Početna strana > Hronika > Vladimir Putin Ilhamu Alijevu: Rusija je spremna da odigra ulogu u pomoći da se reši dugogodišnji spor između Azerbejdžana i Jermenije i da se postigne mir
Hronika

Vladimir Putin Ilhamu Alijevu: Rusija je spremna da odigra ulogu u pomoći da se reši dugogodišnji spor između Azerbejdžana i Jermenije i da se postigne mir

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 19. avgust 2024.

Rusija je spremna da odigra ulogu u pomoći da se reši dugogodišnji spor između Azerbejdžana i Jermenije i da se postigne mir, izjavio je predsednik Vladimir Putin svom azerbejdžanskom kolegi Ilhamu Alijevu.

Jermenija i Azerbejdžan su u sukobu od raspada Sovjetskog Saveza, a tenzije su se fokusirale na sporni region Karabah, koji je do nedavno bio pretežno naseljen etničkim Jermenima.

Govoreći pred novinarima u ponedeljak tokom svoje posete Bakuu, Putin je istakao da, iako se Rusija sada suočava sa „krizama“ na nekoliko frontova, uključujući i konflikt u Ukrajini, njeno istorijsko uključenje u poslove Južnog Kavkaza „obavezuje nas da učestvujemo“ u pitanjima regiona „u onoj meri u kojoj to zahtevaju strane.“

„Ako bismo mogli bilo šta da učinimo kako bismo olakšali potpisivanje mirovnog sporazuma između Azerbejdžana i Jermenije, približili se razgraničenju i demarkaciji granice, kao i deblokirali... logistiku i ekonomiju, bili bismo veoma srećni da to uradimo.“

Ruski lider je takođe napomenuo da će informisati jermenskog premijera Nikola Pašinjana o razgovorima u Bakuu.

Tokom decenija, Jermenija i Azerbejdžan su bili uključeni u niz krvavih sukoba oko Karabaha. Godine 2023. Baku je uspeo da ponovo preuzme kontrolu nad teritorijom, što je dovelo do raspada samoproglašene Republike Nagorno-Karabah, a većina Jermena je nakon toga proterano iz regiona.

Poslednjih meseci, Baku i Jerevan su vodili mirovne pregovore, ali razlike i dalje postoje. Najznačajnija prepreka sporazumu je azerbejdžanski zahtev da Jermenija izmeni svoj ustav i jasno prizna da Karabah nije deo njene teritorije.

U međuvremenu, javno mnjenje u Jermeniji je strogo protivno ideji bilo kakvih teritorijalnih ustupaka, a vlada se suočava sa čestim protestima. Dve zemlje su takođe uključene u dugotrajan proces razgraničenja granice. Međutim, obe strane se slažu da je postizanje mirovnog sporazuma do kraja godine i dalje moguća opcija.

(RT)

 
Pristigli komentari (0)
Pošaljite komentar

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner