петак, 26. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Политико": Циљ ЕУ је да почне званичне преговоре о приступању Украјине и Молдавије већ 25. јуна
Хроника

"Политико": Циљ ЕУ је да почне званичне преговоре о приступању Украјине и Молдавије већ 25. јуна

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. мај 2024.

 Циљ Европске уније (ЕУ) је да почне званичне преговоре о приступању Украјине и Молдавије већ 25. јуна, када се одржава самит Европског савета, рекле су за бриселски Политико неименоване бриселске дипломате.

Када су лидери ЕУ у децембру отворили врата Украјини и Молдавији, тај потез поздрављен је као први корак историјске експанзије Уније.

Међутим, правни корак за покретање преговора о чланству са Кијевом и Кишињевом одлаган је више месеци због бојазни да ће се Мађарска противити, као и бриге да би проширење ЕУ могло да постане главна тема предстојећих избора за Европски парламент.

Званично зелено светло за почетак преговора о приступању са ЕУ био би велики подстицај за Украјину која је у трећој години рата.

Приближавање Кијева Европи било је изговор за руског председника Владимира Путина да покуша да врати Украјину у руску орбиту, тако да пут зе земље ка чланству у ЕУ изгледа као поетска правда, пише Политико.

Главна препрека на путу евроинтеграција Кијева и даље је Мађарска која се противи чланству Украјине у ЕУ јер, поред осталог, тврди да има нерешена питања у вези са мађарским мањинама у тој земљи.

Међутим, Кијев води интензивне билатералне разговоре са Будимпештом како би решио та питања која су, рекле су бриселске дипломате, наведене у документу од 11 тачака.

Након размене мишљења шефа кабинета украјинског председника и мађарског министра спољних послова, Кијев је предложио решења за сва питања на која је указала Будимпешта и сада чека одговор. Другим речима, пише бриселски портал, Кијев жели да покаже да је урадио све да задовољи Мађарску.

Напори Кијева требало би да се исплате јер Мађарска, која у јулу преузима ротирајуће председавање ЕУ, можда неће желети да јој питање украјинског приступања засени шестомесечно председвање, рекао је један дипломата.

Како је додао, почетак званичних преговора (са Украјином) у јуну омогућио би Мађарској да се конценше на друге приоритете председавања.

Портпарол мађарског сталног представника у ЕУ рекао је за Политико да је фокус његове земље на преговарачком оквиру.

„Први корак је да се ту пронађе консенсус“, рекао је додајући да би било „преурањено“ гворити о датумима за међувладину конференцију за почетак преговора о чланству.

Проблем би могла да прави и Холандија, чија је нова владајућа коалиција у великој мери против проширења. Ту би међутим позитивно могло да делује време јер, према изворима упућеним у коалиционе преговоре у Хагу, нова влада можда неће профункционисати до 25. јуна.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер