Početna strana > Hronika > Ženeva: Novak Đoković pobedio u finalu Poljaka Huberta Hurkača sa 2:1 po setovima (5:7, 7:6 i 7:6) i stigao do 100. titule u karijeri
Hronika

Ženeva: Novak Đoković pobedio u finalu Poljaka Huberta Hurkača sa 2:1 po setovima (5:7, 7:6 i 7:6) i stigao do 100. titule u karijeri

PDF Štampa El. pošta
subota, 24. maj 2025.

Novak Đoković, najbolji srpski teniser i jedan od najvećih sportista svih vremena, nastavlja da obara rekorde i ispisuje zlatne stranice u istoriji "belog sporta". Svojom stotom titulom u Ženevi, Đoković je još jednom potvrdio status najuspešnijeg tenisera svih vremena.

Đoković je profesionalnu karijeru započeo 2003. godine, a već sa 20 godina, prekinuo je dominaciju Rodžera Federera i Rafaela Nadala na grend slem turnirima osvojivši svoju prvu titulu na Australijan openu. Do 2010. godine izdvojio se od ostatka konkurencije, a trojac Federer–Nadal–Đoković dobio je nadimak velika trojka.

Prvi put na prvom mestu ATP liste dospeo je 2011. godine, kada je osvojio tri grend slema i pet masters titula, uz sjajan skor od 10 pobeda i samo jednim porazom u duelima sa Nadalom i Federerom. Od tada pa do kraja decenije ostao je dominantna figura muškog tenisa.

Sezona 2015. smatra se najuspešnijom u njegovoj karijeri – nastupio je u rekordnih 15 uzastopnih finala, osvojio 11  titula i ostvario 31 pobedu nad top 10 igračima, što je i dalje nedostižno.

Na Rolan Garosu 2016. Đoković je osvojio svoj prvi karijerni grend slem i postao prvi muški teniser posle Roda Lejvera 1969. koji je istovremeno držao titule sva četiri grend slema. Ujedno je postavio i rekord po broju ATP bodova – 16.950.

Do sada je ukupno 428 nedelja proveo na prvom mestu svetske rang-liste, što je apsolutni rekord, i to u 13 različitih godina. Godinu je kao najbolji teniser sveta završavao osam puta – više nego bilo ko u istoriji tenisa.

Sa 24 grend slem titule, uključujući 10 sa Australijan opena, i ukupno 100 osvojenih titula u singlu, Đoković je rekorder u brojnim kategorijama. Osvojio je i 72 "velike titule" – 24 grend slema, 40 masters turnira, sedam završnih turnira, olimpijsko zlato, ali i trofej u Dejvis kupu.

Prvu titulu u karijeri osvojio je 2006. godine u holandskom Amersfortu, pedesetu 2015. godine u Indijan Velsu, a stotu na turniru u Ženevi.

Jedinstven u istoriji tenisa, Đoković je jedini koji je istovremeno držao titule na sva četiri grend slema na tri različite podloge, kao i jedini koji je dva puta kompletirao takozvani "zlatni masters".

Ispred Đokovića po broju osvojenih titula nalaze se samo DŽimi Konors sa 109 i Rodžer Federer sa 103.

Preokret Đokovića protiv Hurkača za trijumf u Ženevi i 100. titulu

Srpski teniser Novak Đoković osvojio je turnir u Ženevi pobedom nad Poljakom Hubertom Hurkačom rezultatom 2:1, po setovima 5:7, 7:6 (7:2) i 7:6 (7:2). Đoković je na taj način stigao do 100. titule u karijeri.

Bilo je potrebno gotovo godinu dana, ali je Đoković uspeo da dođe do velikog jubileja, koji su do sada ostvarili samo Rodžer Federer i DŽimi Koners.

Kao i tokom većeg dela karijere, do njega je stigao izuzetnom mentalnom snagom i žilavošću, koje nisu popustile ni u poznim igračkim godinama. Meč je trajao tri sata i pet minuta.

Videlo se od samog početka da će Hurkač biti neugodan rival, iako nikada u karijeri, a igrali su sedam puta, nije uspeo da nadigra srpskog tenisera. Servis ga je odlično služio, što je uz vrhunsku kretnju bilo dovoljno da spasi dve brejk lopte u prvom setu i dovede Đokovića do praga taj-brejka.

Tada je šesti teniser sveta prvi put popustio i duplom greškom poklonio rivalu prvi set, koji je trajao skoro sat vremena.

Drugi je bio još duži, a Đoković je ponovo propustio priliku da oduzme servis rivalu, posle čega je Hurkač opet trgao i podigao servis na viši nivo, ne dozvoljavajući rivalu da se približi. Ušlo se u taj-brejk, a tamo je Đoković pokazao klasu.

Sve što Siner nije dozvoljavao do tada, podelio je šakom i kapom u taj-brejku, te je najbolji srpski teniser uspeo da izjednači.

Nije pak počelo dobro u odlučujućem setu, s obzirom na to da je Hurkač odmah napravio brejk, koji je ljubomorno čuvao u naredna dva servis gema. Pokazao je tada Đoković zbog čega kraj svog imena sada ima sto titula i oduzeo servis rivalu, prebacivši momentum na svoju stranu.

Pobednik je stoga odlučen u novom taj-brejku. Hurkač iz nepoznatih razloga nije ličio na tenisera koji je mučio Đokovića u prethodnih 12 gemova. Servis je naprasno stao, a u razmenama Poljak jednostavno nije imao šanse. 

Bilo je sigurno vrednijih titula u Đokovićevoj karijeri, ali ovaj, prvi u Ženevi, će sigurno posebno pamtiti. Žetvu trofeja započeo je sada davne 2006. godine u holandskom Amersfortu. Ovo je bio stoti put da uživa u plodovima napornog rada, a nema razloga da to ne uradi još makar još neki put.

Sledi Rolan Garos.

Pobeda Đokovića - 7:6 (7:6, 5:7)

Kraj, Đoković je šampion - 7:2

Još jedan aut - 6:2

Veliki promašaj Hurkača - 5:2

Novi mini-brejk Đokovića - 4:2

Ponovo vodi Novak - 3:2

Vraća 31. teniser sveta mini-brejk - 2:2

Greška Hurkača - 2:1

Odličan servis donosi Poljaku prvi poen - 1:1

Hurkač izbacuje loptu u aut. Vodi Đoković.

Pobednik će biti poznat posle novog taj-brejka - 6:6 (7:6, 5:7)

Došlo se do samog kraja.

Đoković osigurao taj-brejk - 5:6 (7:6, 5:7)

Nije imao Hurkač ni promil šanse da zapreti.

Veliki pritisak je sada na Poljaku.

Izjednačenje - 5:5 (7:6, 5:7)

Nije dopustio poljski teniser da ga poremeti dopušteni brejk.

Ponovo se bliži taj-brejk, a Hurkač je opet naštelovao servis.

Ima Poljak čak 19 asova.

Vodi Đoković - 5:4 (7:6, 5:7)

Nije bilo lako, bio je blizu Hurkač, ali je Đoković uspeo da prelomi gem.

Sada je momentum na stani srpskog tenisera, koji bi brejkom mogao da završi meč.

Pitanje je šta se Hurkaču sada mota po glavi...

Brejk Đokovića - 4:4 (7:6, 5:7)

Napravio je veliki promašaj Hurkač u prvom poenu, što je očigledno psihološki uticalo na njega.

Pravi Đoković prvi brejk na meču.

Smanjuje Đoković - 3:4 (7:6, 5:7)

Imao je prednost Hurkač, ali nije Đoković slučajno osvojio 99 titula u karijeri.

Sada je najveća pažnja usmerena na Hurkača.

Hurkač ne posustaje - 2:4 (7:6, 5:7)

Đoković i dalje bez šanse da zapreti.

Sve je manje vremena za preokret, što Đoković sigurno zna.

Prati Novak - 2:3 (7:6, 5:7)

Hurkač ni ne pokušava da zapreti sada i svu snagu će verovatno usmeriti na to da sačuva svoj servis do kraja.

Moraće Đoković odvažnije i riskantnije u nastavku.

Igra se sve brže - 1:3 (7:6, 5:7)

Hurkač ipak ne oseća nikakav pritisak. Osvaja gem bez izgubljenog peona.

Đoković danas nema rešenje za servis rivala.

Munjevit odgovor Đokovića - 1:2 (7:6, 5:7)

Bilo je ovo preko potrebno Đokoviću.

Lako je stigao do poena i sada čeka novu priliku da zapreti.

Pritisak je na Hurkaču.

Laka potvrda brejka - 0:2 (7:6, 5:7)

Bez izgubljenog poena Hurkač osvaja novi gem.

Servis ga i dalje savršeno služi, što nisu dobre vesti za rivala.

Brejk Hurkača - 0:1 (7:6, 5:7)

Ponovo Poljak koristi šansu, čim mu se ukazala.

Loša podloga mu je pomogla u ključnim momentima, što je ponovo razljutilo Đokovića.

Srpski teniser ponovo u zaostatku.

Traje nešto duže pauza između dva seta

Đoković servisom počinje treći set.

Izjednačuje Đoković - 7:6 (6:7)

Smeč za kraj - 7:2

Nova greška Hurkača - 6:2

Još jedan poen na mreži za veliko vođstvo - 5:2

Teniska poezija na mreži Đokovića za 4:2

Vraća se Hurkač - 3:2

Vrhunski potezi Đokovića na mreži za 3:1

Vraća Poljak mini-brejk - 2:1

Potvrđuje Đoković grešku rivala i vodi sa 2:0

Greši Hurkač, mini-brejk Đokovića.

Igraće se taj-brejk - 6:6 (5:7)

Jedan savršen bekhend i odličan servis prelomili du gem u korist Đokovića.

Usledio je as, koji je drugi set odveo u taj-brejk.

Hurkač obezbedio taj-brejk - 5:6 (5:7)

Još jedan gem za Poljaka. Obezbedio je taj-brejk.

Đoković ponovo u situaciji u kojoj je poklekao u prethodnom setu.

Biće mu potrebni dobri servisi.

Bliži se taj-brejk - 5:5 (5:7)

Odigrao je Đoković par poena koji su podsetili na njegove najbolje dane.

Nije dopustio rivalu da zapreti i izborio je još jednu priliku da dođe do brejka.

Đoković servira za ostanak u meču - 4:5 (5:7)

Čuva servis Hurkača u prednosti.

Đoković nikako da naplati dobar početak gema, a sprečavaju ga siloviti servisi rivala.

Srpski teniser ponovo servira za ostanak u setu. Ovoga puta i u meču.

Ne da se ni Novak - 4:4 (5:7)

Hurkač je imao 30:15, igralo se i na razliku, ali sada je Đoković uspeo da prebrodi poteškoće i još jednom izjednači.

Prave probleme Đokoviću poeni u kojima ne uspe da ubaci prvi servis.

Igra živaca je trenutno u toku.

Sve po starom - 3:4 (5:7)

Pun je samopouzdanja Hurkač, što se ogleda i u izlascima na mrežu - nešto što do sada nije radio.

Imao je Đoković priliku da dođe do brejk lopte, ali se spasio Poljak.

Posle jedne pogođene bekhend paralele, koju je poslao na liniju, Đoković se zahvalio Bogu.

Usledila su dva neodbranjiva servisa.

Novi egal - 3:3 (5:7)

Imao je problema srpski teniser, ali je servis proradio u pravom trenutku i održao ga u setu i meču.

Mnogo bolje servira Đoković u drugom setu, što obećava pred nastavak meča, koji će sigurno biti veoma naporan.

Ne da se Hurkač 2:3 (5:7)

Ne popušta Hurkač ni za pedalj. 

Povećao je nekadašnji šesti igrač sveta broj grešaka prilikom servisa, ali procenti su i dalje visoki.

Đoković ne uspeva da naudi rivalu i one brejk lopte sada deluju veoma daleko.

Novo izjednačenje 2:2 (5:7)

Osvojio je Hurkač prvi poen, ali je nakon toga Đoković vezao četiri i došao do drugogo gema u setu.

Detalji će sigurno rešiti meč i obojici tenisera će biti potrebna koncentracija.

Hurkač na potezu.

Preti Đoković, ali bez uspeha - 1:2 (5:7)

Imao je Hurkač 40:0, ali je Đoković uspeo da se vrati. Međutim, Poljak se ponovo izvukao osmim asom i novom greškom Đokovića.

Pokušava Đoković da promeni ritam povremenim drop-šotovima i razbije ritam rivala i za sada je donekle uspešan.

Srpski teniser je blizu, ali mu nedostaje koncentracije.

Siguran Đoković - 1:1 (5:7)

Siguran Đoković u svom prvom servis gemu u drugom setu.

Bez izgubljenog poena je izjendačio i deluje rešeno da što pre oduzme servis rivalu.

Ima još da se igra.

Hurkač ne popušta - 0:1 (5:7)

Pretio je Đoković i imao treću brejk loptu na meču, ali je Hurkač uspeo da se izbavi iz neugodne situacije. Servisom naravno.

Ne uspeva Novak da slomi rivala, koji je više nego rešen da osvoji prvi turnir u sezoni.

Nastavlja se velika borba.

Odužio se prvi gem

Neuobičajeno dugačak gem. Đoković muči Hurkača i traži brejk.

Hurkač osvaja prvi set - 5:7

Prvom duplom servis greškom na meču, Đoković gubi prvi set.

Imao je priliku da izbori taj-brejk, ali se Hurkač vratio, izborio za prvu brejk loptu, koju je Đoković pretvorio u brejk.

Kako se set bližio kraju, razmene su bile sve intenzivnije, a publika glasnija.

Više direktnih poena i manje grešaka je imao poljski teniser. Đoković i dalje bez asa.

Nekoliko puta je Đoković glasno iskazao frustraciju, očevidno nezadovoljan svojim potezima.

Hurkač izborio taj-brejk - 5:6

Još jednom servis Hurkača u prvom planu. Uspeo je Đoković da ga namuči, ali se Poljak ponovo izvukao.

Obojica i dalje izuzetno sigurni i osvajaju najveći broj poena prilikom sopstevnog servisa.

Đoković ponovo servira za ostanak u setu i taj-brejk.

Uzvraća Novak još jednom - 5:5

Izgubio je Đoković prvi poen u gemu, ali je na kraju ponovo izjednačio.

Imaće priliku da napravi brejk i spreči Hurkača da obezbedi taj-brejk.

Ulazimo u završnicu veoma izjednačenog prvog seta.

Hurkač osvaja novi gem - 4:5

Smeta sunce ponovo Đokoviću, koji ne uspeva da uzvrati onako kako bi želeo.

Grustracija je dovela i do grešaka, te je Hurkač ponovo stekao prednost.

Đoković servira za ostanak u setu.

Egal - 4:4

Rutinski i Đoković stiže do četvrtog gema u setu, ne izgubivši poen.

Obojica tenisera se muče prilikom riterna i verovatno će upravo onaj koji podigne procente uspešnosti tog udarca pobediti.

Hurkač za sada ima 11 vinera, a Đoković samo pet.

Hurkač ponovo vodi - 3:4

Servis donosi Hurkaču novi gem, bez izgubljenog poena.

U nekoliko navrata se Poljak istakao veoma preciznim udarcima koji su završavali na liniji.

Moraće srpski teniser da sačeka novu šansu kako bi ugrozio rivala.

Novi gem za Đokovića - 3:3

Proradio je servis šestom teniseru sveta, te je lako stigao do trećeg gema.

Hurkač ne briljira prilikom riterna, a na mrežu izlazi jedino kada ga Đoković natera drop-šotovima.

Ima Đoković veliku podršku sa tribina, koja se naročito iskazuje između gemova.

Hurkač preživeo dve brejk lopte - 2:3

Imao je Đoković dve brejk lopte, ali je kombinacija dobrih servisa i silovitih forhenda sačuvala Poljaka.

Hurkač nije mentalno pao kada je naišao na prve probleme, što će otežati posao rivalu u nastavku.

Dobra stvar za Đokovića je što je uspeo da natera rivala na greške.

Novo izjednačenje - 2:2

Uspeva Đoković da izjednači ponovo, a gem je obeležila preleba bekhend paralela za 40:15.

Mnogo je direktniji poljski teniser, ali uspeva nekako iskusniji od dvojice tenisera da održi ritam.

Brine nešto slabiji servis za sada.

Vraća prednost Poljak - 1:2

Nastavio je Đoković da osvaja većinu dužih poena. Šteta što takvih poena nije bio više.

Poljak ima mnogo više direktnih poena i za sada igra odlično u defanzivi, kada je na to primoran.

Bez brejk prilika za Đokovića, koji je pretio u nekoliko navrata.

Izjednačuje Đoković - 1:1

Znatno duži gemovi igrani su na servis šestog tenisera sveta.

Nije servis služio Đokovića, ali je uspeo da se izbori sa napadima rivala i izjednači.

Sunce pravi velike probleme teniserima za sada.

Vodi Hurkač - 0:1

Očekivano, Hurkačova najveća prednost biće servis.

Zabeležio je 30. as na turniru, a bio je opasan čak i prilikom drugog servisa. Međutim, čim se ušlo u duže razmene, Đoković je bio dominantan.

Ipak, Poljak je uspeo da dođe do prvog gema na meču.

Duel je počeo

Hurkač prvi servira.

U toku je zagrevanje

Početak kasni, ali se očekuju ubrzo.

Tribine su ispunjene do poslednjeg mesta.

Đoković na terenu

Srpski teniser dobio je veliki aplauz prisutnih.

Malo pre njega se pojavio i Hurkač.

Meč uskoro počinje

Čeka se da igrači izađu na teren. Izuzetno lep dan u Ženevi.

Novak u Ženevi proslavio 38. rođendan

Hurkaču je tenis u krvi

Poljakova majka je bila juniorska teniska šampionka u domovini, zbog čega je i on počeo da se bavi ovim sportom sa samo pet godina.

Sestra Nika takođe igra tenis, kao što su to radili i ujaci Leh i Tomek.

Deda mu je bio profesionalni odbojkaš, te se može reći da je od malena navikao na sport.

Samo dva čoveka ispred Đokovića

Igrač sa najvećim brojem titula u istoriji tenisa je DŽimi Konors, koji ih je sakupio 109 tokom svoje karijere.

Na drugom mestu je Rodžer Federer sa 103 osvojenih pehara, a zatim sledi Đoković.

Presek Đokovićevih uspeha

Treba za početak napomenuti da se u 99 Đokovićevih osvojenih trofeja ne računa Dejvis kup 2010. godine, a tu je i bronzana medalja iz Pekinga.

Sam je istakao da mu je najvrednije zlato iz Pariza, kada se napravi presek po godinama, najuspešniji je bio 2015. godine, tokom koje je trijumfovao u 11 finala.

Nešto slabiji bio je 2011. godine, kada je osvojio deset titula. Najviše puta, čak deset, bio je najbolji na Australijan openu.

Hurkač se prevashodno oslanja na servis

Sa svojih 196 centimetara visine, Hurkač je među boljim serverima u svetu tenisa.

Kaže i da mu je početni udarac omiljeni, te da se dobro snalazi na šljaci, na kojoj je prema svojim rečima odrastao.

Nije stoga čudno ni što voli košarku, koju je takođe trenirao, a veliki je ljubitelj satova i brzih automobila.

Đoković nikada nije pokorio Ženevu

U dosadašnjem toku karijere, srpski teniser nikada nije postao šampion u Ženevi, ali istini za volju, nije baš često bio učesnik.

Za razliku od Novaka, njegov bivši trener Marijan Vajda ima jedan trofej iz Ženeve, a osvojio ga je 1988. godine, pobedivši u finalu Šveđanina Kenta Karlsona.

Još pobeda do stotke

Đoković je pobedom nad Kameronom Norijem u polufinalu dobio priliku da se bori za osvajanje 100. turnira u karijeri.

Dugo već traje Đokovićev pohod ka velikom dostignuću i ovo mu je najbolja prilika da do njega stigne.

(RTS)

 
Pošaljite komentar