недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Tрибина „ПроГласа“ у Горњем Милановцу: Тама у Србији је достигла врхунац, али појавило се светло на крају тунела - студенти и средњошколци
Хроника

Tрибина „ПроГласа“ у Горњем Милановцу: Тама у Србији је достигла врхунац, али појавило се светло на крају тунела - студенти и средњошколци

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. децембар 2024.

"Тама у Србији је достигла врхунац, али појавило се светло на крају тунела - студенти и средњошколци", порука је са скупа иницијативе ПроГлас одржаног у Горњем Милановцу, наводи се у саопштењу.

Миодраг Јовановић, професор и један од оснивача ПроГласа, подсетио је на речи Емануела Канта – “када човек себе учини црвом, не сме се жалити кад неко стане на њега”. Он је додао да „садашњи режим, отелотворен у једном човеку, чини све да што већи број људи учини црвима“.

“Ради то тако што их убеђује да им нису довољне квалификације, дипломе, стручност, већ им је за обављање било ког посла потребна и партијска књижица. Ради то тако што привреднике убеђује да је иоле нормално функционисање на тржишту могуће само ако су повезани са странком, а инвеститоре да је улагање могуће само кроз систем директне погодбе са њима. Онда их све немилице гази кроз модел куповине гласова, одласка на митинге, обавезниг рекета странци, бугарских возова и других нечасних радњи. Остале овај режим настоји учинити црвима сервирајући им медијски мрак тако што се човек који је отелотворење режима обраћа буквално свакодневно и застрашује – од 3. светског рата, преко енергетских колапса, хибридног рата против Србије до атентата на њега самог”, рекао је Јовановић.

Додао је и да је „режим мислио да ће са млађом генерацијом лако – јер наводно иако не гледају телевизију и не читају таблоидну штампу, они су аполитични“.

“Веровао је да ће их последњом траншом ‘кишобран новца’ из 2023. године од 10.000 дин за средносјколце и 1.000 за студенте, лако претворити у још једну генерацију црва. Када су после новосадске трагедије студенти први пут поставили путање одговорности, покушали су шаљући им батинаше. Тај ударац им се вратио директно у лице. Режиму се десила кичма, десили се студенти који не желе да битишу као бескичмењачка врста већ усправно као достојанствени људи”, поручио је Јовановић.

На скупу су били и матуранти гимназије Таковски устанак, а у име њих обратила се Антонина Ивановић. Она је рекла да је Гимназија самоницијативно ступила у блокаду 16. децембра и да ће блокада трајати док се захтеви студената не испуне.

“Одлука о блокади је била једногласна, а ми смо показали да нисмо деца, нисмо државно власништво као што поједини себи дају за право да кажу. Срамна је одлука Министартсва просвете да порани са распустом надајући се да ће нас празнична атмосфера демотивисати и одвратити од идеје истеривања правде због пенаесторо убијених приликом пада надстрешнице. Наш распуст почеће када одговорни за трагедију у Новом Саду буду ухапшени, активисти пуштени уз затвора, а на месту њих буду они који су вербално и физички малтретирали студенте током протеста и блокада. Поред захтева студената и средњошколаца, наша гимназија поставља још један захтев – извињење од локалне медијске куће ГМ Прес и функционера који њоме управљају, а која је неосновано ударила на интегритет наших професора. Лицемерно је да на академске грађане ударају режимски медији који пишу текстове преко вештачке интелигенције”, поручила је Антонина Ивановић.

Новинар Петар Пеца Поповић: Не смемо дозвољавати да нам највећи лопови моралишу о поштењу. Са којим правом власници купљених диплома сматрају да студенти треба да уче а не да протестују?

Петар Пеца Поповић поручио је да „мора да се стави тачка на културу себичности, неконтролисану корупцију и алавост“.

“Не смемо дозвољавати да нам највећи лопови моралишу о поштењу. Са којим правом власници купљених диплома сматрају да студенти треба да уче а не да протестују? Ко дозвољава људима без радног стажа да причају како сви ми треба више да радимо? Како то да најбогатије лопуже препоручују скромност и мени од два јајета дневно”, упитао је Поповић.

Глумица Светлана Цеца Бојковић истакла је да се „морамо изборити против корупције коју власт покушава да замаскира, а која је довела до трагедије у Новом Саду“.

“У овој тами која је достигла врхунац, појавила се светлост, а то је наша младост која је свима нама дала крила. Више се не сме стати! Истина, морал, саосећање, солидарност, етика јесу појмови које је ова власт угушила”, рекла је она и додала да Србија треба да стане уз студенте и средњошколце како бисмо се изборили за боље друштво и за бољи живот.

Присутнима се обратио и глумац Бојан Димитријевић, који је истакао да су млади у Србији данас светли на крају тунела – “уче нас упорности, солидарности а пре свега идеји да парама не можеш купити знање, образ, част, нечију љубав”.

“Деведестих година смо присуствовали рађању национализма и огромне мржње која је довела до братоубилачких ратова и невиних цивилних жртава, људи су убијали једне друге јер су их политичари преко својих медија преплавили мржњом. И уместо да се 2000-их година храбро суочимо са сопственом кривицом и почистимо најпре наше двориште, ми смо инфантилно кренули да славимо злочинце и дошли смо до тога да су се исти они људи из 90их вратили на власт”, рекао је Димитријевић и додао да треба стати уз младе и изборити се за друштво у којем ће људе повезивати љубав а не мржња.

Светлана Цеца Бојковић: Морамо се изборити против корупције коју власт покушава да замаскира

На скупу је говорила и др Татјана Милошевић из удружења УЗИНАТ из Горњег Милановца, која је казала да су млади данас потпуно свесни у каквом друштву живе и носе терет тешке друштвене и економске ситуације. Оно што су они ипак показали, навела је она, јесте солидарност и жеља да буду слободни – “за разлику од њихових родитеља који су таоци свог страха и недостатка жеље да буду слободни”.

“Зато млади данас могу да нам пруже разне лекције из живота”, поручила је Милошевић.

(Н1)

 
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер