Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Tiranin u Tirani – ili kako Vučićeva medijska mašinerija od poltronstva pravi junačko delo
Komentar dana

Tiranin u Tirani – ili kako Vučićeva medijska mašinerija od poltronstva pravi junačko delo

PDF Štampa El. pošta
Igor Marković   
sreda, 27. maj 2015.

Način na koji su režimski mediji plasirali Vučićevu posetu Albaniji, najbolje svedoči o tome koliko je medijska manipulacija važan, ako ne i ključni segment Vučićeve vladavine. Takođe, još jednom je demonstriran Vučićev neverovatan talenat da svoje problematične poteze, brljotine i kukavne ustupke Zapadu često uspeva da pomoću medijskog spinovanja predstavi kao „mudre poteze“, „herojstvo“ i „državnički čin“.

Postoji samo jedan motiv zbog kojeg je Vučić u oktobru 2014. primio Ramu u Beogradu nakon provokacije njegovog brata na fubdalskoj utakmici između Srbije i Albanije – umesto da je na odloži neodređeno vreme, što bi uradila svaka vlada kojan drži do sebe. Taj motiv je isključivo dodvoravanje Zapadu, odnosno „izlaženje u susret molbi iz Nemačke“, kako su nemački političari kasnije objasnili susret Vučića i Rame.

Isti motiv zadovoljavanja Berlina i Vašingtona  naveo je i sada Vučića da uzvrati posetu i ode u Albaniju nakon Raminog skandaloznog ponašanja u Beogradu i brojnih drugih poteza kojima je albanski premijer nedvosmisleno otkrio da je formiranje „Velike Albanije“ glavni cilj njegove Vlade. Vučić se, dakle, rukuje i grli sa čovekom koji je pre nekoliko nedelja izjavio da će se Albanija i „Kosovo“ ujediniti po svaku cenu, sa ili bez podrške Evropske unije.

Prva faza spinovanja – „istorijska poseta“

To, naravno nije sprečilo Vučićeve medije da njegovu posetu Tirani u startu proglase za „istorijsku“, „mudru“, „veličanstvenu“ i „glamuroznu“.          

Čim se pojavila vest o Vučićevoj poseti Tirani, ona je praćena omiljenom Vučićevom mantrom poznatom kao fenomen „prvi put u istoriji“ . Naime, svi domaći mediji su objavili da je to „prvi put u istoriji da je neki srpski državnik posetio Albaniju“. Kao ni sve prethodne Vučićeve „prvi put u istoriji“ izjave, ni ova nije bila tačna, s obzirom da je premijer SRJ Milan Panić bio u zvaničnoj poseti Albaniji 1992.

Iako su se Vučić i Rama već susreli u Beogradu, i kasnije u Briselu, iako je ministarka Zorana Mihajlović nedavno bila u poseti Tirani, iako posetom nije planirano da se reši nijedno veće goruće pitanje između dve zemlje, mediji su nastavili da, bez ikakvog osnova, Vučićevu posetu Tirani obavezno karakterišu kao „istorijsku“.

Druga faza – „Neprijatelj sprema provokacije“

Kako se poseta približavala, akcenat se stavlja na „neprijateljski karakter posete“ i „opasnosti“ koje ga tamo vrebaju, kao da, maltene, Vučić ide u Albaniju sa puškom u ruci da opseda Skadar. Otuda veliki naslov u Kuriru: „Otkriven pakleni plan – Albanci spremili sačekušu za Vučića“.

Pakleni plan, koji je Kurir „raskrinkao“, sastojao se u tome da će Rama dati zapaljive izjave o Velikoj Albaniji (što i inače radi), novinari će da postave Vučiću neugodna pitanja (na šta, fakat, u Srbiji nije navikao), a NVO da organizuju demonstracije protiv Vučićeve posete. Sama činjenica da je neko ovakvu glupost stavio na naslovnicu novina i opisao to kao „pakleni plan“ svedoči o stepenu medijskog ludila koje vlada Srbijom. Ipak, plasiranje ovakve gluposti na ovakav način imalo je vrlo jasnu i racionalnu svrhu – stvoriti sliku o navodnom neprijateljstvu između srpskog i albanskog rukovodstva, koje je toliko da sam odlazak u zvaničnu potezu Tirani predstavlja neopisivu hrabrost i junaštvo, koje Vučić pokazuje jer očigledno ima tamo nešto jako važno da obavi za državu.

Treća faza – „Državnička mudrost i racionalost – Spašavanje srpske manjine u Albaniji“

Ulazimo u najsramniju fazu kampanje veličanja Vučićeve posete, koju je gotovo u potpunosti izneo RTS. Javni servis se, naime, vučićevski rečeno „prvi put u istoriji“, setio da postoji srpska manjina u Albaniji koja je decenijama izložena pritisku i asimilaciji.

Osim što je napravljena specijalna emsija na tu temu, RTS je dva dana dana uzastopno u Dnevnicima imao petnaestominutni izveštaj o teškom položaju Srba u Albaniji, a zaključak svakog izveštaja je bio kako se „Srbi u Albaniji nadaju da će se Vučićevom posetom njihov položaj nacionalne manjine popraviti“.

Tako je, neposredno pred posetu, izmišljen još jedan „motiv“ za Vučićev odlazak u Tiranu – poboljšanje položaka srpske manjine.

Četrvta faza – „Vučić je važniji od pape i Buša“

Konačno, na red je došlo iznošenje podataka o broju policajaca i merama obezbeđenja sa ciljem isticanja „važnosti“ i „veličanstvenosti“ posete. Tako Pinkov brzopotezni ispirač mozga zvani „Minut-dva“, u dva minuta, navodno najvažnijih vesti dana, stiže da nas obavesti kako će Vučića čuvati 2500 policajaca, što je za 500 više nego prilikom posete pape Franje (!?). „Takođe, za njegovu bezbednost biće angažovani i specijalci, snajperisti i helikopteri, a Tirana će biti potpuno blokirana“, usplahireno nas obaveštava Pinkov izveštač dan pred posetu, uz zaključak da se radi o „nezapamćenim merama obezbeđenja“.

U istom stilu i sa istim ciljem, Pink nastvlja da nas bombarduje nebitnim informacijama i na dan posete: „Tirana blokirana, vozila se kreću uz  pratnju vojnog helikoptera, na svakih 50 metara stoje policajci“. Potom nas „Minut-dva“ obaveštava da „svetski mediji pišu o poseti Vučića Tirani“, naravno, svi uz pozitivnu ocenu susreta.

Zaključak

Sa nekoliko veštih spinova, Vučić je prosečnom konzumentu RTS-a, Pinka, Informera i Kurira (što je otprilike polovina Srbije) uspeo da plasira svoju hrabrost (ide na neprijateljski teren, iako mu spremaju „provokacije“), odgovornost i mudrost („ide tamo jer brine o srpskoj manjini“, i državnički značaj i veličnu („kolike mere obezbeđenja, svi svetski mediji pišu o ovoj istorijskoj poseti“). Nema veze što je motiv posete krajnje bedan i svedoči o nepostojanju suvereniteta i što poseta neće imati nikakvih pozitivnih posledica za Srbiju, bitno je da se proda magla! To je suština Vučićeve politike od dolaska na vlast 2012. do danas. I to – uspešna prodaja magle – jeste, nažalost, jedina delatnost i jedini „pozitivan“ rezultat Vučićeve vladavine.

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner