Početna strana > Hronika > Vladika Artemije ne namerava da se odrekne Eparhije Raško-prizrenske
Hronika

Vladika Artemije ne namerava da se odrekne Eparhije Raško-prizrenske

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 22. novembar 2010.
(Novosti 22. 11. 2010)

Raščinjeni vladika Artemije o odlukama Sabora: Eparhija i dalje moja. Na Sabor nisam bio pozvan. I zatvor je za ljude

Odluka Sabora o mom raščinjenju neustavna je, protivna kanonima i za mene nema nikakav značaj. I dalje sam ono što sam bio - episkop raško-prizrenski.

Ovako za "Novosti" govori raščinjeni vladika, sada monah Artemije, koji je u nedelju iz Kraljeva, gde se obreo dan pošto je izbačen iz svoje nekadašnje eparhije, stigao u Beograd.

- Nisam se ni od koga odvojio. I dalje sam u jedinstvu sa jednom svetom, sabornom i apostolskom crkvom. Kao i sa svetim apostolima, Svetim Ocima, Svetim Savom, vladikom Nikolajem, ocem Justinom i svim pravoslavnim hrišćanima koji poštuju crkveni poredak. Ko se odvojio od tog principa, neka vidi sam ko je i gde se nalazi - naglašava Artemije.

* Usprotivili ste se odlukama crkvenih organa. Nije li to udar na jedinstvo crkve?

- Pokazivao sam da sam za jedinstvo, red i poredak u SPC. Zato sam i prihvatao nekanonske odluke, iako se sa njima nisam slagao. Prihvatao sam ih radi mira i jedinstva crkve. Poštovao sam zabranu o sveštenodejstvu, kako im ne bih dao povoda za nešto dalje i gore. Očekivao sam da se na Saboru, ta stvar razreši i da uspostavimo kanonski poredak u Srpskoj crkvi.

Očekivao sam da će i Sinod imati isti cilj. Međutim, njihovim nekanonskim odlukama i sankcijama nema kraja. Neustavno su mi zabranili boravak na Kosmetu, brigu za moju duhovnu decu, sveštenodejstvo...

Odgovorio sam Sinodu, da se sve do validne presude Crkvenog suda, neću povinovati nekanonskim odlukama i da sam ja doživotni episkop Eparhije raško-prizrenske. Jer, za ovih devet meseci nikakav proces protiv mene nije pokretan, vođen, niti ima presude. Postoje samo odluke koje su doneli glasanjem, kao da se radi o narodnoj skupštini, a ne crkvi.

* Zašto ste, kada se očekivalo da se pojavite pred Saborom, krenuli na Kosovo?

- Na Sabor nisam bio pozvan. A, umesto da se ova pitanja stave pred episkope i da Sabor donese odluku o tome, oni su pored živog kanonskog episkopa postavili na njegovo mesto našeg nekadašnjeg lekara Teodosija Šibalića. To je prestup zbog koga bi svi oni trebalo da budu lišeni čina. Kada sam to saznao, odlučio sam da pokažem da sam ja zakonski vladika. Eparhija raško-prizrenska je moja i služenjem liturgije u manastiru u Dubokom potoku želeo sam da i praktično pokažem pred očima celog sveta šta je suština problema.

POLA VEKA MONAŠTVA

* U subotu je navršeno pola veka Vašeg monaštva?

- U manastiru Ćelije 20. novembra 1960. godine od oca Justina primio sam monaški čin. Posle 50 godina od Sabora sam na poklon dobio - raščinjenje. Tako je obeleženo i nagrađeno pola veka službe u Srpskoj crkvi. A Gospod najbolje zna šta sam za to vreme radio. Jedini on zna i radi čega sam lišen episkopskog čina.

* Vraćate li se u Šišatovac?

- Ne, tamo više za mene nema mesta.

* A, gde ćete sada?

- Čuće se. Netraženo sam dobio pratnju policije koja je svuda uz mene. Čujem da je podignuta krivična prijava i da mi sledi hapšenje. Videćemo i to. Nek i to piše u biografiji vladike Artemija. Bože moj, i zatvor je za ljude.

* Plašite li se hapšenja?

- Zašto da se plašim? Znam da ne postoji nikakav razlog. Ako neko ima dokaze o mojoj krivici, neka ih pokaže. Kažu da sam uzurpirao crkvenu imovinu. Poneo manastir Duboki potok na leđima?

* Šta bi najviši organi SPC trebalo da učine da biste Vi prihvatili njihove odluke?

BEZ OTPUSTA

Bivši vladika Artemije, sa petnaestak monaha, u nedelju oko podne doputovao je u Beograd. Kao i pre odlaska u manastir Šišatovac, juna ove godine, on se smestio u skromnu kuću u Bistričkoj ulici. Artemije, koji je sada običan monah, nije dobio kanonski otpust episkopa sremskog Vasilija da napusti Šišatovac. Ta vrsta blagoslova, prema crkvenim propisima, preduslov je da bi mogao da zatraži dozvolu da se nastani u nekom od manastira drugih eparhija.

- Da se anuliranjem nekanonskih odluka Sinoda i Sabora - pokaju. Ako smatraju da postoji moja krivica, neka se vodi redovni sudski crkveni postupak. Ukoliko se ona dokaže, neka donesu validnu presudu. Tek tada ja prestajem biti to što jesam. A te presude nema.

Ništa nije utvrđeno, jer se nije čula i druga strana. Čak i u Ustavu SPC stoji izričito - niko ne može biti kažnjen bez prethodnog saslušanja.

MONASI SE VRATILI NA PLANINU JELICU

ČAČAK - Grupa od 16 monaha iz bratstva manastira Crna Reka, koji podržavaju raščinjenog vladiku Artemija, predvođena bivšim igumanom Jovanom, vratila se u selo Loznicu na planinin Jelici nedaleko od Ćačka.

Celokupno bratstvo, koje od juna ove godine boravi na imanju čačanskog privrednika Miloja Stevanovića, bilo je u manastiru Duboki Potok na liturgiji koju je u petak služio raščinjeni vladika.

Monasi su u Kraljevu sačekali da Artemije, za koga tvrde da je bolestan, krene prema Beogradu, pa su došli u Loznicu gde nameravaju da prezime.

(razgovor vodio: Dušan Stojić)