Početna strana > Hronika > U Saudijskoj Arabiji ove godine pogubljeno 330 osuđenika
Hronika

U Saudijskoj Arabiji ove godine pogubljeno 330 osuđenika

PDF Štampa El. pošta
utorak, 24. decembar 2024.

U Saudijskoj Arabiji je ove godine pogubljeno 330 osuđenika, što je najveći broj zabeležen u proteklih nekoliko decenija, uprkos tvrdnjama prestolonaslednika i de fakto vođe Mohameda bin Salmana iz 2022. da je smrtna kazna ukinuta, osim kada je reč o ubicama.

Saudijska Arabija izdvaja milijarde dolara kako bi izmenila imidž zemlje sa strogim religijskim ograničenjima i kršenjima ljudskih prava, prenosi Rojters.

Poslednji statistički podaci o broju izvršenja smrtnih kazni, koje je sakupila nevladina organizacija za ljudska prava Reprieve, a potvrdio ih je Rojters, ukazuju na velik skok sa 172 pogubljenja prošle godine i 196 iz 2022.

Saudijska Arabija poriče optužbe za kršenje ljudskih prava i tvrdi da se smrtne kazne izriču u cilju zaštite nacionalne bezbednosti, iako je više od 150 ljudi ove godine pogubljeno zbog nesmrtonosnih zločina.

Smrtne kazne se uglavnom izvršavaju kada je reč o krijumčarenju droge, zbog priliva velikih količina narkotika nalik amfetaminu iz Sirije. Pored toga, pogubljene su i osobe optužene za „nesmrtonosni terorizam“, što je optužba za koju grupe za zaštitu ljudskih prava navode da se često koristi protiv učesnika antivladinih protesta.

Prestolonaslednik je 2022. godine u intervjuu za časopis Atlantik rekao da je Saudijska Arabija ukinula smrtnu kaznu, osim u slučajevima ubistva, od čega ne može da se odustane, jer se ubistvo prema Kuranu kažnjava smrću.

Grupe za ljudska prava optužile su Saudijsku Arabiju za osuđivanje maloletnika na smrt i upotrebu mučenja za izvlačenje priznanja.

Decenijama je Saudijska Arabija organizovala egzekucije odsecanjem glave mačem na gradskom trgu, ali se sada tu nalaze kafići i restorani i smrtne kazne se izvršavaju bez prisustva javnosti.

(N1)

 
Pošaljite komentar