Početna strana > Hronika > Tbilisi optužio Moskvu za krojenje novih granica
Hronika

Tbilisi optužio Moskvu za krojenje novih granica

PDF Štampa El. pošta
utorak, 04. avgust 2009.

Tbilisi - Gruzija je juče optužila Rusiju za pokušaj preuzimanja većeg dela teritorije izvan otcepljene provincije Južne Osetije, podgrevajući tako nove tenzije uoči godišnjice prošlogodišnjeg rusko-gruzijskog rata. Pres služba Pogranične uprave Federalne službe bezbednosti (FSB) Rusije u Južnoj Osetiji negirala je optužbe Tbilisija.

Naime, Ministarstvo spoljnih poslova Gruzije saopštilo je da su ruske trupe ušle u selo Kveši blizu Južne Osetije te da su podigle ograde visoke jedan metar i tako obeležile novu granicu. Navodi se i da ruske akcije slede saopštenja južnoosetijskih separatista povodom planiranog preuzimanja kontrole nad delovima zemlje blizu provincije. „Ovo su veoma alarmantni podaci naročito u trenutku kada se bliži godina dana od ruske agresije protiv Gruzije. Rusija i njene marionete konstantno podstiču tenzije i ponašaju se prkosno“, kaže se u saopštenju ministarstva.

Portparol ruskog ministarstva odbrane Aleksej Kuznjecov nije komentarisao navode Gruzije. Međutim, Stiv Bird, portparol posmatračke misije EU u Gruziji, izjavio je da pripadnici te misije prate situaciju. Prema njegovim rečima, ruski pogranični stražari rekli su misiji EU da ne planiraju da pomeraju punktove niti da obeležavaju novu granicu.

Situacija blizu Južne Osetije je i te kako zategnuta kako se godišnjica invazije približava, dok Gruzija i Rusija jednu drugu optužuju za provokacije kao da se sprema novo nasilje, kažu izveštači sa lica mesta. Separatističke vlasti Južne Osetije optužuju gruzijsku stranu za pucnjavu i minobacačke napade blizu provincijske prestonice Činvalija. Tbilisi odbacuje optužbe i optužuje separatiste za napade na gruzijske snage. Ministarstvo odbrane Rusije upozorilo je Gruziju da će „iskoristiti sva dostupna sredstva i načine da zaštiti stanovništvo Južne Osetije i ruske snage u slučaju da Gruzija nastavi da provocira“.

Podsećanja radi, prošlogodišnji avgustovski rat počeo je kada je Gruzija pokrenula ofanziva ne bi li povratila kontrolu nad Južnom Osetijom. Rusija je potom uputila hiljade vojnika i tenkove duboko na teritoriju Gruzije. Uz posredovanje EU, okončani su petodnevni žestoki sukobi. Rusija je potom priznala nezavisnost Južne Osetije i Abhazije, drugog separatističkog regiona Gruzije i rasporedila hiljade vojnika na teritorijama dveju pokrajina. Posmatrači EU jedini su preostali međunarodni mirovnjaci u tim oblastima, mada je i njima onemogućimo da zalaze unutar teritorija Južne Osetije i Abhazije. Rusija je blokirala produžetak misije UN i Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju u Evropi (OEBS).

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner