недеља, 22. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Политички живот > Процес нормализације између Србије и Косова - регионални оквир
Политички живот

Процес нормализације између Србије и Косова - регионални оквир

PDF Штампа Ел. пошта
Аљбин Курти   
петак, 26. август 2022.

1) Србија признаје регистарске таблице SER-RKS и даје подршку њиховом увођењу у српску заједницу на Косову.

2) Србија дозвољава коришћење личних докумената Косова на својој територији и подржава слободно кретање са тим документима по територијама 6 држава Западног Балкана (што је већ договорено у склопу Берлинског процеса).

3) Србија пристаје на коришћење назива "Косово" у комуникацијама и представљању.

4) Србија подржава кандидатуру и избор Бетона Суроја за генералног секретара Регионалног савета за сарадњу чији је задатак "зближавање" Иницијативе за отворени Балкан и Берлинског процеса; Косово подржава кандидатуру и избор српског кандидата за генералног секретара CEFTA идуће године (крајњи циљ је интеграција CEFTA у јединствени процес Отвореног Балкана/Берлинског процеса.

5) Косово ће бити позвани и учествоваће на следећем састанку Отвореног Балкана, где ће бити објављен горе-наведени споразум и предложени други облици сарадње, нпр. споразум о храни и енергетици.

6) Косово и Србија, заједно са остале 4 земље Западно-балканске шесторке, припремају заједничку иницијативу према ЕУ, у циљу потписивања Споразума о придруживању Западно-балканске шесторке јединством тржишту ЕУ пошто испуне стандарде (и формирају владин савет ЕУ/ Западно-балканске шесторке задужен за спровођење Споразума).

7) Косово и Србија заједно са земљама Квинте раде на стварању "безбедносног пакета", укључујући мапирање потенцијала за безбедносне прекршаје, провокације и опструкције од стране "трећих актера", као и предузимање мера за њихово спречавање или решавање.

8) Стварање свеобухватног плана за енергетску безбедност региона Западног Балкана - мапирање гасовода, потенцијалних извора гаса, угља и могућности експлоатације уз минималну еколошку штету, као и могућности коришћења нуклеарне, соларне и других облика енергије (у склопу заједничког рада међувладиног савета Западно-балканске шесторке, ЕУ и САД).

(НСПМ)

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер