Početna strana > Hronika > Vučić: Rezultat glasanja o rezoluciji o Srebrenici neće biti ponižavajući za srpski narod. I dalje su velike šanse da tzv. „Kosovo“ uđe u Savet Evrope, potreban im je 31 glas. Za dan i po biće postavljen kamen temeljac za Nacionalni stadion
Hronika

Vučić: Rezultat glasanja o rezoluciji o Srebrenici neće biti ponižavajući za srpski narod. I dalje su velike šanse da tzv. „Kosovo“ uđe u Savet Evrope, potreban im je 31 glas. Za dan i po biće postavljen kamen temeljac za Nacionalni stadion

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 29. april 2024.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u obraćanju naciji da rezultat glasanja o rezoluciji o Srebrenici neće biti ponižavajući za srpski narod i da je ta "utakmica" veoma neizvesna. Očekuje da će 9. maja biti Sednica SB UN o rezoluciji o Srebrenici, a glasanje u Generalnoj skupštini u nedelji između 11. i 16. maja. Predsednik je rekao da se glasanje u Komitetu ministara Saveta Evrope o članstvu Prištine očekuje 16. maja. Ističe da su šanse za članstvo Prištine u SE i dalje veoma značajne, ali da Beograd daje sve od sebe da to spreči i da se time ponosi.

I dalje su velike šanse da tzv. Kosovo uđe u Savet Evrope (SE), potreban im je 31 glas, a procene su da će imati između 29 i 33 glasa, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić. On je tvrdio da su stvarni cilj i prijema Kosova i Rezolucije o Srebrenici (od kojih obe očekuje da budu usvojene) nove tužbe protiv Srbije i naplata ratne štete, te najavio da će se Srbija kandidovati za nestalnu članicu SB UN.

Vučić se medijima obratio iz zgrade Generalnog sekretarijata predsednika Republike, a nakon dolaska iz Njujorka.

„Umesto obligation stavljena je reč commitment, što nam ostavlja malo prostora. Tačka dva je prijem tzv. Kosova u SE i tu se vodi jedna kampanja fleksibilnog tumačenja svojih obaveza od strane Prištine. I istovremeno tu je i sprovođenje različitih zavereničkih teorija o krivici srpskog rukovodstva zašto Kosovo neće sa ogromnom izvesnošću postati članica Saveta Evrope“, rekao je on.

Šanse da Kosovo postane članica SE su i dalje velike, naglasio je.

„Prva sekvenca je bilo formiranje Zajednice srpskih opština (ZSO), ali dolazi do izmene tih uslova nakon ‘čudne posete Atini’, te gospođa Bakojani ne spominje više sprečavanje eksproprijacije, formiranje tzv. vojnih i policijsih stanica, niti ZSO“, rekao je Vučić.

On je optužio nemačke novinare i aktiviste da pravdaju to da „Kosovo ne može da formira ZSO, jer srpskih opština nema“, što Vučić kaže da nije tačno.

„Motiv Prištine da uđe u SE jesu nove tužbe protiv Srbije“

Vučić je kazao kako se ćuti na kršenje elementarnih i ljudskih principa na Kosovu.

„Nikakav motiv Prištine nije zaštita Srba i manjina, već je Vjosa Osmani rekla da je glavni motiv ‘da porodice imaju pristup Evropskom sudu za ljudska prava da tuže Srbiju za povredu prava na život njihovih najmilijih, za povredu prava na ljudsko dostojanstvo i druga prava na koje članovi porodice imaju pravo’. Dakle, svima koji govore da mi time dobijamo nešto, da jasno stavimo do znanja da članstvo u SE ima smisla samo sa podizanjem novih tužbi i optužnica protiv Srba i Srbije. Zato se borimo da do toga ne dođe. Da li ćemo uspeti, teško, ali ni ta borba za njih nije laka. Treba im minimum 31, verujemo da će imati između 29 i 33, dakle stvari su na ivici“, rekao je Vučić.

Dodik je tražio da se pomeri vaskršnji Sabor i ja sam prihvatio

Predsednik Vučić je izjavio da je sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom imao dug razgovor i da je on tražio da se pomeri vaskršnji Sabor na trenutak, da bi zajednički rezonovali, racionalizovali jedinstvene odluke posle izglasavanja rezolucije o Srebrenici i da je on to prihvatio.

Trećinu Vlade Srbije činiće potpuno novi ljudi

Vučić je rekao da se nada da će Vlada biti formirana u naredna dva dana i najavio da će više od 30 odsto nove Vlade Srbije činiti potpuno novi ljudi, a da će ostati oni koji su u prethodnom periodu pokazali rezultate.

Očekuje da će u Vladi biti ljudi koji će čuvati suverenost Srbije, nacionalne interese, nezavisnost vlade, kao i da nas neće svađati sa tradicionalnim prijateljima.

Za dan i po kamen temeljac za nacionalni stadion

Predsednik Vučić je najavio da će za dan i po biti postavljen kamen temeljac za nacionalni stadion u regionu EKSPO-a, ističući da će to biti jedan od tri najlepša stadiona u Evropi.

Najavljuje brzu izgradnju i poručuje da se ne gradi samo građevina, već da je reč o životnom standardu.

Sav taj rast koji kreiramo da se završi povećanjem plata i penzija, da do 2027. prosečna plata bude 1.400 evra, rekao je Vučić.

"Rezultat glasanja o rezoluciji neće biti ponižavajući za srpski narod"

Vučić je rekao da je u Njujorku organizovao brojne sastanke, da se sastao sa 22 predsednika i premijera širom sveta, sa šest zvaničnika UN, sa predstavnicima 111 zemalja UN. Dodao je da je to nastavio da radi danas i sutra i svaki dan.

“Nemam problem da budem izložen linču kakvom nijedan političar nije bio izložen u više prethodnih decenija jer se borim za svoj narod, pravdu i istinu jer hoću da sprečim ratove i zločine u budućnosti zbog neodgovorne politike“, rekao je Vučić.

Naveo je da cilj nije da se pogne glava i položi cvet, već da dođe do pravnih i političkih konsekvenci.

Ukazao je da će prvi put rezolucija niti usvojena nadglasavanjem, jer “najveći broj slobodarskih zemalja razume o čemu se radi“, mada će, ističe, neki s mukom glasati dobro razumevajući kakav je geopolitički plan i ideja u pitanju.

Vučić je rekao i da rezultati neće biti ponižavajući za srpski narod, a da će utakmica biti neizvesma.

Predsednik je rekao i da je pet ili šest zemalja promenilo stav zbog pritiska pod kojim su se našle.

Zahvalio je Ani Brnabić, Ivici Dačiću, Marku Đuriću, Vuku Jeremiću i diplomatama na njihovom angažovanju.

Očekuje da će 9. maja biti Sednica SB UN o rezoluciji o Srebrenici, a glasanje u Generalnoj skupštini u nedelji između 11. i 16. maja.

"Nacrt rezolucije o Srebrenici brutalno gaženje Dejtonskog sporazuma"

Predsednik Srbije ističe, povodom Nacrta rezolucije o Srebrenici, da je pre 25 dana rekao da o rezoluciji ne postoji saglasnost ni u Bosni i Hercegovini.

"Svi znaju da je u pitanju brutalno gaženje Dejtonskog mirovnog sporazuma", naveo je Vučić.

Istakao je da potpuno jasno da je za nacrt bio potreban konsenzus, a u tom slučaju bi Republika Srpska imala pravo na svoju reakciju.

"Generalna skupština Ujedinjenih nacija je, prvi put u njnoj istoriji, trebalo da odlučuje o nečemu za šta ne postoji konsenzus u okviru konstitutivnih naroda te zemlje", rekao je Vučić i naglasio da su za Nacrt rezolucije prvi put saznali 26. marta.

"I to saznajemo od nemačkih partnera da oni na tome rade osam meseci, pa smo ih pitali zašto nas o tome nisu obavestili", naveo je predsednik Srbije.

Pitao je i partnere iz Sjedinjenih Država zašto dozvoljavaju kršenje Mirovnog sporazuma iz Dejtona.

Podsetio je i na primer za Rezoluciju o genocidu u Ruandi u 2003. godini. 

"Tada nije bila dovoljna saglasnost naroda u Ruandi – Hutua i Tutsija. Već je bila potrebna i saglasnost kompletnog afričkog kontinenta. Tako je predlog rezolucije pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija iznela Afrička unija, jednoglasno iznoseći predlog rezolucije", naveo je Vučić.

"Tako se Afrička unija pojavila sa aktivnom legitimacijom pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija da bi ceo svet razumeo da je afrički kontinent saglasan i zato su imali 84 kosponzora, između ostalih i Srbije", zaključio je predsednik Srbije. 

Predsednik Vučić je izjavio da donošenje rezolucije o genocidu u Srebrenici služi samo za traženje ratne odštete od Srbije i za revizuju postupka protiv već donete presude Međunarodnog suda u Hagu.

Vučić je tu tvrdnju obrazložio nedavnom izjavom ministra spoljnih poslova BiH Elmedina Konakovića i istakao da je to razlog zašto se Srbija borila i potrošila mnogo energije.

"Borićemo se kao David protiv Golijata, pri tome nemamo ni praćku, borićemo se rečima i hrabrim čvrstim stavovima, jer veću svetinju od Srbije nemamo", rekao je Vučić.

"Dajemo sve od sebe da sprečimo članstvo Prištine u Savetu Evrope"

Predsednik Vučić je rekao da se 16. maja očekuje glasanje u Komitetu ministara Saveta Evrope o pitanju članstva Prištine.

Vučić je rekao i da se vodi sveobuhvatna kampanja neistina, kampanja fleksibilnog tumačenja prištinskih obaveza i istovremeno sprovođenje različitih zavereničkih teorija o krivici srpskog rukovodstva zbog toga što Kosovo neće sa ogromnom izvesnošću postati članica Saveta Evrope.

Dodaje da su šanse za članstvo Prištine i dalje veoma značajne, ali da Beograd daje sve od sebe da to spreči i da se time ponosi.

“Time poštujemo evropska pravila i sve što smo sa Evropljanima i Amerikancima dogovorili“, rekao je predsednik.

Naveo je da je posle "čudnih poseta Atini" Dore Bakojani, prestalo da se govori o formiranju Zajednice srpskih opština kao uslova za ulazak Prištine u Savet Evrope, kao ni sprečavanju dalje eksproprijacije i formiranja takozvanih policijskih i vojnih stanica na severu Kosova i Metohije.

Vučić je naveo i da je Vjosa Osmani rekla da će nakon ulaska u Savet Evrope "porodice kojima je pravda uskraćivana 25 godine" imati pristup Evropskom sudu za ljudska prava kako bi tužile Srbiju i da je zato njihov imperativ da proces učlanjenja bude uspešan.

"Očekivani privredni rast 4,6 odsto"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da je procena za privredni rast 4,6 odsto, a bio bi 5,1 odsto da nije bilo remonta u NIS-u, što je, kako kaže, mnogo više od evropskog i svetskog rasta.

"Završili smo godinu sa deficitom od 2,2 odsto, što je ispod evropskog proseka, a javni dug je 47,6 odsto", rekao je predsednik Srbije. 

Navodi i da je stanje javnih finansija izuzetno.

"To nisu stvari koje bi ljude trebalo da brinu, uključujući i stabilnost dinara, a uzevši u obzir i povećanje akciza, za koje ćemo se truditi da građani ne osete", rekao je Vučić. 

Počastvovan sam što ću ugostiti kineskog predsednika

Predsednik Vučić izjavio je da je veoma počastvovan što će 7. i 8. maja ugostiti kineskog predsednika Si Đinpinga.

Rekao je da Si dolazi u zvaničnu posetu na ponos građana Srbije, kao i da smo mi jedna od tri destinacije u Evropi koje će posetiti.

Kako je rekao, pored Beograda posetiće Pariz i Budimpeštu.

"Počastvovan sam što ću ugostiti kineskog predsednika, otvoriti brojne teme. Sa naše strane biće inicirani projekti ubrzanog razvoja, od letećih automobila, satelita i slično. Razvijaćemo najbolje odnose. Danas su nam stigli vozovi iz Kine, uskoro završavamo prugu Beograd - Subotica", rekao je predsednik Vučić.

Naveo je da će sa naše strane biti inicirani projekti ubrzanog tehnološkog razvoja u sferama u kojima nemamo dovoljno znanja – robotici, tehnologiji satelita, letećih automobila.

To je način da idemo u korak sa svetom i dalje razvijamo naše najbolje odnose, rekao je Vučić.

Ukazao je da su u Srbiju stigli i brzi vozovi iz Kine.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je po povratku iz Njujorka da je ponosan na borbu Srbije u Ujedinjenim nacijama, rekavši da istina ne može da se pobedi silom.

Dodao je da je hrabro suprotstavljanje i pokazivanje da sila ne može da pobedi istinu uvek bio i biće put Srbije.

"Jer ono što čuvamo i na šta smo se zakleli svom narodu, za nas je svetinja", zaključio je predsednik.

(RTS, vucic.rs, N1, agencije)

 

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner