четвртак, 09. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Свега 36 одсто Пољака подржава да се у земљи размести америчко нуклеарно оружје
Хроника

Свега 36 одсто Пољака подржава да се у земљи размести америчко нуклеарно оружје

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 27. април 2024.

Предлог председника Пољске Анџеја Дуда да се на територији те земље размести америчко нуклеарно оружје из програма "Нуклеар шеринг" није наишао на подршку, пошто свега 36,4 одсто анкетираних подржава стару иницијативу садашње опозиције, странке Право и Правда.

У анкети за пољски лист Жечпосполита 36,4 одсто испитаника подржало би размештање нуклеарног оружја, 31,9 одсто анкетираних размештање одбија, 19 одсто је неодлучно а чак 12,6 одсто није чуло за такву идеју.

На идеју да се званична Варшава укључи у програм „Нуклеар шеринг“ у оквиру којег су америчке нуклеарне ракете распоређене у неколико европских земаља, али могу да се употребе искључиво за заједничку одбрану и уз дозволу САД, дошао је пре неколико година лидер странке Права и Правде, бивши премијер Јарослав Качињски, образлажући да Пољска не може да рачуна да би сама могла да набави такво оружје.

Председник Дуда, такође из странке Право и Правда, је потребу да на територији Пољске буде нуклеарно оружје поменуо овог пролећа неколико пута, а шеф пољске дипломатије Радослав Шикорски упозорио је да такав захтев мора да поднесе влада а да га она није овластила нити подстицала да о томе говори, посебно не јавно.

„Председнику је на највишим нивоима, и то не пољским, речено да сада за то нема шансе. Не знам зашто је о томе причао. Председник реализује спољну политику владе. Ми му нисмо дали овлашћење нити га подстицали да о томе јавно прича. Али већ имамо руски одговор, очигледан, да ће сваки такав магацин бити мета напада“, казао је Шикорски у интервјуу пољској телевизији Полсат.

Последњи пут је Дуда, почетком ове седмице, без консултација са владом, изјавио у интервјуу листу Факт да је Пољска спремна да на својој територији размести нуклеарно оружје ако савезници у НАТО донесу такву одлуку, посебно пошто Русија пребацује своје нуклеарно оружје у Белорусију.

Одмах је реаговао генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг и рекао да НАТО такве планове нема а пошто је пољски премијер Доналд Туск изразио чуђење што Дуда то помиње, председник га је позвао на разговор 1. маја, међутим, састанак је под знаком питања, пошто је премијер болестан и лечи се од упале плућа.

„Неки мисле да ‘Нуклеар шеринг’ значи да ће Пољска постати нуклеарна сила а то није тако. То су веома компликована питања о којима разговарамо на састанцима о нуклеарном планирању. Такве дебате не треба да се воде јавно“, казао је министар.

За проевропску пољску владу која је после осам година у опозицији дошла на власт средином прошлог октобра опција је, пре него укључење у „Нуклеар шеринг“, да Француска, за шта је спремност недавно најавио њен председник Емануел Макрон, и Велика Британија ставе и источно крило НАТО, конкретно Пољску, под свој нуклеарни кишобран.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер