четвртак, 04. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Владимир Путин: Потребан нам је нови систем безбедности који ће заменити постојећи, униполарни
Хроника

Владимир Путин: Потребан нам је нови систем безбедности који ће заменити постојећи, униполарни

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 04. јул 2024.

 Русија предлаже стварање новог система безбедности који ће доћи као замена систему који је имао само један центар и који је давао предност само одређеним државама, поручио је руски председник Владимир Путин који учествује на Савету шефова држава ШОС-а у Астани.

"Свима је јасно где је то довело – у целом свету бујају кризе, а Украјина је само једна у низу", навео је Путин.

Русија се увек залагала за мирно решење сукоба у Украјини, рекао је Путин и додао да је Москва више пута предлагала иницијативе за прекид ватре.

Подсетио је да се то последњи пут десило у јуну ове године. Уз спремност Кијева и Запада, дошло би до моменталног прекида сукоба и почетка преговора, али за сада није било одазива са украјинске нити западне стране, навео је Путин.

Позвао је своје колеге да суделују и захвалио им на напорима које су до сад уложиле у том контексту.

ШОС тражи решења за најважнија питања у сфери безбедности

Русија придаје велики значај партнерском раду у Шангајској организацији за сарадњу где државе чланице траже заједничка решења за најважнија питања у сфери безбедности, поручио је руски председник Владимир Путин.

"Са задовољством констатујемо да се наша сарадња и даље развија на принципима равноправности, поштовања интереса свих страна, поштовања културне и цивилизацијске разноликости и тражењу решења за насушна питања у сфери безбедности", рекао je Путин.

Честитао је свим учесницима и белоруском председнику на пријему Белорусије као пуноправног члана у ШОС.

Економија стабилно јача, све чешћа употреба националних валута

Блиске економске везе доносе очигледне дивиденде свим земљама чланицама ШОС, рекао је Владимир Путин.

Према његовим речима, просечан раст БДП-а земаља чланица ШОС-а је прошле године био више од пет одсто, индустријска производња је порасла за 4,5 посто, а стопа инфлације само 2,4 посто.

"Трговински промет Русије са државама ШОС-а порастао је за четвртину. Наше земље такође повећавају употребу националне валуте. На пример, њихов удео у трансакцијама Руске Федерације са чланицама организације у прва четири месеца ове године премашио је 92 одсто", нагласио је Путин.

Председник Руске Федерације је подсетио на руски предлог да се створи сопствени механизам плаћања у ШОС.

Безбедност на првом месту

Један од приоритетних задатака ШОС-а било је и остало одржавање безбедности у државама чланицама и дуж њихових спољних граница, навео је председник Русије.

"Управо то је циљ данашње одлуке да се Регионална антитерористичка структура ШОС-а трансформише у универзални центар који ће одговорити на читав низ безбедносних претњи", навео је Путин.

Такође, остварењу тог циља ће допринети отварање центра за борбу против дрога у Душанбеу, док ће борби против тероризма, сепаратизма и екстремизма допринети и трогодишњи програм сарадње који је одобрио ШОС, прецизирао је Путин.

Државе чланице развијају сарадњу и хуманитарној сфери и у култури, јачају контакте у области науке, образовања, контроле животне средине, здравља и епидемије, а развијају се и туризам, спорт и размена младих, додао је Путин.

Централну улогу у размени омладине игра Омладински савет ШОС-а који је формиран на иницијативу Русије, нагласио је Путин и додао да успешно ради и Универзитет ШОС који обједињује 77 факултета из свих земаља чланица.

Казахстанска страна, која је ове године домаћин састанка Савета шефова држава, припремила је солидан пакет докумената и одлука чија примена ће несумњиво помоћи јачању улоге и утицаја организације, навео је руски председник.

Конкретно, у Астанској декларацији која је поднета на усвајање се огледају координисани приступи земаља ШОС кључним аспектима глобалне и регионалне агенде, оценио је руски председник.

У њој се истиче посвећеност свих чланица ШОС-а формирању праведног мултиполарног светског поретка основаног на међународном праву и жељи суверених држава за узајамно корисним партнерством као и са централном улогом Уједињених нација, навео је председник Русије.

(РТ)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер