Početna strana > Hronika > Žoze Barozo: Ruska energetika garancija blagostanja i prosperiteta Evrope
Hronika

Žoze Barozo: Ruska energetika garancija blagostanja i prosperiteta Evrope

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 28. februar 2011.

Posle dva dana pregovora u Briselu o odnosima između Rusije i EU praktično nije ostalo neobuhvaćenih pitanja.  U toliko širokom sastavu je ruska delegacija stigla na susret s evrokomesarima prvi put. Osim tradicionalnih tema partnerstva, ovog puta je u prvom planu bila situacija u Severnoj Africi i na Bliskom Istoku.

Rusija i EU ne prihvataju primenu vojne sile protiv civila i osuđuju akcije koje su vodile smrti stotina ljudi u Libiji. Evo što je o situacii u tom regionu rekao premijer Vladimir Putin.

„Izaziva našu zabrinutost što bez obzira na umirujuće teze  da je jačanje  uticaja radikalnih grupa u severoafričkim zemljama slabo verovatno, nas to zabrinjava.  Ako do toga dođe, to ne može a da ne utiče i na druge regione sveta.“

Istovremeno je Putin podvukao da građani bilo koje zemlje moraju sami da određuju svoju sudbinu i svoju budućnost. Bez mešanja spolja.

Na konferenciji za štampu novinari su pitali Vladimira Putina i predsednika Evrokomisije Žozea Manuela Baroza kako će događaji na Bliskom Istoku i u Severnoj Africi uticati na evropske i svetsku ekonomije. Prema mišljenju ruskog premijera, negativne posledice se već osećaju - na dan sednice u belgijskom glavnom gradu cena nafte se podigla na 118 dolara za barel. Analitičari prognoziraju nove rekorde. Rusija neće podbaciti u snabdevanju evropskih partnera. Kao pouzdani dobavljač ona je spremna da poveća isporuke goriva u Evropu u slučaju manjka gasa zbog konflikata u Severnoj Africi, poručio je Putin, i dodao:

„Svi naši infrastrukturalni projekti  u dobavljanju energenata na evropsko tržište – Severni i Južni tokovi postaju  još aktuelniji. Za Evropu bi bilo mnogo manje rizika da su ta dva projekta bila već ostvarena. I cene bi bile manje.“

Sa svoje strane je Žoze Manuel Barozo je istakao da je ruska energetika  garancija blagostanja i prosperiteta Evrope. Tu je rečenicu Vladimir Putin čak upisao u svoj notes.

„Želimo da bi Rusija ostala naš glavni partner u oblasti gasa“, - uveravao je Barozo. Prema njegovim rečima, pitanja gde se mišljenja strana ne poklapaju, danas se razmatraju maksimalno otvoreno.

U Rusiji i Evropi na različite načine tretira treći energetski paket koji će stupiti na snagu u EU već u martu. Bez obzira na nesuglasice, Putin i Barozu su uvereni: energetsku saradnju treba razvijati, a sporna pitanja će biti savladana.  Doprineće uzajmnom razumevanju i analitički gasni centar koji je odlučeno formirati prilikom pregovora. Još jedan od 4  potpisana u Briselu dokumenta je sporazum o pripremi putne karte saradnje  između RF i EU u energetskoj sferi sve do 2050. godine.

Dinamično su radili u Briselu i federalni ministri. Pravi prodor  je postao susret ministra  veze i masovnih komunikacija  RF Igora Ščegoleva i zamenika predsednika Evrokomisije po pitanjima digitalnog razvoja Nilija Krusa. Oni su prvi put razmotrili regulisanje rouminških tarifa između RF i EU.

Pre nekoliko godina su bila usvojena dva dokumenta, koja su fiksirala cene na teritoriji EU. Rusija je spremna da igra po pravilima evropskih direktiva. Onda će i za ruske, i za evropske turiste delovati cene zemlje u kojoj se nalaze. Ruska strana je takođe dala inicijativu da  se razradi jedinstveni sistem regulisanja rouminga u čitavom svetu.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner