Početna strana > Hronika > Timur Blohin: Rušenje Hašima Tačija i treća etapa ’projekta Kosovo’
Hronika

Timur Blohin: Rušenje Hašima Tačija i treća etapa ’projekta Kosovo’

PDF Štampa El. pošta
utorak, 01. februar 2011.

Referat Dika Martija predstavljen u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope o trgovini organima i drugim zlodelima kosovske vrhuške šokira ne samo svojim sadržajem. Radi se o tome što je još pre dve-tri godine nemoguće bilo zamisliti da će se slični podaci čuti na tako visokom nivou i da će se pretvoriti u istragu. Pomalo počinje da puca crno-beli stereotip, prema kojem su za vreme kosovskog konflikta krajem 90-ih zli Srbi palili po hiljadu i po albanskih leševa u pećima rudarsko-topioničkog kombinata, a kosovski Albanci su se očajno borili za slobodu i pravdu.

Član Saveta Federacije, predstavnik ruske delegacije Parlamentarne skupštine SE Nikolaj Šaklein učestvovao je u razmatranju referata Dika Martija u Strazburu. Po njegovim rečima, ovaj dokument otkriva novu sliku:

„Činjenice izložene u referatu Dika Martija daju potpunu osnovu za izvođenje brižljive istrage. Ne treba sumnjati u objektivnost i profesionalizam švajcarskog senatora. Ovaj referat se verovatno ne dopada svima, posebno onima koji su neosnovano opravdavali sva dejstva kosovskih Albanaca i koji sada moraju da se uvere da nisu bili u pravu. Garantovati objektivnost istrage sada je teško, ali mi se nadamo da će različite međunarodne strukture, između ostalog Međunarodni tribunal za bivšu Jugoslaviju biti uključeni u proces, a da će zemlje članice SE objektivno odgovarati na zahteve istražnih organa.“

U celini imidž vlasti na Kosovu pretrpeo je veliku štetu, smatra Nikolaj Šaklein.

„Političke posledice referata postoje i na današnji dan. Mislim da će ovaj materijal koji je pripremio Dik Marti biti u svesti svakog ko reši da ocenjuje Balkan i odnose zemalja ovog regiona. Smatram da će se prema situaciji na Balkanu ređe primenjivati jednostrani prilaz“, zaključuje ruski parlamentarac.

Glavni oštećeni od referata Dika Martija je nesumnjivo Hašim Tači. Sada se nagomilavaju činjenice koje govore o tome da se kosovskom premijeru izmiče tle pod nogama. Kako to? Hajde da pogledamo kakvi su događaji pratili zasedanje Parlamentarne skupštine SE.

Ambasador SAD u Prištini Kristofer Del izjavio je da u novoj kosovskoj vladi ne treba da bude osuđenih ili onih protiv kojih je pokrenuta istraga. I mada diplomata Del nije pomenuo ime Hašima Tačija, Demokratska stranka Kosova, koju predvodi premijer, iz nekog razloga je požurila da sa uverenjem izjavi da će on sačuvati svoju dužnost.

Da li je to podudarnost ili ne, ali istih dana iz ruku Tačija ispao je jedan od njegovih predizbornih aduta. Radi se o tome da je premijer obećao da će pojedinim kategorijama građana povećati plate skoro za 50%, na račun novog kredita MMF. Vašington, po informaciji kosovskog lista Zeri, ovom odlukom blago govoreći nije bio oduševljen, i moguće je da neće izdvojiti sredstva. Tako da će, što je opet verovatno, umesto povećanja plata birači dobiti rupu u budžetu, pošto Kosovo u celini zavisi od stranih dotacija.

I, konačno, u vreme zimskog zasedanja Parlamentarne skupštine SE, pojavio se niz članaka u zapadnim medijima, koji otkrivaju nove i do sada nepoznate stranice iz delatnosti Hašima Tačija. Francuski kriminolog Ksavie Raufer u intervjuu za Bi Bi Si kaže: „Znali smo da u OVK postoji grupa avanturisa koji su ranije bili izbacivači u noćnim klubovima i taksisti, a zatim postali milioneri i ministri. Ali to što smo saznali iz referata Dika Martija mnogo je strašnije“.

Međutim, uveren je Rufer, aktualni kosovski premijer je samo lice sa televizije i 90-ih iza njega su stajale krupnije figure: u to vreme Tači nije imao ni trideset godina, a za šefa mafije takve ne uzimaju. Francuski ekspert ističe da za sada nije previše jasno kako će se Tači iskobeljati iz optužbi.

Evropa je spremna da dočeka Hašima Tačija i kao optuženog, ali sve zavisi od toga koliko ozbiljne pokrovitelje premijer ima, kaže direktor naučnog centra za proučavanje savremene balkanske krize Jelena Guskova. Teško da se SAD nalaze među njima...

„SAD moraju da se prilagođavaju situaciji. Za Vašington je glavno da Kosovo dobije što je moguće veće priznanje u svetu. Kako bi se vojna baza Bondstil osećala mirno, kako bi u pokrajini bila nastavljena trgovina oružjem i narkoticima, kako bi u Evropi stalno postojalo žarište napetosti. SAD se neće držati konkretno za Hašima Tačija i složiće se sa izmenama na političkom Olimpu Kosova, menjaće strukturu, ići će na ustupke Srbiji, samo kako bi većina međunarodnih institucija priznala samostalnost pokrajine.“

Sasvim je moguće da započinje nova, verovatno treća etapa projekta Kosovo: prva, „čišćenje“, bila je završena sredinom prošle decenije, kada je pokrajinu napustila većina Srba. Druga etapa – stvaranje nezavisnosti – završava se sada, ipak za manje od mesec dana zemlja će napuniti tri godine. Treća etapa bi mogla da dobije naziv iz stomatologije – beljenje. Osmesi na licu već drugog čoveka iz kosovskih televizora.

(Glas Rusije)