Početna strana > Rubrike > Politički život > 2010. iz ugla NSPM
Politički život

2010. iz ugla NSPM

PDF Štampa El. pošta
NSPM   
četvrtak, 13. januar 2011.

Događaji godine:

1. Izveštaj Dika Martija o zločinima nad Srbima na Kosovu u Metohiji kojim je definitivno, makar i sa decenijskim zakašnjenjem, probijena globalna medijska blokada o stravičnim zbivanjima na Kosmetu nakon ulaska NATO trupa 1999. godine.

2. Odustajanje Srbije od sopstvenog predloga rezolucije u Generalnoj skupštini UN.

3. Izbor patrijarha i previranja u SPC 

4. Usvajanje jednostrane rezolucije o Srebrenici u Skupštini Srbije kojom je Srbija faktički na sebe prihvatila odgovornost za agresiju i genocid u BiH

5. Gej parada u Beogradu i sukobi povodom nje

Političar godine:

1. Dragan Đilas: Od prošlogodišnjeg gubitnika, nakon dvostrukog poraza na izborima u Zemunu i Voždovcu, Đilas je 2010. okončao kao najbolje plasirani u trci za potpredsednika DS i kao od građana visoko ocenjeni gradonačelnik Beograda. Uz to, blago, ali uočljivo distanciranje od stranačke „evro-reformske“ politike po pitanju divljih romskih naselja i naročito gej-parade, pribavilo mu je pozitivne poene i u široj javnosti.   

2. Tomislav Nikolić: Iako ni u 2010. nisu uspeli da se dokopaju vanrednih parlamentarnih izbora koje Nikolić i Vučić, takoreći, već tradicionalno najavljuju za svako „naredno proleće“, SNS se potvrdio kao ubedljivo najjača opoziciona stranka, a po poslednjim je anketama pretekao i do nedavno vodeće demokrate. Koristeći nekadašnju taktiku demokrata u borbi protiv radikala, i pod parolom „jedino SNS može da pobedi DS“, naprednjaci, uz tihi blagoslov „međunarodne zajednice“ i „poslovnih krugova“, grabe ka cilju koji im je do sada nekoliko puta u poslednji čas izmicao. A, konačno, ni oni redovni izbori više nisu tako daleko.   

3. Ivica Dačić: SPS je jedina članica vladajuće koalicije koja nije doživela pad rejtinga, a on je u međuvremenu postao jedan od tri najpopularnija ministra u ovoj, inače, nepopularnoj vladi, pa se čak pominje i kao nezvanični kandidat za premijera u slučaju njene rekonstrukcije. Vešto koristi medijski prostor i svoju funkciju ministra unutrašnjih poslova, a na poslednjem patrijskom kongresu potvrdio je i svoje neprikosnoveno stranačko liderstvo, koje mu je u ranijem perodu bivalo osporavano. Raspoloženje mu verovatno kvari jedino strah od „velike koalicije“ DS i SNS.  

4. Rasim Ljajić: Premda mu je lični rejting delimično ugrožen lošim vestima iz Novog Pazara, Ljajić je i dalje jedan od malog broja političara čijim rečima se veruje i koji u javnosti ima više pozitivnih nego negativnih ocena. Iako mu je lična popularnost znatno iznad rejtinga njegove novoformirane stranke, u predizbornoj godini on će sigurno biti jedna od najpoželjnijih političkih udavača.   

5. Vuk Jeremić: Iako je pretrpeo lični poraz u obe bitke koje je tokom 2010. vodio (presuda MSP i izbori za potpredsednika DS), Jeremić je uspeo da sačuva visok rejting i simpatije na širokom delu srpskog političkog spektra i da, makar i na pomalo bolan način, konačno izađe iz senke Borisa Tadića. Kako će se snaći u toj novoj ulozi, ostaje da se vidi. Naredna godina će umnogome biti prelomna za njega i njegovu političku budućnost.    

Politički gubitnik godine:

1. Boris Tadić: Samonametnutom ulogom dežurnog vatrogasca, štetnom rezolucijom o Srebrenici, politikom izvinjavanja, kapitulacijom u Briselu i u Generalnoj skupštini 9. septembra i oružanim nametanjem održavanja gej parade izgubio najveći deo svog kredibiliteta i razočarao čak i znatan deo svojih glasača i pristalica. S druge strane, bez obzira na sve ustupke i žrtve, za deo tzv. međunarodne zajednice i „Druge Srbije“ on je i dalje ostao sumnjiv, što zbog Jeremićeve „istočne politike“, što zbog odbijanja da do kraja, jasno i javno, „prihvati realnost“ na Kosovu i Metohiji. Kao posledica svega toga, a naročito posle izborne skupštine DS, počinje da mu se kruni čak i unutarstranački autoritet. Polako mu okreću leđa srednji i viši ešaloni u administraciji, koji se već spremaju da dočekaju nove gazde.

2. Mirko Cvetković: Do ove godine je bio bezazleni i čak donekle simpatični „deda Mraz“, ali sada su vrag i kriza odneli šalu. Veliki deo javnosti je postao nervozan i počeo da otvoreno proziva i prezire Cvetkovića, a skandal sa Nobelom i promenom odluke u roku od dva sata učinio ga je metom opšteg ismevanja. Njegov autoritet kao premijera u javnosti je iz skromnog prešao u mizerni.

3. SPC: Neposredno nakon relativno mirnog i dostojanstvenog izbora patrijarha počeo je sukob u Crkvi koji je naneo ogromnu štetu njenom ugledu i ozbiljno spustio rejting ove doskora ubedljivo najpopularnije i najpoštovanije srpske institucije, i njenih vodećih ličnosti. Bespoštedna borba „sinodijalaca“ i „artemijevaca“, u kojoj se ne biraju ni reči ni sredstva, i dalje potresa same temelje Crkve, proizvodeći apatiju, razočaranje, pa i ogorčenje kod značajnog dela vernika i u javnosti. 

4. SRS: Tokom čitave godine rejting SRS je nastavio da se survava, a stranka i dalje bila paralisana u očekivanju vesti i direktiva iz Haga. Ukoliko se Vojislav Šešelj u najskorije vreme ne vrati u Srbiju, politička sudbina i budućnost SRS postaće neizvesni.

5. DSS i Vojislav Koštunica: Umesto da u uslovima teške ekonomske krize politički profitira kao principijelna opozicija lošoj vlasti, DSS je prepustio političku inicijativu Nikoliću i dugo lutao u svom odnosu prema naprednjacima, a na kraju ostao čak i bez dugogodišnjeg koalicionog partnera Velje Ilića, koji se priklonio SNS-u.

6. Snežana Malović: Iako nije jedini, a verovatno ni najveći krivac, ministarka pravde je ostvarila gotovo nezamislivi podvig za srpske političke prilike. Naime, uspela je da postigne praktično apsolutni konsenzus političke, stručne i međunarodne javnosti u kritici preduzete „reforme sudstva“. Procedurom i rezultatima opšteg reizbora sudija danas su nezadovoljni i Evropska komisija i Savet Evrope i izabrane i neizabrane sudije, a izlaz iz tog ćorsokaka još se ni ne nazire. 

Skandal godine:

- Presuda Međunarodnog suda pravde o Kosovu i zapadni pritisci na Srbiju koji su doveli do povlačenja srpskog predloga rezolucije o KiM u Generalanoj skupštini

- Organizovanje gej parade, uprkos negodovanju najšire javnosti i riziku izbijanja sukoba velikih razmera

- Euforičan doček turskog premijera Tajipa Erdogana u Novom Pazaru

- Odsustvo bilo kakvog javnog protesta protiv dolaska Hilari Klinton u Beograd i američke politike prema Srbiji

- Skandalozan način na koji je tzv. Druga Srbija reagovala na izveštaj Dika Martija.

Dnevne novine (politička rubrika)

- Večernje novosti

- Politika

- Pres

Politički novinari:

- Milan Milošević (Vreme) 

- Slobodan Reljić (NIN, NSPM)

- Miroslav Lazanski (Politika)

- Milorad Vučelić (Pečat)

- Batić Bačević (NIN)

Kolumnisti :

- Vojislav Žanetić (Novosti)

- Cvijetin Milivojević (Danas)

- Mirjana Bobić (Novosti)

- Dragoljub Žarković (Vreme, Blic)

- Dragoljub Petrović (Kurir, Danas)

Urednik:

- Nenad Stefanović (RTS)

Politička karikatura:

-Marko Somborac (Blic)

Politička TV emisija:

1. Utisak nedelje – Olja Bećković (PG Mreža, TV B92)

2. Oko – Zoran Stanojević (RTS)

3. Svedok – Nenad Stefanović (RTS)

4. Između redova – Jugoslav Ćosić (TV B92)

5. Signali – Aleksandra Popović (RTV)

Najbolja politička radio-emisija:

1. Agora (Radio Beograd 2)

2. Novosti dana (Radio Beograd 1)

3. Rečeno-prećutano (Radio Beograd 2)

4. Kažiprst (Radio B92)

5. Sedmica (Radio Beograd 1)

Medijsko-politički treš godine:

1. „E-novine“ (Petar Luković)

2. Kolumne Svetislava Basare (Danas, NIN) 

3. „Insajder“ – Brankica Stanković (B92)

4. „Beton“ (Danas)

Izjave godine:

- U mojoj kući 1999. godine nisu vađeni organi. Pre dve godine, Dik Marti je pokušao da me prevari i zakopa ljudske kosti u dvorištu.

Abdulah Katići, vlasnik "Žute kuće" u Albaniji, RTS

- Ukoliko bi se, kojim slučajem, meni nešto dogodilo, narednih 50 godina nijedan srpski političar ne bi smeo da dođe u Sandžak.

Muamer Zukorlić, glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji, za sarajevsku TV 1, "Tanjug"

- Ivicu oduvek doživljavam kao brata, ali ostale žene u stranci jednostavno osećaju tu energiju pravog vođe.

Slavica Đukić-Dejanović, kao potpredsednica SPS-a, o prisustvu Ivice Dačića na Forumu žena SPS-a, "Kurir"

- Četvrtina mene ima ličke krvi, izaberite koji deo tela hoćete.

Boris Tadić, predsednik Srbije, tokom posete selu Krnjak u Hrvatskoj, nakon što je "probao vino od drenjine i prisetio se da mu je sok od drenjine svojevremeno pripremala baka", "Blic"

- Zapelo se kod neka dva pitanja koja ja često puta, moram da vam kažem, apsolutno ne razumem, ja sam već pet puta razgovarao sa MMF-om, to je pitanje spuštanja donje granice života sa 50 na 48 godina.

Jovan Krkobabić, potpredsednik Vlade i predsednik PUPS-a, o pregovorima sa MMF-om, RTS

- Ako predsednik Republike može da bude i premijer i poslanik i sudija i tužilac, onda je mogao danas da dođe, kao mi, i da jedan dan bude i peder.

Čedomir Jovanović, predsednik LDP-a, "Blic"

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner