Početna strana > Hronika > Ulrike Lunaček: Podeljeni oko podele Kosova
Hronika

Ulrike Lunaček: Podeljeni oko podele Kosova

PDF Štampa El. pošta
utorak, 25. januar 2011.

Poslanik Evropskog parlamenta i izvestilac za Kosovo Austrijanka Ulrike Lunaček, pozdravlja, u intervjuu za ”Novosti”, prošlonodeljnu rezoluciju EP koja potvrđuje evropsku budućnost Srbije. Istovremeno, ona izražava i zadovoljstvo što je prošao njen amandman u kojem se potvrđuje ”teritorijalna celovitost Kosova”, ali i otkriva zbog čega je u poslednjem trenutku iz teksta povukla deo o podeli.

Sadržaj usvojene rezolucije Jelka Kacina, inače ne baš prijateljski nastrojenog prema Srbiji, pokvarili ste upravo vi, amandmanom o statusu. Zašto ste insistirali na tome?

- U rezoluciji je istaknut značajan napredak koji je Srbija ostvarila na putu ka EU. Naznačene su i preostale obaveze, koje se, pre svega, odnose na neophodnost nastavka reformi, u prvom redu u oblasti pravosuđa, zatim u domenu medija, a neophodno je privesti kraju i saradnju sa Haškim tribunalom. Dvojica preostalih optuženika još su na slobodi, i to ne treba zaboraviti. Rezolucija, takođe, ističe da se budući dijalog između Srbije i Kosova ne može voditi o statusu, čime se potvrđuje suverenitet Kosova, što je veoma bitno.

Primetna je mala razlika u glasovima ”za” i ”protiv” vašeg amandmana. Kad se onima koji su protiv pridodaju uzdržani, ispada, čak, da i niste imali većinu?

- Ne treba na to tako gledati. Rezolucija je usvojena u celini, zajedno s amandmanima, koji su njen sastavni deo, i samo kao celina se može i komentarisati. U rezoluciji piše da se od Srbije traži da započne dijalog s Kosovom bez vraćanja na nove pregovore o statusu. I to je ono što je u svemu bitno.

U poslednjem trenutku iz vašeg amandmana izbacili ste deo koji se odnosio na podelu Kosova. Zašto?

- Shvatila sam u međuvremenu, na osnovu konsultacija s ostalim poslanicima i klime koja je vladala u parlamentu, da bi ovaj amandman teže prošao, da je ostao u inicijalnom obliku u kojem se pominje da ne treba razgovarati i o podeli. Zato sam taj deo povukla.

Znači li to da je podela Kosova, ipak, moguća?

- Stvari su i ovako dovoljno jasne. Ponavljam, u usvojenoj rezoluciji jasno piše da se status Kosova, takav kakav je sada, ne može dovoditi u pitanje. A činjenica da se ne može pregovarati o statusu, uključuje i to da neće biti diskusije o granicama, pa samim tim ni o podeli. Sada treba da se gleda u budućnost. Treba razgovarati o putu, i Srbije i Kosova, ka EU, za dobrobit svih njihovih građana. I, to treba da bude tema dijaloga.

Kada će ovaj dijalog započeti?

- Odmah posle izbora nove vlade na Kosovu. Nadam se, što pre.

Jedan vaš drugi amandman, u kojem ste od Srbije tražili da prestane da izdaje nove registarske tablice za područje Kosova, odbijen je. Znači li to da parlament to odobrava?

- Ne mogu svi amandmani da prođu. Ali, to ne menja suštinu. Ponavljam, tekst treba gledati u potpunosti, a rezoluciju onakvu kakva je usvojena. n

Poručili ste da izbore na Kosovu treba ponoviti, jer su bili predmet malverzacija. Na šta ste mislili?

- Sve što sam imala da kažem o izborima, već sam rekla. Ne bih se više vraćala na tu temu. U nedelju su održani ponovljeni parlamentarni izbori u Kosovskoj Mitrovici. Sačekajmo sada konačne rezultate.

A kakav je vaš stav o izveštaju Dika Martija i trenutnom stanju na Kosovu?

- Ni to ne bih komentarisala. Ovoga puta želim da razgovaram samo o rezoluciji EP i i evropskom putu Srbije.

(Večernje novosti)