понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Дебате > Косово и Метохија > Следи велико цењкање
Косово и Метохија

Следи велико цењкање

PDF Штампа Ел. пошта
Тим Џуда   
среда, 24. јануар 2007.

У Савету Европе у Стразбуру говорио је и изасланик УН за утврђивање статуса Косова Марти Ахтисари који би, према најавама, чланицама Контакт групе у петак у Бечу требало да уручи свој предлог решења за статус Косова. 

Ахтисари је у Стразбуру рекао да његов документ за циљ има "да обезбеди мултиетничко Косово на којем ће бити заштићена права свих, посебно косовских Срба".

Да ли се из тога може закључити нешто о томе шта садржи Ахтисаријев предлог?

То питање ББЦ је поставио британском стручњаку за Балкан Тиму Џуди, који се налази у Београду, где је пратио српске парламентарне изборе:

„Изјава само потврђује оно што већ знамо. У самом документу ће се говорити о гаранцијама за мањине, али се реч независност неће помињати. Дипломатски извори, међутим, кажу да ће из документа бити јасно да Ахтисари описује нешто што или јесте независна држава, или је на путу да то постане. Моји извори такође кажу да ће у пропратном писму које ће Марти Ахтисари уз свој документ послати генералном секретару УН експлицитно стајати да је реч о независности. Господин Ахтисари је наводно чак негде рекао и да само особа са коефицијентом интелигенције мањим од 60 неће схватити да његов документ значи независност. Ја лично нисам чуо те његове речи, али сам разговарао са људима који тврде да је то рекао.” 

Наставак преговора?

Поједине дипломате помињу могућност да, након што Ахтисари свој документ уручи Контакт групи и Београду и Приштини, буду настављени преговори?

“Мислим да ћемо вероватно имати период од око две недеље у којем ће се две стране поново састати у Бечу. Сумњам да ће то бити преговори. Претпостављам да ће и Београд и Приштина поновити своје добро познате ставове, након чега ће Ахтисари рећи - хвала вам најлепше што сте поново дошли у Беч и изнели своје сугестије, ја ћу сада свој предлог поднети генералном секретару УН.”

Шта се дешава уколико на основу Ахтисаријевог плана Савету безбедности буде упућена на усвајање резолуција која би одредила решење за статус Косова, а Русија, без чијег пристанка нема изгласавања те резолуције, уложи вето?

“Што се тиче извештаја које чујем овде у Београду, да ће Русија искоритити вето и да је она дефинитивно против независности, ја сам разговарао са дипломатама које су биле у Москви, и које кажу да то није цела истина о ономе што Руси говоре у четири ока. Руси према тим изворима кажу да су све опције на столу. Ако је тако, онда су могући и руски вето и пристанак на независност. Нико не зна шта ће бити за два месеца, када почне велико цењкање.”

Москва као кључни фактор 

То значи да ће све зависити од преговора између Москве и Вашингтона? 

„У праву сте - кључно питање тиче се Москве. Западне дипломате брину због тога што немају план Б у ситуацији у којој Владимир Путин дефинитивно каже да нема резолуције и нема независног Косова. Будући да нема резервног плана, имали бисмо хаотичну ситуацију. Косовски парламент би вероватно прогласио независност. Неке земље би то признале. Косовски Албанци кажу да би то било исто као у случају независности Словеније и Хрватске. Дипломате, међутим, кажу да неће бити као у случају Словеније и Хрватске - зато што овде постоји резолуција Савета безбедности која врло јасно каже да је Косово део СР Југославије, чији је Србија наследник. Без резолуције вероватно Европска унија не би могла да замени постојећу мисију УН на Косову. Имали бисмо невероватан хаос ако не буде изгласана та резолуција” , каже за ББЦ британски стручњак за Балкан Тим Џуда. 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер