Početna strana > Hronika > Ursula fon der Lajen: Vreme iluzija je prošlo, potrebno povećanje ulaganja u evropsku odbranu i izgradnju Evropske odbrambene unije
Hronika

Ursula fon der Lajen: Vreme iluzija je prošlo, potrebno povećanje ulaganja u evropsku odbranu i izgradnju Evropske odbrambene unije

PDF Štampa El. pošta
utorak, 11. mart 2025.

 STRAZBUR – Predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen pozvala je danas na povećanje ulaganja u evropsku odbranu i izgradnju Evropske odbrambene unije koja osigurava mir kroz jedinstvo i snagu, poručivši da je „vreme iluzija prošlo”.

„Evropski bezbednosni poredak uzdrman, a mnoge naše iluzije su razbijene”, rekla je Fon der Lajen u Evropskom parlamentu u Strazburu tokom debate o sastancima Evropskog saveta i evropskoj bezbednosti.

 U tom kontekstu navela je da su, nakon završetka Hladnog rata, „neki verovali da bi Rusija mogla da se integriše u evropsku ekonomsku i bezbednosnu arhitekturu”, dok su se drugi nadali da EU može neograničeno da se oslanja na punu američku zaštitu, a da je EU smanjila potrošnju za odbranu.

„Vreme iluzija je sada prošlo. Evropa je pozvana da preuzme veću odgovornost za svoju odbranu. Ne u nekoj dalekoj budućnosti, već danas. Ne postepenim koracima, već hrabrošću koju situacija zahteva.

Potreban nam je nagli porast evropske odbrane. I potreban nam je sada”, poručila je predsednica Komisije. Istovremeno je ocenila da postoji hitna potreba da se popune praznine u ukrajinskom vojnom snadbevanju i Ukrajini daju čvrste bezbednosne garancije.

„Ali ovaj trenutak obračuna ne odnosi se samo na Ukrajinu. Reč je o bezbednosti cele Evrope i celog našeg kontinenta”, rekla je Fon der Lajen. Ona je optužila ruskog predsednika Vladimira Putina da je više puta dokazao da je „neprijateljski sused”, tvrdeći da mu se „ne može verovati, on se može samo odvratiti”.

Fon der Lajen je govorila i o svom planu o ponovnom naoružavanju Evrope u vrednosti od do 800 miijardi evra i zaključila da „svi želimo da živimo u mirnijim vremenima”. „Ali uverena sam da, ako oslobodimo našu industrijsku moć, možemo da obnovimo odvraćanje od onih koji žele da nam nanesu štetu. Vreme je da izgradimo Evropsku odbrambenu uniju koja obezbeđuje mir na našem kontinentu kroz jedinstvo i snagu.

Ovo je trenutak Evrope. I Evropa će se uzdići do toga”, rekla je Fon der Lajen. Predsednik Evropskog saveta Antonio Košta ocenio je da EU živi u „odlučujućem trenutku” i da se suočava sa „osećajem hitnosti”. „Geopolitičke tenzije su porasle poslednjih nedelja. Multilateralizam je pod ogromnim pritiskom, kao i međunarodni poredak zasnovan na pravilima”, rekao je Košta.

On je dodao da se ne mogu razdvojiti bezbednost Ukrajine i Evrope i poručio da će Evropski savet raditi na novim inicijativima koje imaju za cilj da odgovore na hitne potrebe sa kojima se Ukrajina suočava u vojnom i odbrambenom smislu.

„Istovremeno, spremni smo da podržimo Ukrajinu kada odluči da započne pregovore u cilju postizanja trajnog, pravednog mira.

Podstičemo partnere da podrže Ukrajinu”, naglasio je Košta i dodao da će „Evropa odbrane i prosperiteta” biti deo njegovog mandata.

Poljski ministar za poslove EU Adam Šlapka naveo je da samo sveobuhvatan, pravedni i trajni mir za Ukrajinu može da stavi tačku na rat.

„Mir o kojem pregovaraju Ukrajina i njene legitimne vlasti na čelu sa predsednikom Volodimirom Zelenskim. Mir koji uključuje Evropljane na čiju će bezbednost će bez sumnje uticati. Mir zasnovan na jakim bezbednosnim garancijama”, poručio je Šlapka, prenosi Tanjug.

(Politika)

 
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner