петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Додик, папа и Хрватска

Kоментари (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 понедељак, 06 мај 2019 12:09
пензионер Цвико
"Али, ако је могуће, довољно је да више не будемо (оволики) непријатељи".
Ово ме подсећа на поруке из педесетих година прошлог века. Био сам дете али слушао сам шта говоре тадашњи старији људи: "да живимо у слози и да више никад брат на брата не дигне руку". А ха........, док се не укаже прилика.
Препоруке:
44
4
2 понедељак, 06 мај 2019 14:04
Dodik / Karadžić / Izetbegović / Hrvati
Politika Republike Srpske koju personifikuje Milorad Dodik se očigledno plaši Hrvata i Hrvatske, jer se još nije zaboravila sudbina Republike Srpske Krajine. Takođe još se nije zaboravio da je Hrvatska Vojska (HV) u vojnom nadiranju došao na 12 kilometara od Banjaluka , do hidroelektrane Bočac. Milorad Dodik se opravdati plaši da u slučaju rata Hrvatska može u saradnji sa Federacijom BiH prvo na Brčkom i kod Orašja i Odžaka "vojno preseći koridor" a nakon toga "životno ugroziti zapadni deo Republike Srpske, sve zapadno od Brčkog. Zbog toga Milorad Dodik vodi politiku "nezameranja Hrvatima" i pokušava da "proradi međuhrišćanska sloga" protiv muslimana, koji su ionako otvoreni neprijateli i s njima se znanja čemu se.Zbog toga Dodik nastupa kao "hrvatski advokat" i potencira animozitet između Hrvata i Bošnjaka.U osnovi sve je to dobro izuzev jedne nepoznate "kada će Hrvati izdati" jer su Hrvati jako licemerni saveznici, bili i ostali i Karadžiću i Izetbegovićevu.
Препоруке:
24
4
3 понедељак, 06 мај 2019 15:21
Hrvati / Srbi / NATO
Šti se tiče Hrvata i njihove politike Dodik ili neka druga ličnost srpske nacionalne politike imaće jako brzo, ne duže od 10 godina priliku da proveri njihovo "prijateljstvo" po pitanju ulaska u NATO pakt. Ostaje da se vidi hoće li zajedno sa Bošnjacima preglasati Srbe na referendumu o ulasku u NATO pakt ko i na referendumu iz 1992 godine o izlasku iz Jugoslavije.
Препоруке:
22
1
4 понедељак, 06 мај 2019 17:00
Nedo
Staro je pravilo:"Cuvaj se Hrvata u Dolcu i Srbina na Sokolcu"! Medjutim, niko tako iritativno ne deluje na Hrvate(to nece nikada priznati) kao Bosnjaci. Zbog te neiskrene "trilaterale" Bosna i jeste inetersantna zemlja.
Препоруке:
12
2
5 понедељак, 06 мај 2019 18:54
Darodajka
Hrvati su uvek imali licemernu ali za njih izuzetno profitabilnu politiku. Jednostavno im uspeva "da su svima poželjan partner" ma koliko izigrali dogovore, sporazume i tome slično, oni su uvek "poželjni" ko izuzetno lepa žena ali bez osećaja za čast "može sa svakim, a može svakoga i izdati", ali bez obzira što su svi svesni da je ona takva "strast ih vuče njoj".
Препоруке:
18
3
6 понедељак, 06 мај 2019 20:44
Саша
Није било тако давно у историјском смислу,кад су Срби били у најгорим односима са Бугарима,па са Мађарима,али данас можемо рећи да смо у добрим односима са овим народима.
За однос Срба према Хрватима,по мом мишљењу јако је важно да се направи меморијални центар у Доњој Градини и у Београду ,да никад ни један Србин не заборави Јасеновац и шта су нам урадили.А и опет би ако им се пружи прилика.
А дневна политика,треба да буде у складу са националним интересима.Додик је,уз све своје мане,озбиљан политичар и школовани политиколог.Кажу ако хоћеш да видиш какав је владар,погледај ким је окружен.У његовом случају то су Кустурица,Бећковић,владика Григорије и још многи блиски овој тројици.Пратите мало које теме покреће Андрићев институт.Република Српска је тренутно национално најосвешћенији део српског народа.Поштује се Козара,Сутјеска,али нема комунистичке идеологије,као у Београду који је још увек окупиран од комуниста,нажалост.
Препоруке:
22
9
7 уторак, 07 мај 2019 09:32
Srbohrvati
Hrvati su potpuno beznacajan faktor u BiH i ono sto im daje znacaj su Dodik i Bakir Izetbegovic koji se oko njih otimaju. Potpuna opsjednutost unitarizacijom Bosne koja Srbima nista lose nebi donijela tjera srpsku politiku u Bih da konstantno radi na destrukciji umjesto na konstrukciji. Bosna ukljucujuci RS, je sve siromasnija i jadnija. Unitarna BiH podeljena samo na opstine najvise odgovara upravo Srbima jer oni drze najveci broj opstina. Hrvatski entitet ni po cemu ne odgovara Srbima jer bi 1/4 tog teritorija bio srpski etnicki prostor. Pritisak na RS od Bosnjaka u tom scenariju ne bi opao jer bi se dva bosnjacka kraja mogla spojiti samo preko teritorije RSa. Ako je cilj RS da zastiti srpski narod preko Drine ona tu funkciju ostavljajuci Srbe na ledini ne obavlja. Rukovodstvo RSa je doslovno za novac prodalo istocnu Slavoniju i organizovalo egzodus Srba iz najvaznijeg srpskog grada u BiH Sarajeva da bi kontrolisalo 48% BiH a putem kontrole opstina taj procenat je bio veci
Препоруке:
6
13
8 уторак, 07 мај 2019 10:37
посавина
Ставови бањалучког бускупа Фрање Комарице и којекаквих удружења расељених Хрвата Посавине двапут су радикалнији од оних из Загреба.

Према попису 1991. (све подаци са Википедије) Хрвати су имали апсолутну већину у Оџаку (54,4%) и Орашју (75,1%). Те општине су, осим сасвим малог дела Оџака, данас у саставу Федерације.

Поред тога су имали релативну већину у Б. Броду (41%), који је данас у саставу РС, и Б. Шамцу (44,7%), који је већим делом у РС (на том делу је 1991. живело 53% Срба и 29,7% Хрвата).

Сумарно, РС је стварно припао највећи део 2 општине у којима су Хрвати имали релативну већину. Међутим на том делу, површине 407 км2, који им је припао, Срби и по попису 1991. укупно били релативна већина 41,7% (Хрвати - 36,2%). У том делу: Хрвати 1991. - 21.811, 2013. - 5.713.
Препоруке:
4
2
9 уторак, 07 мај 2019 20:29
kontinuitet politike
Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata objavio je podatke da je u aprilu 1995. godine održan sastanak rukovodsta RS i RSK na kojima se u "nazočnosti" Karadžića,Martića i generala Čeleketića raspravljalo o budućnosti zapadne Slavonije.

Karadžić je zastupao tezu o besmislenosti obrane zapadne Slavonije i predlagao njenu zamjenu za Bosansku Posavinu ili novac.

Tokom akcije Bljesak Srbi iz zapadne Slavonije ne samo da nisu dobili pomoć Srba iz BiH nego je pomoć iz Krajine također izostala. Za 30 sati borbi nestala je zajednica koja je tu obitavala 450 godina.

Srbi su se u tadašnji Pakrački sandžak naselili u 16. stoljeću i od kada potiče Pakračka eparhija. Manastir Pakra je sagrađen 1556. godine. Oblast se tada zvala Mala Vlaška.
Препоруке:
14
0
10 уторак, 07 мај 2019 22:45
разлика
@kontinuitet politike
Srbi su se u tadašnji Pakrački sandžak naselili u 16. stoljeću i od kada potiče Pakračka eparhija.

Има ту једна друга ствар. Територије авнојског Космета су Срби рецимо знатно раније населили, али је тамо аграрна реформа вршена тек 1918, у делу који је припао Црној Гори ваљда од 1912. С друге стране породична имања слободних сељака у Крајини су стара обично 3-4 века.
Препоруке:
2
1
11 среда, 08 мај 2019 13:07
брљ
Прагматична политика налаже колико-год могуће коректну комуникацију, са разним странама. Иначе, шире посматрано, као да конфликти на Балкану трају бар хиљаду година. Од како се Хрвати одрекли Св. Ћирила и Методија. И појавом ислама, пре око пет векова. Конфликти са дужим или краћим - `замрзавањем`. Са мање или више сличним спољашњим факторима који су и даље утичу на `замрзавање` - `подгревање`. Не умањујући ни знатан, `домородачки` удео. Отоманска освајања су доносила миграције. Војна граница - Крајина је постала реалност, у којој су Срби имали великог удела ( на обе стране, како кажу упућени) већ у 16. веку. Е сад, постоје и промене. Европа проглашава `пост-хришћанску` еру. Са агресивним наступом новог, антихришћанског либерализма. Који гаји наклоност према исламу. Питање је, колико је у "исправљању неправди" укалкулисано било и елиминисање старе Војне границе- Крајине, зарад нео-либералних циљева. А Ватикан би прихватио и повратак у катакомбе ?
Препоруке:
4
2
12 среда, 08 мај 2019 14:43
Стефан из Ниша
Ко са ђаволом тикве сади, о главу му се олупају.
Препоруке:
3
1

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер