Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Dodik, papa i Hrvatska

Komentari (12) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 06 maj 2019 12:09
penzioner Cviko
"Ali, ako je moguće, dovoljno je da više ne budemo (ovoliki) neprijatelji".
Ovo me podseća na poruke iz pedesetih godina prošlog veka. Bio sam dete ali slušao sam šta govore tadašnji stariji ljudi: "da živimo u slozi i da više nikad brat na brata ne digne ruku". A ha........, dok se ne ukaže prilika.
Preporuke:
44
4
2 ponedeljak, 06 maj 2019 14:04
Dodik / Karadžić / Izetbegović / Hrvati
Politika Republike Srpske koju personifikuje Milorad Dodik se očigledno plaši Hrvata i Hrvatske, jer se još nije zaboravila sudbina Republike Srpske Krajine. Takođe još se nije zaboravio da je Hrvatska Vojska (HV) u vojnom nadiranju došao na 12 kilometara od Banjaluka , do hidroelektrane Bočac. Milorad Dodik se opravdati plaši da u slučaju rata Hrvatska može u saradnji sa Federacijom BiH prvo na Brčkom i kod Orašja i Odžaka "vojno preseći koridor" a nakon toga "životno ugroziti zapadni deo Republike Srpske, sve zapadno od Brčkog. Zbog toga Milorad Dodik vodi politiku "nezameranja Hrvatima" i pokušava da "proradi međuhrišćanska sloga" protiv muslimana, koji su ionako otvoreni neprijateli i s njima se znanja čemu se.Zbog toga Dodik nastupa kao "hrvatski advokat" i potencira animozitet između Hrvata i Bošnjaka.U osnovi sve je to dobro izuzev jedne nepoznate "kada će Hrvati izdati" jer su Hrvati jako licemerni saveznici, bili i ostali i Karadžiću i Izetbegovićevu.
Preporuke:
24
4
3 ponedeljak, 06 maj 2019 15:21
Hrvati / Srbi / NATO
Šti se tiče Hrvata i njihove politike Dodik ili neka druga ličnost srpske nacionalne politike imaće jako brzo, ne duže od 10 godina priliku da proveri njihovo "prijateljstvo" po pitanju ulaska u NATO pakt. Ostaje da se vidi hoće li zajedno sa Bošnjacima preglasati Srbe na referendumu o ulasku u NATO pakt ko i na referendumu iz 1992 godine o izlasku iz Jugoslavije.
Preporuke:
22
1
4 ponedeljak, 06 maj 2019 17:00
Nedo
Staro je pravilo:"Cuvaj se Hrvata u Dolcu i Srbina na Sokolcu"! Medjutim, niko tako iritativno ne deluje na Hrvate(to nece nikada priznati) kao Bosnjaci. Zbog te neiskrene "trilaterale" Bosna i jeste inetersantna zemlja.
Preporuke:
12
2
5 ponedeljak, 06 maj 2019 18:54
Darodajka
Hrvati su uvek imali licemernu ali za njih izuzetno profitabilnu politiku. Jednostavno im uspeva "da su svima poželjan partner" ma koliko izigrali dogovore, sporazume i tome slično, oni su uvek "poželjni" ko izuzetno lepa žena ali bez osećaja za čast "može sa svakim, a može svakoga i izdati", ali bez obzira što su svi svesni da je ona takva "strast ih vuče njoj".
Preporuke:
18
3
6 ponedeljak, 06 maj 2019 20:44
Saša
Nije bilo tako davno u istorijskom smislu,kad su Srbi bili u najgorim odnosima sa Bugarima,pa sa Mađarima,ali danas možemo reći da smo u dobrim odnosima sa ovim narodima.
Za odnos Srba prema Hrvatima,po mom mišljenju jako je važno da se napravi memorijalni centar u Donjoj Gradini i u Beogradu ,da nikad ni jedan Srbin ne zaboravi Jasenovac i šta su nam uradili.A i opet bi ako im se pruži prilika.
A dnevna politika,treba da bude u skladu sa nacionalnim interesima.Dodik je,uz sve svoje mane,ozbiljan političar i školovani politikolog.Kažu ako hoćeš da vidiš kakav je vladar,pogledaj kim je okružen.U njegovom slučaju to su Kusturica,Bećković,vladika Grigorije i još mnogi bliski ovoj trojici.Pratite malo koje teme pokreće Andrićev institut.Republika Srpska je trenutno nacionalno najosvešćeniji deo srpskog naroda.Poštuje se Kozara,Sutjeska,ali nema komunističke ideologije,kao u Beogradu koji je još uvek okupiran od komunista,nažalost.
Preporuke:
22
9
7 utorak, 07 maj 2019 09:32
Srbohrvati
Hrvati su potpuno beznacajan faktor u BiH i ono sto im daje znacaj su Dodik i Bakir Izetbegovic koji se oko njih otimaju. Potpuna opsjednutost unitarizacijom Bosne koja Srbima nista lose nebi donijela tjera srpsku politiku u Bih da konstantno radi na destrukciji umjesto na konstrukciji. Bosna ukljucujuci RS, je sve siromasnija i jadnija. Unitarna BiH podeljena samo na opstine najvise odgovara upravo Srbima jer oni drze najveci broj opstina. Hrvatski entitet ni po cemu ne odgovara Srbima jer bi 1/4 tog teritorija bio srpski etnicki prostor. Pritisak na RS od Bosnjaka u tom scenariju ne bi opao jer bi se dva bosnjacka kraja mogla spojiti samo preko teritorije RSa. Ako je cilj RS da zastiti srpski narod preko Drine ona tu funkciju ostavljajuci Srbe na ledini ne obavlja. Rukovodstvo RSa je doslovno za novac prodalo istocnu Slavoniju i organizovalo egzodus Srba iz najvaznijeg srpskog grada u BiH Sarajeva da bi kontrolisalo 48% BiH a putem kontrole opstina taj procenat je bio veci
Preporuke:
6
13
8 utorak, 07 maj 2019 10:37
posavina
Stavovi banjalučkog buskupa Franje Komarice i kojekakvih udruženja raseljenih Hrvata Posavine dvaput su radikalniji od onih iz Zagreba.

Prema popisu 1991. (sve podaci sa Vikipedije) Hrvati su imali apsolutnu većinu u Odžaku (54,4%) i Orašju (75,1%). Te opštine su, osim sasvim malog dela Odžaka, danas u sastavu Federacije.

Pored toga su imali relativnu većinu u B. Brodu (41%), koji je danas u sastavu RS, i B. Šamcu (44,7%), koji je većim delom u RS (na tom delu je 1991. živelo 53% Srba i 29,7% Hrvata).

Sumarno, RS je stvarno pripao najveći deo 2 opštine u kojima su Hrvati imali relativnu većinu. Međutim na tom delu, površine 407 km2, koji im je pripao, Srbi i po popisu 1991. ukupno bili relativna većina 41,7% (Hrvati - 36,2%). U tom delu: Hrvati 1991. - 21.811, 2013. - 5.713.
Preporuke:
4
2
9 utorak, 07 maj 2019 20:29
kontinuitet politike
Hrvatski memorijalno-dokumentacijski centar Domovinskog rata objavio je podatke da je u aprilu 1995. godine održan sastanak rukovodsta RS i RSK na kojima se u "nazočnosti" Karadžića,Martića i generala Čeleketića raspravljalo o budućnosti zapadne Slavonije.

Karadžić je zastupao tezu o besmislenosti obrane zapadne Slavonije i predlagao njenu zamjenu za Bosansku Posavinu ili novac.

Tokom akcije Bljesak Srbi iz zapadne Slavonije ne samo da nisu dobili pomoć Srba iz BiH nego je pomoć iz Krajine također izostala. Za 30 sati borbi nestala je zajednica koja je tu obitavala 450 godina.

Srbi su se u tadašnji Pakrački sandžak naselili u 16. stoljeću i od kada potiče Pakračka eparhija. Manastir Pakra je sagrađen 1556. godine. Oblast se tada zvala Mala Vlaška.
Preporuke:
14
0
10 utorak, 07 maj 2019 22:45
razlika
@kontinuitet politike
Srbi su se u tadašnji Pakrački sandžak naselili u 16. stoljeću i od kada potiče Pakračka eparhija.

Ima tu jedna druga stvar. Teritorije avnojskog Kosmeta su Srbi recimo znatno ranije naselili, ali je tamo agrarna reforma vršena tek 1918, u delu koji je pripao Crnoj Gori valjda od 1912. S druge strane porodična imanja slobodnih seljaka u Krajini su stara obično 3-4 veka.
Preporuke:
2
1
11 sreda, 08 maj 2019 13:07
brlj
Pragmatična politika nalaže koliko-god moguće korektnu komunikaciju, sa raznim stranama. Inače, šire posmatrano, kao da konflikti na Balkanu traju bar hiljadu godina. Od kako se Hrvati odrekli Sv. Ćirila i Metodija. I pojavom islama, pre oko pet vekova. Konflikti sa dužim ili kraćim - `zamrzavanjem`. Sa manje ili više sličnim spoljašnjim faktorima koji su i dalje utiču na `zamrzavanje` - `podgrevanje`. Ne umanjujući ni znatan, `domorodački` udeo. Otomanska osvajanja su donosila migracije. Vojna granica - Krajina je postala realnost, u kojoj su Srbi imali velikog udela ( na obe strane, kako kažu upućeni) već u 16. veku. E sad, postoje i promene. Evropa proglašava `post-hrišćansku` eru. Sa agresivnim nastupom novog, antihrišćanskog liberalizma. Koji gaji naklonost prema islamu. Pitanje je, koliko je u "ispravljanju nepravdi" ukalkulisano bilo i eliminisanje stare Vojne granice- Krajine, zarad neo-liberalnih ciljeva. A Vatikan bi prihvatio i povratak u katakombe ?
Preporuke:
4
2
12 sreda, 08 maj 2019 14:43
Stefan iz Niša
Ko sa đavolom tikve sadi, o glavu mu se olupaju.
Preporuke:
3
1

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner