Početna strana > Hronika > Sukob italijanskog premijera sa Đanfrankom Finijem uvod u pad vlade
Hronika

Sukob italijanskog premijera sa Đanfrankom Finijem uvod u pad vlade

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 02. avgust 2010.

RIM - Vlada italijanskog premijera Silvija Berluskonija nalazi se pred najvećim izazovom od svog nastanka, jer je njen opstanak doveden u pitanje razlazom premijera sa dojučerašnjim najvećim političkim saveznikom Đanfrankom Finijem.

Prvi test, koji se ocenjuje kao presudan za opstanak vlade, biće možda već tokom ove nedelje, kada će parlamentarci odlučivati da o sudbini jednog od Berluskonijevih ministara koji je optužen za korupciju.

Iako Berluskoni nastupa uobičajeno, uz optimističku tvrdnju da je vlada stabilna, političko razilaženje njega i Finija postalo je toliko veliko da analitičari već predviđaju prevremene izbore za kasnu jesen ili rano proleće sledeće godine.

Najnoviji skandal vezan je za državnog sekretara u Ministarstvu pravde Đakoma Kalienda, koji se tereti za organizovanje tajne grupe koja je pokušala da manipulacijom i političkim pritiskom utiče na postavljenje sudija.

Donji dom Parlamenta Italije trebalo bi uskoro da odluči kada će se glasati o poverenju Kaliendi, koji tvrdi da nije kriv.

Međutim, predsednik Donjeg doma Đanfranko Fini, smatra da bi svaki političar koji se nalazi pod istragom trebalo da podnese ostavku.

Premijer Berluskoni mu odgovara da bi celokupna koalicija desnog centra trebalo da podrži Kalienda.

„Kad god bude glasanje, to će biti značajan test”, kaže šef poslaničke grupe desnog centra u Donjem domu Fabricio Ćikito.

Nova parlamentarna frakcija, koju je napravila Finijeva partija, ima 34 mesta u Donjem domu parlamenta i tako je ostavila Berluskonijevu koaliciju bez većine u tom telu.

U Senatu Finijeve pristalice imaju 10 mesta, pa Berluskonijeva partija, zajedno sa Ligom za sever Umberta Bosija, ima samo dva mesta više od natpolovične većine.

„Ako zahtev za smenu Kalienda prođe, to će imati snažno i trenutno dejstvo na pogoršanje situacije”, ocenio je Ćikito.

Finijevi poslanici su na to odgovorili da će ubuduće za vladine predloge glasati „od slučaja do slučaja”.

Kao mogućnost za prevazilaženje krize navodila se i mogućnost osnivanja prelazne vlade, koju bi činili poslovni ljudi, tehnokrate i ugledni intelektualci, ali su i Berluskoni i lider Lige za sever Bosi odbacili takav predlog.

Sada odluka o daljoj sudbini Parlamenta i vlade leži na predsedniku Đorđu Napolitanu, koji „nije u ljubavi” sa Berluskonijem.

Berluskoni je za ostarelog Napolitana (85), koji je levo orijentisan, jednom prilikom rekao da „komunisti kontrolišu predsedništvo”.

Ulazeći u bitku i sa svojim ideološkim saborcima na desnici (Fini) i sa levicom oličenom u predsedniku (Napolitano), Berluskoni se sve više približava gubitku većine u parlamentu i novim izborima.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner