четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Борећи се за достојанство Гимназије, боримо се и за национално достојанство Србије

Kоментари (9) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 13 јун 2019 18:51
Гален
Још један одличан текст Танасића. На Западу је у току прави рат до истребљења против тзв. "хуманистичких" области који је последица једне од најгрознијих тоталитарних идеологија нашег времена - оне која тврди да је тржиште најбољи руководилац и мерило свих друштвениг и појединчевих вредности. Велики део наше политичке и образовне елите, у складу са својим паланачко анти-паланачким заблудама, без икаквог критичког размишљања послушно следи овај суманути правац. Зато је од кључног значаја да се мислећи људи попут Танасића томе јавно успротиве уобличавањем и објављивањем разлога који јасно показују погубност оваквих потеза.
Препоруке:
42
2
2 четвртак, 13 јун 2019 20:57
амин
Браво Никола.
Препоруке:
30
1
3 четвртак, 13 јун 2019 21:48
dave
Ja sam zavrsio Prvu Zemunsku gimnaziju. I to je (bila) jedna institucija vredna postovanja. Voleo bih da sam ja mogao da napisem nesto ovako lepo kao Nikola. Svaka cast! Nazalost, "pleme moje snom mrtvijem spava"...
Препоруке:
27
2
4 четвртак, 13 јун 2019 22:23
@ Гален
Ево један пример са Запада.

Принц Вилијам, сада војвода од Кембриџа, други на листи наследника престола УК је имао овакво образиовање.

Прво је завршпио историју уметности на иуниверзитету.

Ту је студирао са својом буидућом женом, сада војвоткињом од Кемброџа. Кад је дипломирао историју уметности није се запослио у неком музеју или школи него је уписао једногодишњи курс за вожњу хеликоптера и запослио се у горској служби спасавања као возач хеликоптера.

Наравно други људи нису у тој пре свега материјалној ситуацији да уче ради образовања један "уметнички" факултет, а затим једну високо стручну професију да би могао да ради и зарађује.

Сада је на породичним финансијама које његова и уједно краљњевска породица стиче на начин да га сад не описујем.

Углавном то је пример да се види разлика између обрзовања и радног оспособљавања.

То на Западу знају, а код нас, нисам сигуран.
Препоруке:
19
2
5 четвртак, 13 јун 2019 22:46
Tako bre Nidzo!
Tu udri, tu si dobar.
Препоруке:
17
1
6 петак, 14 јун 2019 00:26
телетабис
Прво бих истакао да о информатици у Србији говоре они који немају појма шта је информатика. Зато не треба да се чудимо што се све овако решава наопако.

У Србији кажете ИНФОРМАТИКА обично се подразумева седење за рачунаром и програмирање у лепој канцеларији, лепа платица, … Е па то баш није тако. Информатика је широка област специјализованог знања и рада, подељена на велики број специјализација. А посао је врло напоран и стресан. Ко ми не верује нека проба.

Колико у Србији не зна нико шта је информатика и шта је програмер погледајте огласе за посао информатичара - седам у један, пет у један - програмер, илустратор, преводилац, знање неколико програмских језика, рад са базама података, …

И најинтересантније је да ни једна стручна школа није добила одељење за програмирање програмских машина или индустријских манипулатора (које ми погрешно зовемо роботима) у производњи. Баш чудно?
Препоруке:
15
3
7 петак, 14 јун 2019 11:37
друго мишљење
Не слажем се.
Оно што је потребно код нас јесте одређивање националне групе предмета - обавезних - и исто толико оних који се могу бирати. Тако је скоро свуда у развијеном свету, тако је скоро у целој Европи.
Тако се може прећи на већ познат, проверен, и добар систем. Не измишљати тзв. реформе после којих све остане исто, само с много нових прописа у којима се нико не сналази, а, нпр. у дневницима ни после 30 година искуства мало ко зна како се попуњавају поједине рубрике, администрација и обрасци су као у 19. веку.
Препоруке:
4
13
8 субота, 15 јун 2019 00:17
заударање
Смешна су ми ова сентиментална сећања на гимназију исто колико и на Југославију, социјализам, Броза и све оно друго што је покопало Србе и Србију.

Гимназија је лоша школа, с премного предмета који се највећим делом бубају. Има полуписмених ђака, има неваспитаних ђака, и ти лоши одређују тон јер им се не може ништа, као ни лошим наставницима. То је суштина система који је овде већ три четврти века - лоше се подржава и пролази, паметни а осетљиви и пристојни трпе. Као и у свим другим деловима друштва и система.

Ако има нека добра гимназија, као одређена школа, то је зато што свако правило има изузетак, па се деси да има у некој школи и добрих наставника у већини, и добрих ђака.
Србија је у дубоком распадању и блату и у њој тешко да има нешто добро.
Препоруке:
4
20
9 недеља, 16 јун 2019 02:34
Krle
Ministarstvo prosvete je nadlezno i za gimnazije pa nikakva odluka ne moze da bude nezakonita. Moze da ukida ili da uvodi smerove po svom nahodjenju i po svojoj proceni. A to se u mnogim skolama u Srbiji i desava pa nikom nista. Kog zanima moze posle gimnazije i bilo kog smera da upise slavistiku pa neka dalje radi cuvanju i odrzavanju i stvaranju te nacionalne svesti koja nam nedostaje.
Препоруке:
1
5

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер