Početna strana > Rubrike > Politički život > „Čišćenje Srbije“
Politički život

„Čišćenje Srbije“

PDF Štampa El. pošta
Dragana Trifković   
ponedeljak, 12. septembar 2011.

Akcija Očistimo Srbiju, uspešno je sprovedena u junu ove godine. Ovo je druga godina za redom, kako se sprovodi organizovano uklanjanje đubreta na teritoriji cele Srbije. U akciji koju je pokrenulo Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, prema rečima resornog ministra, ove godine je učestvovalo oko 290.000 volontera, što je premašilo sva očekivanja. Odziv građana, koji su dobrovoljno uložili vreme i rad za zajedničko dobro, je bez sumnje, za svaku pohvalu.

Za osudu su, nasuprot, mnogi potezi koje je Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja načinilo u vezi sa ovom akcijom, a proučavanjem rada ovog ministarstva našli bi se dokazi za brojne zloupotrebe službenog položaja, pod uslovom da u Srbiji postoje pravosudni organi koji bi se time bavili.

Već izvesno vreme Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, bavi se promocijom koja za cilj ima podizanje svesti javnosti o zdravoj životnoj sredini. Namera je potpuno legitimna, međutim problematičan je način promocije a u krajnjem slučaju efekti, čijim razmatranjem se stiče utisak o suštini problema. Problem je potrebno integrativno posmatrati, s obzirom da je povezan sa problemima našeg društva u celini.

Državna administracija često komplikuje i produžava procedure, a prisutan je i visok stepen korupcije.

Državna uprava

Opšti metod uprave Republike Srbije regulisan je Zakonom o državnoj upravi, gde je u članu 1. navedeno da se državna uprava sastoji od: ministarstva, organa uprave u okviru ministarstva i posebne organizacije. Svi organi državne uprave se finansiraju iz državnog budžeta. Izvori finansiranja državnih funkcija su uglavnom prihodi koje država ostvaruje od privrede, stanovništva i domaćih i inostranih zajmova.

Problem predimenzionisane državne administracije je poznat od ranije. Država nije ništa uradila po pitanju smanjenja javne potrošnje i racionalizacije državne uprave, iako je Vlada Republike Srbije početkom 2009. godine najavila da će smanjiti broj raznih agencija, zavoda i uprava. Ovo obećanje nije ispunjeno, a u međuvremenu je vlada uvidela potrebu za otvaranjem novih agencija. U nizu besmislenih agencija za upošljavanje stranačkih kadrova, kojih prema podacima Unije poslodavaca Srbije ima 128, imamo: Agenciju za zaštitu od jonizujućuh zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije, Antidoping agenciju, Agenciju za licenciranje stečajnih upravnika, Agenciju za stanovanje, Agenciju za zaštitu životne sredine, Agenciju za prostorno planiranje, Agenciju za energetiku ali i Agenciju za energetsku efikasnost i Agenciju za rudarstvo itd. Pomenula bih i poslenju besmislicu, osnivanje Agencije za istraživanje pomorskih nesreća, u okviru predloga Zakona o pomorskoj plovidbi. Mnogim agencijama se preklapaju nadležnosti kako sa ministarstvima, tako i međusobno. Približno 535.000 (UPS) zaposlenih radi u administraciji, državnim firmama i upravama. Usled neoptimalnosti i neorganizovanosti sistema koji u najvećoj meri zapošljava nestručne kadrove, efekti rada državne uprave su kontraproduktivni. Državna administracija često komplikuje i produžava procedure, a prisutan je i visok stepen korupcije.  U sadašnjim uslovima, kada je stopa nezaposlenosti približno 20% (RZS) Vlada Republike Srbije svesno zadržava ovakav aparat, kako ne bi dodatno povećala nezaposlenost, koja je inače previsoka. S obzirom da vlada nije uspela da razvije proizvodnju i unapredi poslovanje, odlučila se na kompromis u cilju očuvanja socijalnog mira, ponovo na štetu građana Srbije. Položaj zaposlenih u državnoj upravi je zaštićen, sa prosečnim platama od 60.000,00 RSD (bruto), a efektivan rad je minimalan. Plate direktora državnih agencija kreću se u rasponu od 100.000, 00 do neverovatnih 800.000,00 RSD.

Institucijalno uređenje i legislativa u oblasti zaštite životne sredine

Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja je temeljna institucija koja obavlja poslove državne uprave, koji se odnose na sistem zaštite i održivog razvoja prirodnih bogatstava tj. resursa i inspekcijski nadzor u ovoj oblasti. Osim ministarstva veliki broj agencija i organa državne uprave ima iste ili slične nadležnosti: Agencija za zaštitu životne sredine, Fond za zaštitu životne sredine, Zavod za zaštitu prirode Srbije, Uprava za zaštitu bilja itd. Pitanje potrebe postojanja ovih agencija, vezano je za potrebu zapošljavanja partijskih kadrova.

Legislativa u oblasti zaštite životne sredine je kompleksna. Ustavnim odredbama date su osnove za određivanja okvira i sadržaja zakonodavstva u oblasti zaštite životne sredine. Pravo na zdravu životnu sredinu je jedno od osnovnih ljudskih prava, i u skladu sa tim Ustav Republike Srbije u članu 74. definiše pravo svakog pojedinca na zdravu životnu sredinu i na blagovremeno obaveštavanje o njenom stanju. Republika Srbija i Autonomna pokrajina su odgovorne za zaštitu životne sredine.

Zakon o zaštiti životne sredine sadrži osnovna načela pravnog poretka o zaštiti životne sredine, dok su određena pitanja iz ove oblasti određena podzakonskim aktima, pre svega uredbama i pravilnicima. Posebni zakoni o zaštiti prirode, zaštiti vazduha, upravljanja otpadom itd. odnose se na prirodne resurse.

Vlada Republike Srbije je do sada usvojila više strateških dokumenata koja direktno ili indirektno imaju uticaja na zaštitu životne sredine u Srbiji:

  • Nacionalna strategija održivog razvoja,

  • Nacionalna strategiju privrednog razvoja Republike Srbije 2006. do 2012. godine,

  • Strategija razvoja energetike do 2015. godine,

  • Strategija uvođenja čistije proizvodnje,

  • Nacionalna strategija za uključivanje Republike Srbije u mehanizam čistog razvoja Kjoto protokola za sektore upravljanja otpadom, poljoprivrede i šumarstva,

  • Strategija razvoja poljoprivrede Srbije,

  • Strategija upravljanja otpadom za period 2010.do 2019. godine

Formalno usvajanje zakona i strategija nema većeg značaja bez njihovog sprovođenja. Iz tog razloga do sada nisu postignuti nikakvi značajniji rezultati na polju zaštite životne sredine.

Rad Ministarstva životne sredine, prostornog planiranja i rudarstva

Na početku teksta pomenuta je akcija Očistimo Srbiju, koja je sprovedena zahvaljujući 290.000 savesnih građana. Akciji je prethodila ozbiljna marketinška kampanja. Građanima je upućen sledeći poziv: „4. juna je veliko spremanje Srbije. Postoje dva razloga da ne dođete : ako vam ne smeta poraz i ako ne volite Srbiju. Opravdanja i izgovori ne važe! Ako svako od nas uradi po malo, zajedno ćemo uraditi mnogo. Svi zajedno, jedan tim i da niko ne otkaže. Očistimo Srbiju zajedno.“

Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja je u toku 2009. i 2010. godine za promociju akcije Očistimo Srbiju potrošilo nešto više od 47 miliona dinara (oko 470.000,00 evra) za reklamu na ATP teniskom turniru. Prema pisanju Politike, novac je uplaćen preduzeću News wall za izradu i postavljanje platna sa sloganom akcije. Ugovor sa neverovatnim iznosom je sklopljen bez upućivanja javnog poziva, direktnim dogovorom ministarstva i pomenute firme. Na pitanje šta opravdava izdatak od 470.000,00 evra za reklamu, u pisanom odgovoru Politici, direktor akcije Očistimo Srbiju, Milan Kinđić je naveo da je ministarstvo prepoznalo interes da kroz reklamne panoe bude prisutno na ATP teniskom turniru Srbija open. Prema njegovim rečima rezultat ove reklame je višestruko povećan stepen zainteresovanosti građana Srbije za pitanje životne sredine, što je potvrđeno istraživanjem javnog mnjenja.

U toku 2011. godine, prema planu ministarstva, predviđeno je da se potroši dodatnih 20 miliona dinara (oko 200.000,00 evra) za reklamiranje akcije Očistimo Srbiju. Osim reklame resorno ministarstvo se potrudilo i da napravi poseban sajt za promociju akcije (www.ocistimosrbiju.rs), po ceni od 2,5 miliona dinara (oko 25.000,00 evra), koliko je plaćeno firmi Logik internet za tu uslugu. Sasvim sigurno je akcija Očistimo Srbiju, mogla da se prezentuje u okviru postojećeg sajta ministarstva na adresi www.ekoplan.gov.rs. Prema rečima stručnjaka koji se bave izradom takvih sajtova, realna cena je oko 1.000,00 evra u Srbiji, odnosno oko 5.000,00 evra u najskupljem slučaju. Ministarstvo je obrazložilo da je reč o visoko sofisticiranom portalu. Kolika sofisticiranost je u pitanju dokazali su hakeri, odmah nakon postavljanja istog. Nakon objavljivanja šifre za pristup administratorskom nalogu na društvenoj mreži, na sajtu su objavljene razne poruke, među kojima je bila: sajt koji ste platili tolike pare je retardiran.

Ministarstvo zapošljava: 44 viša savetnika, 80 samostalnih savetnika, 196 savetnika i 20 mlađih savetnika. Sve ukupno 340 savetnika.

Analizirajući prethodno iznete činjenice, može se jasno zaključiti da je rad rukovodećih struktura Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja krajnje osion, bahat i neefikasan. Razume se da najveću odgovornost za to snosi Vlada Republike Srbije i ministar Oliver Dulić koji se nalazi na čelu te institucije. Pored neefikasnosti, koju ću u nastavku dodatno pojasniti, očita je i korupcija. Obrazloženje Ministarstva za trošenje velike količine novca poreskih obveznika, prepoznavanjem interesa da se akcija reklamira, nije realna ni u bajci. Sofisticiranost sajta koji je plaćen pet puta više od realne cene, demanatovali su hakeri amateri. Bahato trošenje novca i pravdanje lažima, u zemlji u kojoj oko 750.000 građana živi ispod granice siromaštva je za svaku osudu. 

Da dodamo još i sledeće podatke koji su dostupni na sajtu Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja: 

Ministarstvo zapošljava: 44 viša savetnika, 80 samostalnih savetnika, 196 savetnika i 20 mlađih savetnika. Sve ukupno 340 savetnika. Kompletna sistematizacija dostupna je na adresi http://www.ekoplan.gov.rs/

Javne nabavke-izveštaji:

Jedna od planiranih nabavki za ovu godinu: Odeća, obuća i uniforme u vrednosti od 17.800.000,00 RSD (oko 17.800,00 evra).

Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja sklopilo je 23. 8. 2011. ugovor sa firmom Mona po predmetu kupovine kožnih jakni, kožnih torbi, kaiševa, cipela i čizmi za potrebe ministarstva.

Da istini pogledamo u oči

Očigledno je da Vlada nije u stanju da obezbediti ustavom garantovana prava, kao ni da sprovodi zakone koje donosi, kako u oblasti zaštite životne sredine, tako i na drugim poljima. Da li je prepreka u nesposobnosti ili nezainteresovanosti vladajućih struktura, za rešavanje problema Srbije, nisam u mogućnosti da preciziram, mada verujem da deluju kooperativno.

Građani Srbije plaćaju veliku, neoptimalnu i neefikasnu državnu upravu (načini finansiranja objašnjeni u delu o državnoj upravi). Vlast nije spremna da izvrši reorganizaciju zbog očuvanja socijalnog mira i zarad opstanka na vlasti, a na štetu građana koji je plaćaju. Državna uprava služi za zapošljavanje stranačkih kadrova, i u tom cilju se po potrebi osnivaju raznorazne agencije za prodaju magle. Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja neefikasno obavlja poslove za koje je nadležno. Poslednji navod se odnosi pre svega na nesprovođenje sistematske zaštite prirodnih resursa, zatim nesprovođenje Ustava, strategija, zakona, uredbi i na nesprovođenje kontrole u oblasti zaštite životne sredine.

Iako plaćaju državnu upravu tj. preveliku administraciju koja u većini slučajeva ne radi ono za šta je plaćena, građani Srbije rade njihov posao umesto njih.

Kako ministarstvo ne obezbeđuje zdravu životnu sredinu, sprovođenjem zakona i kontrolom uz sistematsko rešavanje problema, ono rasipa novac poreskih obveznika tj. građana, na reklame.

Te reklame služe za motivaciju građana Srbije, u ovom slučaju njihove poslodavce, da obave  njihov posao. Dakle oni nama reklamom saopštavaju poruku da možemo da ne dođemo da radimo ono za šta njih plaćamo, samo ukoliko ne volimo Srbiju i ne smeta nam poraz!?

I dok oni sede u ministarskim foteljama i državnim kancelarijama, dok se voze službenim automobilima, kupuju kožne jakne i torbe o našem trošku, ispijaju kafe i paradiraju hodnicima, dok primaju previsoke plate koje redovno stižu svakog meseca, za svoj nerad, mi ostali građani Srbije, ili radimo u kapitalističkim firmama za deleko manji iznos, bez prava na pauzu za doručak uz obavezan prekovremeni rad, ili nemamo ni takav posao, ili se hranimo po narodnim kuhinjama. Moram da napomenem da činjenice koje sam prethodno navela nemaju nikakve veze sa zakonskim uređenjem, već isključivo sa realnošću. Umesto što novac poreskih obveznika troše na reklame od pola milona evra, sajtove, tašne i mašne, taj novac je morao biti uložen naprimer u sprovođenje sistematskog prikupljanja đubreta u ruralnim područjima, što bi apsolutno uticalo na smanjenje ponovnog stvaranje divljih deponija.

Sve to i dalje ne sprečava odgovorne građane da pokažu da vole Srbiju, i da u tako velikom broju odgovore na provokativnu poruku sa reklame. Koliko tvorci poruke vole Srbiju, pokazuju svakodnevno svojom politikom. Mislim da je sasvim jasno da reklame i sajtovi po previsokim cenama, zapravo služe za prebacivanje novca iz državnog budžeta na privatne račune.

Još jedan paradoks se ogleda  u sledećoj činjenici: po Ustavu Republike Srbije građani imaju pravo da budu blagovremeno obavešteni o stanju životne sredine, međutim imamo obrnutu situaciju da građani obaveštavaju Ministarstvo životne sredine o stanju životne sredine. Pomenuću još jednu dobronamernu inicijativu savesnih građana koji vole Srbiju. U aprilu ove godine je grupa građana iz Vranja napravili snimak obale Južne Morave prekrivene đubretom, koje je u jednom delu reke pregradilo tok. Snimak su nazvali Tužna Morava i objavili ga na internetu, nakon čega su usledile burne reakcije javnosti. Na kraju su odreagovala i gospoda iz kožnih fotelja, pa su teškom mukom organizovala rešavanje ove ekološke katastrofe uz podršku 2.000 dobrovoljaca.

Krivi su, podrazumeva se i neodgovorni građani koji nemaju elementarnu kulturu življenja, pa đubre bacaju u reku, ali zna se ko je odgovoran za sprovođenje zakona kojim su definisani svi ti problemi. Čemu služe onda zaposleni u ministarstvu, čemu inspekcija, čemu kožne cipele? Da li bi oni trebali da obilaze teren, prate situaciju, reaguju na vreme, kažnjavaju neodgovorne građane? Umesto toga oni organizuju odgovorne građane da čiste đubre, pa dogodine sve ispočetka, pošto će u međuvremenu oni neodgovorni opet isto da postupaju, jer ih niko ne kontroliše i ne kažnjava. Rešenje uklanjanja divljih deponija moguće je samo rešavanjem uzroka njihovog nastanka, dakle organizovanjem sistematskog prikupaljanja đubreta, naročito u seoskim sredinama, izgradnja regionalnih sanitarnih deponija na području čitave Srbije, kontrola i kažnjavanje neodgovornih lica. Druga rešenja imaju samo trenutni efekat, i veliki broj očišćenih deponija se obnavlja, na istom mestu u vrlo kratkom roku.

Nakon Tužne Morave, desila se još jedna neverovatna situacija u kojoj je građanin  Miodrag Mihajlović samoinicijativno započeo čišćenje rečnog korita reke Toplice, pošto se na njegov poziv nije odazvao niko iz državnih organa. Prema navodima gospodina Mihajlovića, on je pre započinjanja čišćenja, snimao one koji su bacali smeće sa mosta u reku, i zbog toga imao više konfliktnih situacija. Pozvao je sve institucije i obavestio nadležna ministarstva, ali pošto niko nije reagovao, odlučio je da sam preuzme posao u svoje ruke. Ubrzo su stigle reakcije državnih organa u vidu rešenja o zabrani čišćenja korita reke, izdatog od strane vodoprivrednog inspektora, sa obrazloženjem da Miodrag Mihajlović nema projektnu dokumentaciju niti dozvolu za obavljanje te vrste poslova.

Postavlja se sledeće pitanje, koje je u našem narodu iskazano na sledeći način: Ko je ovde lud? Zapravo se pitam da li gospodi na vlasti ne smeta poraz? Verujem da ima izuzetaka, upotrebiću obrnuti narodni izraz: U svakom kukolju ima žita. Da velika većina vlastodržaca voli Srbiju, ne verujem da bi se na ovaj način odnosila prema nečemu što voli.

Osim po tome što je doktor ortopedije po struci, a upravlja Ministarstvom za životnu sredinu, rudarstvo i prostorno planiranje, uverena sam da će ministar Oliver Dulić ostati upamćen i po neodgovornom rukovođenju i rasipanju novca iz državnog budžeta.

 

Osim po tome što je doktor ortopedije po struci, a upravlja Ministarstvom za životnu sredinu, rudarstvo i prostorno planiranje, uverena sam da će ministar Oliver Dulić ostati upamćen i po neodgovornom rukovođenju i rasipanju novca iz državnog budžeta.

 

 

Političari moraju da shvate da oni postavljaju standarde ponašanja društva. Ukoliko je taj standard nerad, korupcija i na kraju obmanjivanje javnosti, bojim se da našem društvu nema pomoći. Sudstvo mora po obavezi da ispita sumnjive radnje političara. Političari moraju da odgovaraju za svoje postupke građanima. Građani moraju da prekinu sa ćutanjem, jer je ćutanje odobravanje. Time što ćute, građani odobravaju krađu nosioca političkih funkcija, koju sami finansiraju u cilju da budu pokradeni.

Jednostavne stvari

Izneću i rešenja za navedene probleme, mada mislim da su ista teoretski jasno definisana, samo se ništa ne radi na njihovoj realizaciji.

1.      Reformisanje sudstva, tj. uspostavljanje funkcionalnog pravnog sistema.

2.      Primena Ustava i zakona Republike Srbije.

3.      Optimizacija i reorganizacija državne uprave. Neophodno je pod hitno rešavanje problema viška zaposlenih, kao i odabir stručnih kadrova. Državna uprava mora postati pristupačna građanima.

4.      Podela nadležnosti i odgovornosti između različitih nivoa uprave, kao i među različitim organima istog nivoa.

5.      Odgovorno ponašanje nosioca političkih funkcija i svih kadrova u državnoj upravi.

6.      Sistematsko rešavanje problema u oblasti zaštite životne sredine.

7.      Kontrola i kažnjavanje pravnih i fizičkih lica, koja se neodgovorno ponašaju prema životnoj sredini.

8.      Edukacija građana odnosno učenika od prvog razreda osnovne škole, u cilju podizanja svesti javnosti o životnoj sredini.

I poslednje koje nije teoretski definisano:

9.      Podizanje svesti javnosti o važnosti praćenja i kontrole rada vlasti. Građani moraju da shvate da su oni poslodavci zaposlenima u državnim strukturama, a ne obrnuto, da su građani ti koji plaćaju sve te državne strukture, a ne obrnuto, i da su svi zaposleni u državnim strukturama na svojim radnim mestima samo i isključivo zbog toga da bi zadovoljili prava i potrebe građana, a ne obrnuto!

Jedino efikasno Čišćenje Srbije može da se sprovede rešavanjem baznih problema, sve ostalo je jeftin marketing, manipulacija i laž. Građani Srbije moraju pre svega da izvrši pritisak na vladajuće strukture da vode odgovornu politiku i računa o nacionalnim interesima.

Uputnice:

http://www.ekoplan.gov.rs/src/index.php

http://www.ekoplan.gov.rs/srl/Informator-o-radu-ministarstva-1055-c24-content.htm

http://www.ekoplan.gov.rs/srl/Javne-nabavke-1271-c87-content.htm

http://www.ocistimosrbiju.rs/src/index.php

http://webrzs.stat.gov.rs/WebSite/

http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Ocistimo-Srbiju-na-Srbija-openu-za-475_798-evra.lt.htm

http://www.politika.rs/rubrike/Tema-nedelje/Agencije-za-sve-i-svasta/Nema-bolje-tezge-od-drzavne.lt.html

http://www.vesti-online.com/Vesti/Srbija/114577/Reklama-za-Ocistimo-Srbiju-na-Srbija-Openu-kostala-pola-miliona-evra

http://www.politika.rs/rubrike/tema-dana/Za-sajt-Ocistimo-Srbiju-25_000-evra.lt.html

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/232333/Ministarstvo-zivotne-sredine-platilo-za-portal-26000-evra

http://www.blic.rs/Vesti/Politika/232660/NVO--sajt-Ocistimo-Srbiju-preskup-Ministarstvo-tvrdi--sofisticirani-portal

http://www.politika.rs/rubrike/Ekonomija/Naprasno-sminkanje-portala-Ocistimo-Srbiju.lt.html

http://www.ekologija.rs/koalicija-za-nadzor-ispitati-dulica
http://www.ekologija.rs/tuzna-morava

http://www.naslovi.net/2011-03-10/rtv/nvo-slucaj-olivera-dulica-test-za-srpsko-pravosudje/2391327

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner