Početna strana > Hronika > Zatvorenici iz Gvantanama u Požarevcu?
Hronika

Zatvorenici iz Gvantanama u Požarevcu?

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 10. avgust 2009.
U specijalnom zatvoru u Požarevcu uskoro bi mogli kaznu da služe osumnjičeni za terorizam iz SAD. Predlog je preko Ambasade Srbije u Americi upućen vladi SAD „kao predlog koji bi popravio odnose sa Amerikom“ Srbija neće imati formalnih ograničenja da primi zatvorenike iz Gvantanama od momenta kada bude usvojen zakon o posebnom zatvorskom režimu.Zatvorenici osumnjičeni za terorizam iz Gvantanama, američkog zatvora na Kubi, mogli bi da kaznu izdržavaju u Srbiji, odnosno u posebnom odeljenju Kazneno-popravnog zatvora Zabela u Požarevcu, saznaje Danas.

Kako za naš list objašnjava izvor iz Vlade Srbije, koji je zahtevao anonimnost, predlog je preko Ambasade Srbije upućen vladi SAD „kao predlog koji bi popravio odnose sa Amerikom“. Prema njegovim rečima, Srbija neće imati formalnih ograničenja da primi zatvorenike iz Gvantanama od momenta kada bude usvojen zakon o specijalnom zatvorskom režimu osuđenih za terorizam i organizovani kriminal. Ovaj zakon je u proceduri u parlamentu i očekuje se da bude usvojen u septembru.

Posebno odeljenje KPZ Zabela, poznatije kao „zatvor u zatvoru“, otvoreno je u januaru 2007. i može da primi 120 osuđenika. Specijalni zatvor se prostire na 2.200 kvadratnih metara, a sve je pokriveno sa više od 100 kamera koje 24 sata snimaju sve delove zatvora. Opasan je zidom visokim šest metara i ima četiri stražarske kule. Svaki zatvorenik će imati svoju ćeliju od sedam kvadrata, u kojoj se nalaze krevet, radni sto i mokri čvor. Zatvorenicima je omogućeno da gledaju televiziju. Američki kongres je početkom ovog meseca predložio predsedniku SAD Baraku Obami da nijedan zatvorenik iz Gvatanama ne bude prebačen na američko tlo dok ceo plan o budućnosti zatvora i zatvorenika ne bude završen. U zatvoru se nalazi ukupno 240 zatvorenika.

Inače, američki Stejt department je krajem prošle godine zatražio od stotinak zemalja da na dve godine prime izvestan broj zatvorenika. Senat SAD početkom maja nije prihvatio zahtev američkog predsednika da odobri 80 miliona dolara za zatvaranje Gvantanama. Senatori su svoju podršku tada uslovili dostavljanjem detaljnijeg plana o tome šta će nova administracija učiniti po pitanju prebacivanja 240 osoba osumnjičenih za terorizam iz Gvantanama. Taj novac je prebačen za operacije u Iraku i Avganistanu.

Amerika je zbog primene agresivnih metoda tokom ispitivanja zatvorenika u ovom vojnom zatvoru optužena da teroriše zatvorenike.

Da bi mogle da prime zatvorenike iz SAD najavile su Italija, Velika Britanija, Portugalija, Španija i Francuska. Zemlje koje su odbile da prime zatvorenike iz Gvantanama su Australija, Austrija, Švedska, Danska, Holandija.

I zvaničnici Saveta Evrope nedavno su pozvali zemlje članice da prihvate zatvorenike iz zatvora u Gvantanamu.

Administracija DŽordža Buša bezuspešno je svojevremeno pokušavala da ubedi saveznike da prihvate zatvorenike koji ne mogu da se vrate kući, a koje ni SAD ne žele, a predsednik Sjedinjenih Država Barak Obama najavio je u januaru da će Gvantanamo biti zatvoren za godinu dana.

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner