понедељак, 23. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Преносимо > Статут Војводине
Преносимо

Статут Војводине

PDF Штампа Ел. пошта
Саша Радуловић   
среда, 16. септембар 2009.

(Блог Б92, 13.09.2009)

"Да ли је потребно да на сваких седам минута имамо други државни систем унутар једне државе. Да ли је потребно да на сваких 15 минута транспортне раздаљине имамо другачији поредак, да ли је то функционално, корисно друштво, да ли то економија једне земље може да издржи."

Ако питате администраторе у Војводини, они сигурно мисле да да. Јер како би се грађани Војводине могли осећати као Војвођани, ако не би имали и своју рођену и најрођенију администрацију. И ја бих волео да имам своју владу у мојој општини од 250.000 људи, па да може на пример да ми купи једну Металс банку кад ми затреба. А кад ми се не свиди шта ми раде у општини, ја бих онда то исто у месној заједници. То је само природно.

И зато грађани Шумадије, ако мислите да сте Шумадинци, варате се. Немате властиту администрацију, тако да се само фолирате. А немате ни грб ни заставу ни химну. У ствари сте ништа без сопствене владе и хрпе администратора јер они су носиоци вашег идентитета.

"Тако треба поставити ствари, одатле треба размишљати о сваком проблему, питању и изазову који сустиче једну државу и један народ"

Ово су речи председника Тадића. Искрено се надам да мисли озбиљно. И да мисли овако на свим нивоима.

Јер поред непотребне покрајинске администрације имамо и читаву нову армију "регионалних" администратора са измишљеним пословима, донету новим Законом о регионалном развоју. Разне нове новцате државне агенције и уреди. Са директорима, заменицима директора, секретарицама, куририма ... Никоме потребни администратори без икаквог реалног посла. Неки циници кажу да су ту ради планова једне странке из владајуће коалиције која припрема регионалну причу за нове изборе па хоће да те нове агенције напуни својим људима. Нешто као база. Али ја не верујем тим злим језицима. Интересује ме да ли се речи председника односе и на овај закон.

Србија је иначе огромна земља. Има чак 7.5 милиона становника. Скоро је велика као 60% Истамбула. А знате ли ви колики је Истамбул? Велики мислим. И логично је да има 194 општине, сваку са по једном скупштином у којој седи 50-так људи. Ето само ту и имамо преко 10.000 продуктивних радних места. Не матичара, тржишних инспектора, шалтерских радника, грађевинских инспектора, већ чланова скупштине општине. А трчи трчи па општина има урбанистички план. Шта ли само раде? Да ли председникове речи важе и за њих? И да ли знате да је 29 општина на Косову и да су сви ти људи у тим општинама и даље запослени и примају плате из буџета? Да ли некоме паде на памет да од тих пара направи инвестициони фонд који ће инвестирати у предузетнике који ће тамо покренути посао и живот? Јер без тога нема повратка.

А онда каже глави војвођански администратор: "Оно што ми тражимо за Војводину је далеко мање аутономије него што је имају многе регије у Аустрији, Италији, Шпанији, Немачкој, Русији и другим европским земљама". А кога је брига шта ви администратори тражите? И колико се само упињете да поставите једнакост и да нераздвојиво повежете Војвођани = војвођанска администрација. Неки грађани ово купују. Не разумем зашто. Вероватно не разумеју колико их коштате и колико сте непотребни. Јер само Војводина је константа. Ви сте непотребни.

И имате и други важан аргумент. Републичка администрација је неефикасна, трома, нестручна ... То је наравно истина. Објективан проблем. Чињеница која притишће целу земљу. И шта је ваш предлог? Да направите реплику републичке власти у покрајини, са обећањем и доказима да ћете ви боље ??? Ваљда треба радити на томе да републичка администрација постане ефикасна, брза, стручна. А не правити паралелне институције. Јер нас је само 7.5 милиона.

И имате и трећи важан аргумент. Децентрализација. Али ово што ви предлажете није децентрализација. Ово је само још један ниво централизације. Непотребан ниво. Чак је и географски Београд ближи четвртини Војводине од Новог Сада. И цела Војводина има 150 км уздуж и попреко. Сат времена са бржим колима. А тек оним председниковим виртуелним возом. Ово како ви мислите да треба извршити "децентрализацију" је само лудило администрације и ништа више. Радна места за вас и терет за грађане.

"Није идеја регионализације Србије да се стварају неки нови политички центри и није идеја да имамо нове парадржаве на тлу Србије, већ је идеја регионализације обезбеђивање равномерног развоја, задржавања становништва на свим тачкама наше земље које имају стратегијски значај и коришћење природних ресурса на тим подручјима",

Децентрализација је критично важна за Србију. Рационализација државне управе је критично важна за Србију.

Ако питате администраторе и апарате политичких пратија, они би децентрализацију спроводили полако и постепено тако да буде што више непотребних радних места. Вероватно би било добро за њих. Имати и републику и покрајину и понеку регију у покрајини и понеки округ у регији и општину и месну заједницу. И све то са скупштином на сваком нивоу, изборима ...

Једној малој земљи као што је Србија треба један ниво судске и законодавне власти, и два нивоа извршне власти: републичка и локална. Локалну власт треба организовати око главних градских центара, отприлике као данашњи окрузи, њих 20-так. Сваки округ има скупштину и гувернера. И чланови скупштине и гувернер се бирају у директним изборима. Општине су само организациони делови округа. Нема скупштина општина, њихових буџета, јавних предузећа ... Превише су мале за толико лудило администрације. Јер нас је само 7.5 милиона.

Да ли смо ово већ негде реализовали? Јесмо. У судству. Нова мрежа судова је направљена по мери нашег друштва. Надам се само да ће председница Врховног суда испољити исту храброст коју је показала у суђењу убицама покојног премијера, и завршити општи избор судија независно од воље политичких партија.

Шта смо у урадили у судству? Укинути су општински судови. Нису укинуте зграде. У њима су остале суднице. Само ће се о њима старати и њих користити основни судови који су на нивоу округа. Изванредан потез и прави пример исправне реорганизације. Честитка министарству правде за изузетно важну реформу. (Ове речи похвале се осносе само но нови систем судова и не могу као бланко чек применити на све што министарство ради или је урадило).

На исти овај начин треба рационализовати и државну управу. Извршна власт, порези и развој су у рукама округа и гувернера који се бирају на директним изборима. И сваки има скупштину. То је 1000 људи. Важних и угледних људи који ће се кандидовати својим именом и презименом. Које ћемо знати и ценити. Или не.

Надам се да је председник мислио озбиљно. Овакво лудило администрације Србија не може поднети.

http://blog.b92.net/text/12168/Statut%20Vojvodine/

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер