уторак, 21. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Ништа што мислите да знате о Кини није тачно

Kоментари (6) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 четвртак, 29 октобар 2009 17:31
Мирко К.
Врло неубичајено за НСПМ, нема ни речи о аутору. Не читамо сви НИН, да би знали о коме се ради.

Иначе, текст оставља утисак да је писан у стилу, само ми знамо шта радимо, а они немају појма, сасвим случајно им добро иде, али неће дуго. Тако некако. Био сам у контакту са пословним људима из Кине, не бих рекао да је текст претерано веродостојан, поготово у делу који спомиње "популисте". Чини ми се да се ради о покушају да се "стереотипом руши стереотип"...
Препоруке:
0
0
2 четвртак, 29 октобар 2009 18:34
Misa
Vidi se da je pisac pristalica liberalnog kapitalizma, nece da vidi da je u americi na sceni masovna nacionalizacija (AEG, general motors, city bank...), pa predlaze kinezima da prihvate model koji je svuda u svetu doziveo slom. Kina je socijalisticka zemlja pa je normalno da 70% sredstava za proizvodnju pripada drzavi, takodje da drzava bude najveci investitor. Uostalom rezultati su bitni, a niko u svetu ne moze da se meri sa Kinom u styopama rast. Naravno da i oni imaju probleme, ali ih je mnogo lakse resavati kad imas 2000 milijardi rezervi, nego kad moras da pozajmis 1400 milijardi kao amerika. Tendeciozan tekst napisan na pogresnim pretpostavkama, da je samo privatno dobro, a drzavno lose.
Препоруке:
0
0
3 четвртак, 29 октобар 2009 19:06
Милан Пурић
"Кина је почетком 80-их година, под вођством Денг Сјаопинга, отворила врата капитализму, али се сада та давно отворена врата полако затварају, каже Ванг."
А кад то исто раде у Америци(државна интервенција у финансиском,осигурања и ауто сектору),онда је то добро.Брзо доношење стратешких одлука и могућност муњевитих примена тих одлука уз вишедецениску стратегију развоја, у временима више криза показало се као предност над конкурентским економским системом.А ко не верује нек види најновију изјаву Бжежинског,сигурно је веома добро информисан кад рок за економску превласт Кине над Америком види већ за 15-20 година.Добар чланак са мало више навијачким тоном.
Препоруке:
0
0
4 четвртак, 29 октобар 2009 21:24
НСПМ web
@ Мирко К.

Хвала на примедби, на крај текста је додато да је текст R. Foruhar објављен у Newsweek-у и да га је за НИН приредила и превела Љиљана Недељковић.

Извињавамо се Вама и осталим читаоцима на непрецизности.
Препоруке:
0
0
5 петак, 30 октобар 2009 14:27
Вања
Још један од "кисело је грожђе" текстова који нам стижу западних аутора...
Препоруке:
0
0
6 субота, 31 октобар 2009 10:03
Zlatko
Odlicno zapazanje koje u mnogo cemu pomaze bolje razumevanje stanja u Kini i njene ulogu u svetu.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер