge institucije, kao što je pravosuđe, ne rade mnogo duže, pa ne vidim njihovu odgovornost“, upitala je ona.

„Ne može država da priča sa nama kao sa malom decom“

Pravljenjem ustupka vlasti da se pređe na onlajn nastavu, prema njenim rečima, samo se dalje urušava univerziteta.

„To ne znači da će uredba biti ukinuta. Jasno je da ta radna grupa planira univerzitet po orvelovskom univezitetu, gde bi se sve centralizvalo, ukinula autonomija, ministri bi birali dekane.  Važno je da pokažemo da drži do integiriteta, a to bi značilo da mi sa studentima da definišemo uslove pod kojima će biti nadoknada“, istakla je ona.

Vraćanje na nastavu sada, kako je istakla, pokazalo bi profesori nemaju hrabrost da se usprotive daljem urušavanju univerzitetu.

„Ne može vlast da razgovara sa akademskom zajednicom kao da smo mala deca koja će biti u kazni ili neće dobiti čokoladicu ako ne urade nešto što vlast želi“, poručila je profesorka Filozofskog fakulteta.

 (Nova.rs)

 
Pristigli komentari (0)
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner