Početna strana > Hronika > Zajednički antiteroristički manevri država članica Šangajske organizacije za saradnju
Hronika

Zajednički antiteroristički manevri država članica Šangajske organizacije za saradnju

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 16. avgust 2010.

Stručnjaci i borci specijalnih odreda Rusije, Kazahstana i Kirgizije su se okupili u Saratovskoj oblasti, gde se održavaju međunarodni operativno-strateški manevri. Odluku o njihovom održavanju doneo je Nacionalni antitetoristički komitet Šangajske organizacije za saradnju. ŠOS čine Kina, Rusija, Kazahstan, Kirgizija, Tadžikistan i Uzbekistan

Manevri će se odvijati u dve etape: od 16. do 23. avgusta i od 25. do 28. Za to vreme planira se uvežbavanje zajedničkih dejstava za vreme izvođenja operativnih i tragačkih akcija protiv uslovnih terorističkih grupacija. Saradnici organa reda tri zemlje članice ŠOS-a će izvesti školsku antiterorističku operaciju na objektu masovnog okupljanja ljudi.

Takođe u okviru manevara će biti održan zbor rukovodilaca organa bezbednosti i specijalnih službi država ŠOS. U okviru organizacije države-članice Kazahstan, Kirgizija, Kina, Rusija, Tadžikistan i Uzbekistan između ostalog aktivno rade na zaštiti regiona od separatizma i terorizma. I dati manevri su sastavni deo takvog rada, kaže poznati ruski ekspert za istok Aleksej Maslov.

ŠOS je u principu stvaran kao organizacija u čijem cilju je bila upravo borba protiv negativnih pojava kao što je terorizam. Radi se o tome da danas, kako su pokazala savetovanja između rukovodilaca ŠOS i ove i prošle godine, postoji čitav niz prekograničnih problema, pre svega problem sa trangraničnim kriminalom, vezanim za terorizam. I važni deo borbe protiv terorizma je koordinacija delovanja. Zato je prvo bio formiran antiteroristički centar, koji je vršio ovakvu koordinaciju. Sada je reč o sasvim novom scenariju manevara koji treba da dovede do većeg stepena koordinacije, i kasnije do stvaranja jedinstvene baze podataka o terorističkim elementima, održavanju operacija koje mogu u potpunosti da unište baze terorista kako na teritoriji zemalja ŠOS, tako i van njihovih granica, na primer u Avganistanu.

Efikasna saradnja u borbi protiv terorizma doprinosi porastu ugleda i uticaja ŠOS. Reč je ne samo o vojnoj komponenti. Aktivna saradnja članova organizacije u ekonomskoj i političkoj oblasti podstakla je druge zemlje regiona da ispolje interesovanje za rad ŠOS. Želju da se pridruže organizaciji izjavili su Pakistan, Indija, Mongolija i Iran.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, Rio Tinto otvoriti rudnik litijuma u dolini Jadra?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner