субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Нова америчка администрација и БиХ, два погледа

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 16 април 2009 11:42
Jovan G
"На дуге стазе, да се разумемо, било неке елементарне државне логике или неког динамизма који би деловао интегративно, у БиХ апсолутно нема на помолу", закључује Трифковић.


Dinamizam koji bi delovao integrativno na delu je svaki dan, a to je promena nacionalne strukture. Podsetimo se, 1945. kad su hrvatski i slovenački zločinci formirali to čudovište, većinski narod je činio 30%, a srpska nacionalna manjina 45% stanovništva.
Postojanje RS može usporiti taj proces, ali ne i zaustaviti ga. Nacionalna manjina je ipak nacionalna manjina.
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 16 април 2009 12:36
коментатор бг
Обојица стручњака, чија су мишљења упоредо дата у тексту, чврсто верују да Милорад Додик неће никад угрозити сувереност Републике Српске. Иако помињу какве је похвале својевремено добијао од Медлин Олбрајт, тврде да се Додик променио, те да је сад чврст српски националиста. Волео бих да је тако, али сумњам. Чини ми се да се Додик само тако представља последњих година, а да је спреман да у одређеном тренутку пристане да драстичну уставну промену. Такође, спремност званичног Београда да пристане на тако нешто је врло могућа, поготову у случају неке будуће владајуће коалиције ДС-ЛДП. Остаје једини сигуран трећи гарант српских интереса у БиХ - Русија. Али, Русија није учесница постојећег Дејтонског споразума. Све у свему, неопходна је велика опрезност поводом сваког потеза одлучујућих играча на БиХ позорници.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 16 април 2009 23:26
mujo
Svaki pogled na Bosninu buducnost ce propasti.Tako i ova dva uvazena Srpska profesora.Bit ce kako velik odluce.Mozeli M.Dodik i Srpski narod da se suprostavi sili?Sumnjam.Zato je bolje uklopi ti se u BiH.Niko nemoze izbiti Serbima Srpstvo a to niko i nece.Ko moze uzet jednom Srbinu pravo da vjeruje?Niko.Braco Serbi ne dozvolite ovakvim profesorima i novinarima a i M.Dodiku da vas gurnu u propast.
Препоруке:
0
0
4 петак, 17 април 2009 14:17
newropeans
Имам утисак да многим Србима ни данас није јасно да приликом распада Аустроугарске и Турске империје и формирања модерних националних држава на том простору, ни спољне ни унутрашње границе тих империја нису биле од неког значаја. Осим касније код разграничења унутар СФРЈ.
Препоруке:
0
0
5 субота, 18 април 2009 00:01
ujimed
podjimo od elememtarne stvari , da brak ne moze uspeti niti ga treba forsirati , ako ga jedna od strana ne zeli i ako je vec to tako , onda je to minus brak ili pogresan brak , tj. zloupotreba istog .izlazak iz tamnog vilajeta znaci oslobodjenje i prosperitet za sve , u protivnom mucenje i patnja za sve , rasipanje resursa svake vrste , porast nacionalnih tenzija i netolerancije.
ko je posvecen istini , pravdi , stvar je tu potpuno jasna .
Препоруке:
0
0
6 субота, 18 април 2009 10:17
Jovan G
@newropeans

Nisu te granice ni tad bile "od značaja", ali su na nekim mestima bile zgodne. Srbi su 1944. katastrofalno poraženi. Prirodno je da su granice crtali pobednici, Hrvati i Slovenci. U atmosferi masovnih likvidacija.
Po tim granicama se jasno vidi da SFRJ nije bila ni pravljena da opstane.

Inače, ono ruglo na Dedinju još uvek stoji.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер